مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۹۴۰۷
زمان انتشار : ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷

وزیر کشور: کوله‎بری متوقف می‌شود

رحمانی فضلی در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: مصوبه‌ای در دولت برده‌ایم و تصویب کرده‌ایم که کوله‌بری در مرزها متوقف شود.

به گزارش وی افزود: این امر تبعات اجتماعی و امنیتی در برخی مناطق خواهد داشت اما باید توجه داشت که از انجام کوله‌بری درآمد زیادی به خود کوله‌برا‌ن نمی‌رسد و کرامت انسانی آنها حفظ نمی‌شود.

وزیر کشور ادامه داد: به‌جای عملیات کوله‌بری امتیازات و تخفیفات ویژه‌ای به کسانی که کارت پیله‌وری دارند داده خواهد شد که آنها از مرز استفاده کرده و کالاهای خود را در بازارچه‌های مرزی بیاورند.

وی تصریح کرد: بر این اساس ۱۵ بازارچه مرزی ایجاد می‌شود و به روستائیانی که در ۵۰کیلومتری مرزها قرار دارند کارت پیله‌وری داده می‌شود تا از تخفیفات گمرکی بهره‌مند شوند و به‌جای آن مرزها برای ورود کالا به کشور به‌شکل قبل بسته خواهد شد.

رحمانی فضلی همچنین با بیان این‌که مرزهای مرچین و باشماق امروز باز می‌شود گفت: سه مرز تمرچین، باشماق و پرویزخان در زمان ناآرامی‌های اقلیم عراق بسته شد اما این تصمیم صورت گرفته است که امروز باز شوند.

وزیر کشور ادامه داد: هیچ کدام از کشورهای توسعه‌یافته نظام برنامه‌ریزی مانند ما ندارند. این نوع برنامه‌ریزی بر اساس نظام برنامه‌ریزی بعد از جنگ جهانی دوم است که با وصله‌‌پینه‌هایی در ایران شکل گرفت.

وی با طرح این سؤال که کدام کشور چنین نظام بودجه‌ریزی دارد، خود پاسخ منفی داد و گفت: ۵ سال تلاش کردیم که برخی اختیارات به استانداران داده شود تا خود بتوانند مشکلات بخش تولید را حل کنند اما باید توجه داشت که برخی از آنها هنوز اختیاراتی را که مورد نظر شما فعالان اقتصادی است ندارند.

رحمانی فضلی در واکنش به کارآیی نداشتن کارگروه رفع موانع تولید در استانها گفت: بنده این آمادگی را دارم که همین الآن کارگروه رفع موانع تولید را در استانها تعطیل کنم اما باید انصاف داشت و توجه کرد مشکل تعداد زیادی از فعالان اقتصادی در این کارگروهها حل شده است هرچند که مشکلات ۱۰، ۲۰ نفری نیز برطرف نشده است.

وزیر کشور تصریح کرد: با سوت و کف زدن و شعر خواندن که مسائل حل نمی‌شود و وضعیت کشور این‌طوری می‌شود. باید مسائل از جایگاه خود پیگیری شود به‌طوری که مسائل بانکی را باید بانک مرکزی و مسائل گمرکی را گمرک باید حل کند و بنده تنها وزیر کشور هستم.

وی درباره بسته شدن مرز ایران با عراق در زمان ناآرامی‌های اقلیم کردستان عراق گفت: در بحث رفراندوم و مسائلی که در آن شرایط وجود داشت این تصمیم به‌طور مشترک با ترکیه گرفته شد که ۳ مرز بسته شود و در ابتدا تصمیم گرفته شده بود که مرزها ظرف  ۲ تا ۳ هفته آینده باز شود.

رحمانی فضلی افزود: همان‌طور که برنامه‌ریزی شده است قرار است که امروز دو مرزی که  طی این مدت هنوز بسته بوده است (باشماق و تمرچین) باز شود که بعد از این جلسه پیگیری می‌کنم که باز شده‌اند یا هنوز بسته هستند.

وزیر کشور در واکنش به عدم شرایط مناسب برای برنامه‌ریز‌ی‌های اقتصادی در کشور گفت: بخشی از این امر مربوط به حوزه کاری وزارت کشور نیست اما شرایط اقتصادی باید به‌گونه‌ای باشد که قدرت برنامه‌ریزی اقتصادی و پیش‌بینی‌های لازم وجود داشته باشد.

وی در پاسخ به سؤال یکی از اعضای هیئت نمایندگان که وزارت کشور را به صدور مجوز برای فعالیت تشکل‌های اقتصادی متهم کرده بود، گفت: فکر نمی‌کنم که چنین باشد در صورتی که چنین اتفاقی افتاده باشد پیگیریهای لازم به‌عمل می‌آید.

وی افزود: سمن‌هایی که مجوز آنها توسط وزارت کشور صادر شده است  اگر فعالیت  اقتصادی داشته باشند با آنها برخورد می‌شود.

رحمانی فضلی همچنین درباره قضیه اینترنت در مرزهای کشور گفت: مسئولیت قطع اینترنت در مرزها به‌عهده استاندارها نیست همچنان که فعالیتهای اقتصادی در مرز و صادرات و وارداتی که صورت می‌گیرد نیز به‌عهده استانداری نیست و گمرک باید پاسخگو باشد.

وزیر کشور افزود: موضوع مناسب نبودن زیرساخت‌ها را در مرزها با حضور مسئولان ذی‌ربط پیگیری خواهم کرد.

تسنیم : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی