مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۳۱۶۲
زمان انتشار : ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۴

پیامد نشست سران جی۷، شکاف میان اروپا، آمریکا و چین

در پی شکست نشست سران جی 7 در ایتالیا و نرسیدن به توافق در زمینه موضوعات آب و هوایی و محیط زیست، تجارت آزاد و بحران پناهجویان، نگاه اتحادیه اروپا به آسیا و چین متمرکز شد و از توافق در زمینه تغییرات اقلیمی، تفاهمی جدید بین اتحادیه اروپا و چین شکل گرفت.

به گزارش چهل و سومین نشست سران جی ۷ در شهر تائورمینا در ایتالیا شنبه گذشته بدون نتیجه پایان یافت و در نهایت به اختلاف میان شش کشور ایتالیا، آلمان، فرانسه، کانادا، ژاپن و انگلیس با دونالد ترامپ در رابطه با توافق پاریس و تجارت آزاد و اتحاد اروپا با چین منتهی شد.
پس از نشست دو روزه ای که در میان تدابیر شدید امنیتی و با حضور ۱۰ هزار مامور پلیس و امنیتی و رسانه ها برگزار شد، نه تنها هیچ نتیجه مثبتی از نشست سران جی ۷ بدست نیامد بلکه به اختلافات میان سران اروپا با ترامپ، به ویژه در رابطه با پیمان پاریس و مبادلات آزاد دامن زد. تنها نتیجه اجلاس جی ۷، امضای یک توافق در زمینه مبارزه با تروریسم بود که آنهم خالی از جزئیات واقعی است.
در حالی که آمریکا از متحدان اروپایی خود فاصله بیشتری می گیرد، چین که دولت ترامپ آن را یک رقیب استراتژیک محسوب می کند با اتحادیه اروپا، زمینه ای مشترک برای توافق در خصوص مسایل اقلیمی و آب و هوایی پیدا می کند.
‘لی کچیانگ’ نخست وزیر چین که برای بررسی این فرصت به اروپا سفر کرده است با انگلا مرکل صدراعظم آلمان در آستانه اجلاس جی ۲۰ ملاقات کرد و امروز و فردا(پنجشنبه و جمعه) نیز به بروکسل می رود.
یک مقام اروپایی اعلام کرد که بیانیه مشترکی در باره تغییرات اقلیمی میان اروپا و چین ، به عنوان ناشران اصلی هیدرو کربن، منتشر خواهد شد که در آن اعلام می شود که توافق آب و هوایی را به اجرا می گذاریم.
اکنون که آمریکا با شعار ‘اول آمریکا ‘ از اروپا فاصله گرفته است، چین در انتظار فرصت های جدید برای تحکیم روابط خود و نفوذ بیشتر به بازار ثروتمند اروپا و غرب است.
سفر سه روزه نخست وزیر چین به اروپا برای تعمیق و بهبود روابط با اتحادیه اروپا در مقطعی انجام شد که تردید جهانی فزاینده ای در این زمینه وجود دارد.
مرکل که پس از اجلاس جی ۷ در ایتالیا و مواضع دونالد ترامپ در رابطه با توافق پاریس، به شدت مایوس به کشورش بازگشت، اعلام کرد که در صدد از سرگیری محور آلمان و فرانسه در اتحادیه اروپا، پس از انتخاب امانوئل مکرون است. وی به صراحت اظهار داشت که دوران اعتماد متقابل به متحد آمریکایی به پایان رسیده است و اروپا باید سرنوشت خود را در دست بگیرد.
آغاز فصل جدید در روابط میان اروپا و آسیا با غول اقتصادی چین می تواند بخشی از این سرنوشت باشد. نرسیدن رهبران اروپایی به تفاهم با آمریکا در اجلاس جی ۷ کاملا آشکار شد. پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا، یک فرصت طلایی برای پکن فراهم کرد تا وارد رابطه ای مستحکم با اروپا، در زمینه سیاست حمایت از تولیدات داخلی (امریکا) و محیط زیست شود.
بروکسل و پکن به عنوان دو مدافع مهم سیستم چند جانبه، به ویژه در بازار آزاد و توافق آب و هوایی پاریس ظاهر شدند و پکن معرف جایگزینی مناسب و مهم برای اتحادیه اروپا در قبال آمریکای ترامپ که به سوی دکترین ‘اول امریکا ‘ می رود و توجه چندانی به بهبود روابط اقتصادی و سیاسی با اروپا ندارد، محسوب می شود.
به هر حال ترامپ قرار است امشب موضع خود را درباره توافق آب وهوایی پاریس اعلام کند.
شاید تنها نتیجه مثبت اجلاس سران جی ۷، تبلیغات برای ایتالیا بوده باشد ولی این سوال مطرح می شود که چرا باید برای مبارزه مشترک علیه تروریسم که از سالها یک تهدید جهانی محسوب می شود، چنین نشست بزرگی برگزار شود؟
در حقیقت، مبارزه با تروریسم، بحران پناهجویان، مساله حمایت از تولیدات داخلی و توافق در باره تغییرات اقلیمی موسوم به توافق پاریس، چهار موضوع مهم در دستور کار این نشست بود.
این اجلاس درباره بحران پناهجویان، مساله ای که برای ایتالیا کلیدی بشمار می رود، به نتیجه ای نرسید. با توجه به اینکه موج مهاجرت ها بیشتر متوجه ایتالیا و کمتر متوجه اروپا است و برای آمریکا فرقی نمی کند، نتیجه بدست آمده از این اجلاس برای ایتالیا تقریبا فاجعه محسوب می شود.
اجلاس گروه جی ۷ در تائورمینا را می توان نشست شش علیه یک نیز نامید زیرا شش کشور عضو آن، علیه دولت جدید آمریکا موضع گیری کردند و اختلاف میان شش کشور جی ۷ با آمریکا در زمینه تغییرات اب و هوایی شدت گرفت و به همین دلیل بود که ترامپ تصمیم گرفت تا اعلام موضع خود را یک هفته به عقب ییاندازد و امروز پنجشنبه آنرا اعلام خواهد کرد.
نشست جی ۷ در حالی خاتمه یافت که پائولو جنتیلونی نخست وزیر ایتالیا خلاصه ای از نتایج بدست آمده را برای رسانه ها عنوان کرد و گفت که ما به تعهد مشترک علیه تروریسم رسیدیم و در قبال بزرگان شبکه های اجتماعی قاطع و مصمم خواهیم بود. آمریکا متحد اصلی ما است ولی اختلافات را پنهان نکردیم. بحث کردن مفید است.
ایتالیا با موضع آلمان در رابطه با توافق پاریس موافق است و جنتیلونی در طی کنفرانس مطبوعاتی پایانی نشست جی ۷ اظهار داشت: ما حتی یک میلیمتر از مواضع خود در قبال مساله تغییرات آب و هوایی عقب نشیی نمی کنیم و ترامپ بهتر است هرچه سریعتر تصمیم بگیرد.
مرکل نیز که در کنفرانس مطبوعاتی شرکت نکرد به صراحت عنوان کرد که نمی توان به ترامپ اعتماد کرد. مرکل بدین ترتیب پس از رها کردن ترامپ در اجلاس جی ۷ ایتالیا اکنون در استانه اجلاس جی ۲۰ به دنبال متحدین بین المللی در آسیا می گردد.
مرکل با حمله به ترامپ ، بدون اینکه مستقیما نام او را به زبان بیاورد، اظهار داشت : کسی که امروز چشم بند ملی می گذارد و به جهان نگاه نمی کند، منزوی می شود . برای رسیدن به یک موفقیت تاریخی در خصوص آب و هوا هنوز راه زیادی در پیش رو داریم.
صدراعظم آلمان برای منزوی کردن ترامپ اکنون در حال آماده کردن نشست جی ۲۰ در هامبورگ در اوایل ماه جولای با متحدان آسیایی است . کافی است به گام های مرکل توجه کرد تا متوجه شد که برلین از مدت ها است که در حال گفت وگو با بازیگران جی ۲۰ است.
مرکل در پایان ماه آوریل به عربستان سفر کرد تا در باره این نشست نیز صحبت کند. وی همچنین پس از دیدار با نخست وزیر هند در برلین، از یک طرح سرمایه گذاری یک میلیارد یورویی در سال برای موضوعات ‘شهرهای هوشمند’، ‘انرژی قایل تجدید’ و ‘صنایع فتوولتائیک’ خبر داد. آلمان در صدد کمک به هند برای به اجرا گذاشتن توافق آب وهوایی پاریس است.

ایرنا : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی