مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۳۸۳۰۵
زمان انتشار : ۰۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۱

صالحی در روز ملی فناوری هسته‌ای: در برجام پرده بگردانند تصمیمات لازم را اتخاذ خواهیم کرد

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: درباره برجام چنانچه دیگران، پرده بگردانند و نوایی دیگر ساز کنند، ایران نیز بر اساس اصول سه‌گانه سیاست خارجی خود تصمیمات لازم را اتخاد کرده و بر پایۀ صلاحدید تصمیم‌گیران نظام اسلامی از منافع خود صیانت خواهد کرد.

به گزارش  روز ملی فناوری هسته‌ای در سالن اجلاس سران با سخنرانی علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی آغاز شد.

صالحی در این مراسم بیان کرد: در حوزه کوانتومی فعالیت‌هایی را دنبال می‌کنیم که در آینده نزدیک شاهد دستاوردهای آن خواهیم بود.

وی با اشاره به ساخت یک دستگاه سانتریفوژ از سوی دانشمندان ایرانی و تحویل آن به صنعت نفت گفت: امروز شاهد تحویل پروژه دیگری به‌نام دکانتر هستیم که به متخصصان صنعت نفت تحویل خواهد شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی راجع به برخی دستاوردهایی که امروز از سوی رئیس جمهور و با ویدئوکنفرانس افتتاح خواهد شد، گفت: انتقال اولین محموله کیک زرد تولیدی کارخانه اردکان یزد از سنگ معدن اورانیوم ساغند به UCF اصفهان، بهره‌برداری از واحد فرآیندی اختلاط در مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی روشن در نطنز، بهره‌برداری از تسـت لوپهای سوخت ۲ بار و ۱۰ بار در راکتور تحقیقاتی تهران، طراحی، ساخت و بهره‌برداری از مرکز ملی تحقیق و توسعۀ علوم و مهندسی مواد در مجتمع شهید علی‌محمدی در فردو، طراحی و ساخت اولین شتاب‌دهندۀ خطی بومی با همکاری پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM)، همچنین آغاز عملیات اجرایی ساختمان مربوط به سنجش فرایندی و آزمایشگاه‌های وابسته در سایت شهید شهریاری در زمرۀ آخرین توفیقات سازمان است.

وی افزود: افزون بر این، ضروری می‌دانم تا به برگزاری نمایشگاه مربوط به معرفی برخی دستاوردهای جدید سازمان در حاشیۀ مراسم امروز اشاره کنم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با ابراز اینکه در این میان می‌توان به دستیابی پژوهشگران مرکز علوم و فنون لیزر ایران به دانش و فناوری پیشرفته در حوزۀ کاربرد لیزر در بخش‌های مهم مانند سلامت و صنعت اشاره کرد، اظهار داشت: همچنین باید از آغاز عملیات احداث مرکز تولید رادیوداروهای ایران (تتار) بر اساس الزامات GMP، نصب و راه‌اندازی سیکلوترون ۱۰ مگا الکترون ولت در استان البرز به‌منظور افزایش ظرفیت تولید رادیوداروی PET و نیز تولید چند محصول جدید دارویی برای درمان بیماریهای سرطان یاد کرد.

صالحی اضافه کرد: توسعه و گسترش روزافزون فعالیتهای مرتبط با حوزۀ تولیدات دارویی که از نیازهای مهم جامعه است، در صدر برنامه‌های سازمان قرار داشته و پیگیری این امر به‌طور مستمر تداوم خواهد یافت.

رئیس سازمان انرژی اتمی با ذکر این نکته که در حال حاضر، پژوهشگاه علـوم و فنون هسته‌ای در مسیر افزودن بر حجم و دامنۀ دستاوردهای صنعت هسته‌ای بیش از پیش فعال شده و کنار یاری رساندن به طرح‌ها و پروژه‌های مرتبط با تولید رادیودارو، طراحی و ساخت تعدادی از تجهیزات پیشرفته اندازه‌گیری را نیز با موفقیت به انجام رسانده است.

