مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۳۰۳۷۳
زمان انتشار : ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۹

اردوغان: بشار اسد تروریست است / سوریه: اردوغان ترکیه را به زندان بزرگ تبدیل کرده و دهان صاحبان اندیشه و رسانه را بسته است

ترکیه همیشه خواستار کناره گیری بشار اسد از قدرت بوده و از مخالفان مسلح بشار اسد نیز حمایت کرده است.

به گزارش رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را تروریست توصیف کرد و گفت که ادامه تلاش ها برای برقراری صلح در سوریه با حضور او، غیرممکن است.

به گزارش عصرایران به نقل از رویترز، وزارت خارجه سوریه هم به سرعت واکشن نشان داد و اردوغان را به حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد که در جنگ داخلی سوریه در مقابل بشار اسد هستند.

اردوغان که در نشست خبری مشترک با رئیس جمهوری تونس در پایتخت این کشور صحبت می کرد ادامه داد: “اسد قطعا ترویست است و تروریسم یک دولت را اجرا می کرد”.

وی در یکی از تندترین سخنانش در هفته های اخیر گفت: ادامه کار بشار اسد غیرممکن است. چگونه ممکن است در آینده با رئیس جمهوری در سوریه کار کنیم که نزدیک به یک میلیون نفر از شهروندانش را کشته است؟

اردوغان افزود: “غیرممکن است ترکیه باقی ماندن بشار اسد در قدرت را بپذیرد. صلح در سوریه با وجود اسد محقق نخواهد شد”.
ترکیه همیشه خواستار کناره گیری بشار اسد از قدرت بوده و از مخالفان مسلح بشار اسد نیز حمایت کرده است. با این حال در ماه های اخیر از شدت موضع گیری های خود علیه بشار اسد کاسته بود به ویژه از زمانی که در نشست های مشترک روسیه و ایران مشارکت می کند.

این سه کشور تلاش دارند فعالیت های مشترکی را برای برقراری صلح و آتش بس و ایجاد راه حلی برای بحران سوریه انجام دهند. ایران و روسیه دو هم پیمان و حامی بشار اسد هستند.

رویترز هم نوشت: “با وجود اینکه ترکیه در چند سال اخیر خواهان کناره گیری بشار اسد شده است اما هم اکنون تمرکز خود را بر خطر گروه های افراط گرای اسلامی و گروه های کرد مسلح در سوریه قرار داده است”.

ترکیه معتقد است کردهای سوریه همپیمان حزب کارگران کردستان در ترکیه (پ ک ک ) است.

 وزارت خارجه سوريه: اردوغان مسئول اصلی خونریزی های سوریه است

یک منبع رسمی در “وزارت امور خارجه و شهروندان مقیم خارج” سوریه تاکید کرد: “رئیس رژیم ترکیه رجب طیب اردوغان مسئولیت اصلی ریختن خون سوری هاست  و حمله و تجاوز نیروی های او علیه خاک سوریه یکی از انواع حمایت تروریسم تکفیری شمرده می شود”.

به نوشته خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، این منبع اضافه کرد: “اردوغان با فریب افکار عمومی، طبق معمول در تلاشی از سر ناامیدی به منظور تبرئه خود از جنایاتی که علیه ملت سوریه از طریق ارائه کمک های نامحدود به انواع گروههای تروریستی مرتکب شده است، ادامه می دهد”.
این منبع بیان کرد: “اردوغان که ترکیه را به زندان بزرگ تبدیل کرده و دهان صاحبان اندیشه، اصحاب رسانه و افرادی که با سیاست های وی در موضوع سوریه و آثار زیانبار آن بر ترکیه مخالف اند بسته است، حق ندارد به موعظه هایی که به آن عادت دارد و توجهی به آن نمی شود بلکه محکومیت جدید وی را به دنبال دارد، روی آورد”.

به گفته این منبع؛ “جنون خودبزرگی و اوهام گذشته اردوغان سبب شده وی فراموش کند که امپراتوری فروپاشیده غیرقابل احیا است و کشورها ولایات تابعه آن نیستند و ملت های آزاده سرنوشت کشور خود را تعیین می کنند و از حاکمیت شان دفاع می کنند و به اردوغان اجازه دخالت در امور داخلی خود به هیچ عنوان را نمی دهند”.

دیدار بشار اسد و اردوغان در دمشق قبل از سال ۲۰۱۱ وقتی روابط دو کشور و دو مقام خوب بود

عصرایران : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی