مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۹۰۳
زمان انتشار : ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۲

مستغاثی مطرح کرد

«ویلایی‌ها» جزء معدود فیلم‌های برجسته جشنواره فجر بود/ مافیای سینمای ایران ذائقه مخاطب را تغییر داده‌اند

منتقد سینمای ایران گفت که مافیای سینمای ایران با تغییر ذائقه مخاطب باعث شدند فیلمهایی که از فرم و محتوای درستی برخوردار هستند، در فروش ناکام بمانند.

به گزارش سعید مستغاثی روزنامه‌نگار و منتقد سینمای ایران گفت: «ویلایی‌ها» یکی از معدود فیلم‌هایی است که در سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر چه از لحاظ فرم و چه از لحاظ محتوا، فیلم قابل اعتنایی بود، به‌خلاف ۹۵ درصد از فیلم‌ها جشنواره سال گذشته فیلم فجر که اصلاً ساختار سینمایی نداشتند و به‌لحاظ سینمایی قابل صحبت نیستند، فیلم «ویلایی‌ها» به‌همراه دو فیلم دیگر فیلم‌های مناسبی بودند، علاوه بر اینها محتوای این فیلم نیز محتوایی جدید بود و نگاهی جدید به همسران و مادران شهدا و رزمندگان داشت و توانست هوای تازه‌ای بر پیکره سینمای حال حاضر کشورمان وارد کند.

وی ادامه داد: تبعاً فیلم «ویلایی‌ها» با شرایط حال حاضر سینمای ایران که تماشاگران محدودی از یک قشر معین پیدا کرده که فیلم‌های شبه‌روشن‌فکری یا مبتذل فارسی را می‌پسندند، مورد توجه قرار نمی‌گیرد. قشر اصلی مردم ایران به‌علت وجود فیلمهای بی‌ارزش از سینما گریزان شده‌اند. متأسفانه تبلیغات این فیلم بسیار اندک بود، من حتی تبلیغات تلویزیونی این فیلم را هم ندیده‌ام، طبعاً با این دلایل می‌توانند این فیلم را حذف کنند در برابر انبوه فیلمهای مبتذلی که در سینمای ایران وجود دارد. این کارها برای سینمای ایران که آخرین نفس‌هایش را دم و بازدم می‌کند به‌نوعی تیر خلاص است.

این منتقد سینمای ایران درباره علت نادیده گرفته شدن این‌گونه فیلم‌ها در سینمای ایران تصریح کرد: در گام اول این نادیده گرفته شدن‌ها برمی‌گردد به مافیای سینمای ایران که فیلمهای مبتذل را در بهترین‌ سینماها و ساعت‌های نمایش فیلم قرار می‌دهند؛ چرا که فیلم‌های مبتذل برای آنها سودآور است. به‌نظرم تا زمانی که این‌گونه افراد بر سینمای ایران حکم‌فرما هستند وضع سینما به همین منوال باقی خواهد ماند. متأسفانه این موضوع باعث می‌شود جامعه از آن آرمان‌هایی که دارد، دور شده و به‌سمت ضلالت و گمراهی هدایت شود.

مستغاثی در پاسخ به این سؤال که چگونه می‌توان این فضای مسموم را از سینمای ایران دور کرد، گفت: به‌نظرم باید مدیران فرهنگی کشور و متولیان سینمای ایران وارد ماجرا شوند و با حمایت‌های خود این فضا را تغییر دهند.

تسنیم : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

نصرت الله تاجیک

ترامپ مجمع عمومی سازمان ملل را با کنگره آمریکا که نمایندگان منتظر بودند برنامه های او را از زبان خودش و نه توئیتر بشوند، اشتباه گرفت! وی در این مجمع بیانیه سیاست خارجی خود را به غلط در حضور جمعی از روسای کشورها خواند که برای تعامل چند جانبه و حل موضوعاتی که سرنوشت بشریت را به خطر میاندازد، گرد آمده اند. سخنانش در مورد ایران سخیف، اما میخ بر تابوت چند جانبه گرائی بود. این سخنرانی که در آن هیچگونه راهبردی جلوتر از نوک بینی اش نمی توان دید ، فاقد انگیزه به منظور ایجاد امید ، اعتماد و اطمینان در دنیائی است که آمریکا برای ساکنان این کره خاکی تدارک دیده است و هیچ چیز جز سیاست واگرائی و رویکرد هر کسی به دنبال منافع خود، بجای هم گرائی بازتولید نمیکند.

علی نصری

جامعهٔ بیمار تخیلی

سید حمید حسینی

رشد ٧ درصدی اقتصاد بدون نفت

عماد افروغ

پیش‌شرط‌های مؤثر در جلوگیری از افراط‌گرایی