وی با اعلام اینکه “در حوزه بهداشت و صنعت، متخصصان سازمان انرژی اتمی ایران موفق به دستیابی به فناوری ساخت باطری هسته‌ای شده و امید است به‌یمن الطاف الهی در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد ورود این دستاورد پژوهشی به مرحلۀ تولید صنعتی باشیم”، گفت: خوشبختانه طی سال گذشته عملیات خاکبرداری احداث واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر در حجمی به‌میزان یک میلیون مترمکعب همزمان با تجهیز کارگاه پیمانکار روس به‌انجام رسیده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: پیگیری این فرآیند، نویدبخش تثبیت جایگاه جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک کشور پیشگام در منطقه در بهره‌برداری از نیروگاه‌های هسته‌ای است.

صالحی با ذکر این نکته که حجم و دامنۀ فعالیت‌های مربوط به حوزه ایمنی هسته‌ای که با توجه به حساسیت ویژه این موضوع در سطح جهانی، از اهمیت بسزایی برخوردار است و خوشبختانه در پرتو مفاد مندرج در ضمیمه ۳ سند برجام، همکاری و تعامل سازنده با کشورهای فعال در این حوزه در دستور کار قرار گرفته است، یادآور شد: این فرآیند در سال ۹۶ از سیر صعودی قابل توجهی برخوردار بوده و با توجه به سیاست کلان سازمان انرژی اتمی ایران مبنی بر بهسازی و نوسازی ساختار و سامانه‌های مربوط به نظام ایمنی هسته‌ای کشور اقدامات مقتضی با شتاب بیشتر مورد پیگیری قرار دارد.

صالحی ادامه داد: نکته دیگر تأکید بر پایبندی کشورمان به معاهدات و تعهدات بین‌المللی است. لازم به ذکر است که پس از دستیابی به توافق هسته‌ای و آغاز فرآیند اجرای برجام، ایران اسلامی در عمل، تعهد خود را به عهد و پیمان خویش به‌اثبات رسانده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز تا به امروز برای ۱۰ بار، پایبندی کامل ایران به مفاد مندرج در سند برجام را اعلام کرده است.

وی افزود: البته بیان این نکته نیز ضروری است که متأسفانه تا به امروز برخی از طرفهای مقابل علی‌رغم صراحت متن برجام در باب پذیرش تعهدات خود، در مسیر بدعهدی حرکت کرده و در نتیجه دیوار بی‌اعتمادی همچنان پابرجاست. بزرگان ما بر این امر تأکید دارند که همگان باید از منافع برجام و دستاوردهای آن بهره‌مند شده و به‌طور همزمان، وظایف خود را در قبال آن به‌انجام رسانند از این رو برای ما به هیچ وجه قابل پذیرش نیست که هزینه‌های اجرای این توافق تاریخی، متوجه یکی از طرفها شود و در مقابل برخی کشورهای حاضر در این میدان، از انجام کامل تعهدات خود سر باز زنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه “ما به‌پیروی از فرمان جاودانی قرآن کریم همچنان به عهد و پیمان خود استوار می‌مانیم”، گفت: اما چنانچه دیگران، پرده بگردانند و نوایی دیگر ساز کنند، جمهوری اسلامی ایران نیز بر اساس اصول سه‌گانه سیاست خارجی خود، تصمیمات لازم را اتخاد کرده و بر پایۀ صلاحدید تصمیم‌گیران نظام اسلامی از منافع خود صیانت خواهد کرد.

وی ادامه داد: ما به‌لطف پروردگار متعال همواره از ارشادات و رهنمودهای هوشمندانه رهبر معظم انقلاب بهره‌مند بوده و هستیم، علاوه بر این، مدیریت و هدایت دستگاه اجرایی کشور نیز به‌عهده شخصیتی است که به رموز سیاست خارجی و بازی‌های پیدا و پنهان آن در عرصۀ بین‌المللی آگاهی و اِشراف دارند از این رو، با امید به الطاف و عنایات الهـی و در پرتو اتحاد و انسجام ملی به حرکت در مسیر تأمین منافع و مصالح ملی ادامه می‌دهیم و در این راه، تهدیدهای لفظی و تبلیغات رسانه‌ای بدخواهان ایران، خللی در عزم و ارادۀ ملت عزیزمان ایجاد نخواهد کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما با توکل به خداوند متعال و با تأسی به سیرۀ بزرگان خود در مقابل بدخواهان نظام اسلامی و زیاده‌خواهی‌های آنها، ایستادگی کرده و در پناه ایزد منان، پیروز این میدان خواهیم بود.

تسنیم : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی