مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۳۶۴۴۲
زمان انتشار : ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲

معدوم‌سازی ۲۵ میلیون قطعه مرغ به دلیل آنفلوانزا

مدیرکل دفتر بهداشت و پیشگیری از بیماری‌های طیور سازمان دامپزشکی گفت: یک سویه مناسب از واکسن آنفلوانزای پرندگان از یک شرکت آمریکایی خریداری و در ابتدای سال آینده در مرغداری‌های مرغ تخم‌گذار ۹ استان بحرانی کشور توزیع می‌شود.

به گزارش  علیرضا اکبرشاهی در نشست خبری در پاسخ به سؤال مبنی بر اینکه قرار بود، تا برای جلوگیری از شیوع آنفلوانزای پرندگان واکسن تهیه و تزریق شود، تاکنون چه کاری در این زمینه انجام داده‌اید، گفت: پس‌ از آن که فراخوان خرید واکسن را اعلام کردیم، شرکت‌های مختلف خارجی و داخلی سویه‌های واکسن خود را به‌عنوان نمونه عرضه کردند که بعد از بررسی‌های بسیار در کمیته‌های دارویی سازمان دامپزشکی یک مورد واکسن مورد تأیید قرار گرفت که مربوط به یک شرکت آمریکایی و قرار است از ابتدای سال آینده به‌مرور این ۱۰ میلیون دز واکسن وارد کشور شود.

وی تأکید کرد: این واکسن‌ها تحت نظارت دقیق سازمان دامپزشکی انبار شده و صرفاً در ۹ استانی که آنفلوانزا به صورت انفجاری در آنها رخ داده، بین مزارع مرغ تخم‌گذار و مرغ مادر توزیع می‌شود.

وی در مورد هزینه تأمین واکسن نیز گفت هزینه برعهده خود مرغداری‌هاست، اما با نظرات سازمان دامپزشکی تزریق می‌شود که امیدواریم در کاهش بار بیماری‌ها مؤثر باشد.

وی همچنین از تدابیر جدید سازمان دامپزشکی با سازمان حفاظت از محیط‌زیست خبر داد و گفت: از آنجا که ۳۲۰ پنجره ورود ویروس یعنی تالاب‌ها و مرداب‌های کشور محل عبور و مرور پرندگان وحشی مهاجر وجود دارد، قرار شده است تا سازمان محیط‌زیست ریز اطلاعات زمان ورود و خروج و همچنین نوع پرندگان وحشی را به ما اعلام کند، تا در آن زمان‌های خاص نمونه‌برداری‌ها را تا یک شعاع مشخص تشدید کنیم.

وی همچنین از ممنوعیت ایجاد واحدهای مرغداری به‌ویژه مرغ تخم‌گذار تا شعاع ۵۰ کیلومتری از تالاب‌ها و مرداب‌های محل تردد پرندگان وحشی مهاجر خبر داد و گفت: همچنین بنا داریم،‌تا اگر در این شعاع مرغداری وجود داشته باشد، به‌مرور آن را جابه‌جا کنیم.

اکبرشاهی همچنین خاطرنشان کرد: در برخی استان‌ها تراکم مزارع پرورشی بسیار بالاست، به‌عنوان نمونه در استان مازندران عمده مزارع مرغ گوشتی، نیمچه گوشتی و مزارع جوجه وجود دارد و در کنار آن بیش از ۱۰ میلیون قطعه طیور بومی مانند غاز، اردک و مرغابی در این منطقه پرورش پیدا می‌کند.

به گفته این مسئول در سازمان دامپزشکی ۱۸۰۰ مزرعه پرورش مرغ تخم‌گذار در کشور فعال است که ۱۳۵۰ تا از این مزارع در ۹ استان آذربایجان شرقی، قزوین، قم، تهران، البرز، مرکزی، اصفهان، فارس و خراسان رضوی واقع شده‌اند.

مدیرکل دفتر بهداشت و پیشگیری از بیماری‌های طیور سازمان دامپزشکی همچنین بابیان اینکه به دلیل تنوع تعداد واحدهای صنعتی مرغداری متأسفانه مدیریت‌های متنوعی هم در کشور اعمال می‌شود، گفت:‌ در بحث پرورش، نحوه واکسیناسیون، حمل‌ونقل که خود می‌تواند عامل جابه‌جایی ویروس در این واحدها باشد، مدیریت‌ مختلفی وجود دارد و وزارت جهاد کشاورزی به دنبال تشکیل زنجیره‌ها در این حوزه است.

اکبرشاهی همچنین شکار پرندگان مهاجر به‌ویژه در نقاط شمالی کشور را یکی دیگر از مشکلات در انتقال ویروس آنفلوانزا برشمرد و افزود: با اینکه سازمان حفاظت محیط‌زیست شکار این پرندگان را ممنوع کرده، اما متأسفانه ما شاهد شکار این پرندگان هستیم؛ چراکه این پرندگان همواره سویه‌های مختلفی از آنفلوانزا را به همراه دارند که می‌توانند آن ویروس را انتقال دهند.

وی اظهار امیدواری کرد تا با طرحی که ستاد اجرای آنفلوانزای کشوری با مدیریت وزارت کشور در دست اجرا دارد، ظرف ۳ تا ۵ سال مرغداری‌هایی که ساختار نامناسب داشته یا دارای تراکم زیاد در مناطق خاص هستند را طبق یک الگوی مناسب جابه‌جا و یا اصلاح نمایند.

مدیرکل دفتر بهداشت و پیشگیری از بیماری‌های طیور سازمان دامپزشکی به آخرین آمار تلفات پرندگان ناشی از بیماری آنفلوانزا اشاره کرد و گفت: ۲۵ میلیون و ۱۴۰ هزار و ۱۸۷ قطعه پرنده تا امروز معدوم‌سازی شده است که ۲۵ میلیون و ۹۶ هزار قطعه آن در کانون‌های صنعتی بوده است. همچنین ۴۰ هزار قطعه پرنده در ۱۱۷ کانون بومی و روستایی، ۲۱۰۰ قطعه۸ پرنده در ۱۱ کانون پرنده وحشی معدوم شده‌اند.

به گفته اکبرشاهی ۵۳ درصد پرندگانی که از بین رفته‌اند در واحدهای مزارع مرغ تخم‌گذار بوده‌اند که ۱۹ میلیون و ۳۸۰ هزار قطعه پرنده در این مناطق معدوم‌سازی شده‌اند. همچنین ۹ درصد مزارع پولت تخم‌گذار و ۵۰ درصد مزارع مرغ مادر دچار خسارت شده‌اند.

در پاییز سال ۹۵ و همچنین سال جاری موجی از آنفلوانزای حاد پرندگان در کشور منتشر شد که سبب از بین رفتن بیش از ۳۰ درصد مرغ‌های واحد مرغ تخم‌گذار شد، به‌طوری‌که امسال دولت برای تنظیم بازار و جلوگیری از افزایش قیمت تخم‌مرغ مجبور به واردات این محصول شد.

فارس : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی