مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۳۱۳۵۰
زمان انتشار : ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰

ممنونیم ویلی! کسب سود با چاشنی فریب مصرف کننده

احتمالا برای شما هم جذاب است اگر بدانید این پنیر ایرانی است. محصول شرکت کاله است. تازه به خارج از کشور هم صادر می شود و استفاده از نام ویلی صرفا یک رد گم کنی برای کسب سود بیشتر است. آنجا که هدف وسیله را توجیه می کند پای ویلی هم پس از صدسال بر سفره های ایرانی باز می شود.

گروه اجتماعی | بهاره مقدم – این روزها تبلیغات پل های هوایی عابر پیاده یا استندهای تبلیغاتی کنار خیابان پر است از عکس های ویلی! همان ویلی معروف تبلیغات تلویزیونی که مداوما حس می کنیم دارد به ما چشمک می زند!

شاید شماهم از آن دسته خانواده هایی باشید که وقتی ویلی زمان قابل توجهی از پیام های بازرگانی میان سریال ها را به خود اختصاص می دهد از همدیگر بپرسید: ” ویلی کیست؟ ” یا مثلا یکی از اعضای خانواده که وطن پرست تر است بگوید: “چرا باید یک محصول خارجی در صدا و سیما تبلیغ شود! ”

احتمالا برای شما هم جذاب است اگر بدانید این پنیر ایرانی است. محصول شرکت کاله است. تازه به خارج از کشور هم صادر می شود و استفاده از نام ویلی صرفا یک رد گم کنی برای کسب سود بیشتر است. آنجا که هدف وسیله را توجیه می کند پای ویلی هم پس از صدسال بر سفره های ایرانی باز می شود.

ویلیام لارنس موسس شرکت پنیر خامه ای فیلا دلفیا یکی از ثروتمند ترین افراد جهان است. این که محصولی درداخل ایران تولید شود اما با نام فردی بیگانه برند شود بیشتر از هرچیزی موید این موضوع است که مخاطب من! بدان و آگاه باش محصول من خارجی است و اگر فهمیدی این محصول در کشور تولید می شود مطمئن باش همپای محصولات خارجی است!

حال سوال اینجاست شرکتی که وامدار سبک، نام و حتی شیوه تبلیغات محصولات خارجی است در دراز مدت بر فرهنگ مصرف کننده و ذائقه مردم چگونه تاثیر خواهد گذاشت؟ آیا غیر از این است که تمایل مردم به استفاده از برندهای خارجی و نام های غریبه را بیشتر می کند و نسبت به تولیدات داخل دلزده؟

در یکی از بزرگترین مرکز خریدهای رشت با چند تن از مصرف کنندگان پنیر ویلی گفتگو می کنیم. خانم جوانی در پاسخ به این سوال که آیا می دانستی پنیر ویلی ایرانی است می گوید: جدا این محصول ایرانی است؟ من همیشه فکر می کردم شرکت کاله واردات آن را بر عهده گرفته و به عنوان شرکت وارد کننده برند خود را روی محصول زده است.

وی می افزاید: این پنیر را برای سوپ و سالاد هم استفاده می کنم. از کیفیتش تقریبا راضی ام اما برایم عجیب شد که چرا یک شرکت ایرانی باید از نام تجاری خارجی استفاده کند.

یکی دیگر از خریداران این پنیر که مردی جا افتاده است می گوید: آن قدر خانواده ام تحت تاثیر تبلیغات تلویزیونی و محیطی این محصول قرار گرفته اند که تاکیدکرده اند حتما همین مارک را خریداری کنم. حتی وقتی همسرم روی کاغذ خرید اسمش را نوشت نتوانستم بخوانم و دوباره با او تماس گرفتم تا تلفظ صحیحش را متوجه شوم. واقعا نمی فهمم هدف شرکت ها از چنین نام گذاری هایی چیست.

آنچه مشخص است این که تاجران تنها به سود می اندیشند و روش کسب این سود و آثاری که بر جای می گذارد هم چندان مهم نیست! فارغ از تبلیغات اغواگرانه، مغرضانه و پوچ بودن برند ها لازم است تا حداقل رسانه ملی وسواس بیشتری در انتخاب آگهی های بازرگانی به خرج دهد و تنها برای کسب درآمد بیشتر، مُبلغ هر برندی نباشد. در روزگاری که ما تاکید داریم فرزندانمان از واژه های اصیل فارسی استفاده کنند، وفور نام های بیگانه و شخصیت هایی که متعلق به این آب و خاک نیستند پارادوکس بزرگی در فرهنگ سازی و غنای فرهنگی کشور به وجود آورده است.

انتهای پیام

اختصاصی : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

متین مسلم

یک تحلیل‌گر ارشد عرب مقیم لندن می‌گوید به اعتقاد من مشکل اصلی این است که عربستان تصور می‌کند اگر بتواند با حذف ایران هژمونی خود را به منطقه تحمیل کند همه چیز تمام خواهد شد! بسیار خب، اما شما فکر می‌کنید مصر، اردن، لبنان و یا اکثر کشورهای آفریقای عربی با این پدیده کنار خواهند آمد؟ محال است! از آلیس در سرزمین عجائب هم محال‌تر است!

رسول جعفریان

محمد بن سلمان سوار چه موجی شده است؟