مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۹۰۳
زمان انتشار : ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۲

مستغاثی مطرح کرد

«ویلایی‌ها» جزء معدود فیلم‌های برجسته جشنواره فجر بود/ مافیای سینمای ایران ذائقه مخاطب را تغییر داده‌اند

منتقد سینمای ایران گفت که مافیای سینمای ایران با تغییر ذائقه مخاطب باعث شدند فیلمهایی که از فرم و محتوای درستی برخوردار هستند، در فروش ناکام بمانند.

به گزارش سعید مستغاثی روزنامه‌نگار و منتقد سینمای ایران گفت: «ویلایی‌ها» یکی از معدود فیلم‌هایی است که در سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر چه از لحاظ فرم و چه از لحاظ محتوا، فیلم قابل اعتنایی بود، به‌خلاف ۹۵ درصد از فیلم‌ها جشنواره سال گذشته فیلم فجر که اصلاً ساختار سینمایی نداشتند و به‌لحاظ سینمایی قابل صحبت نیستند، فیلم «ویلایی‌ها» به‌همراه دو فیلم دیگر فیلم‌های مناسبی بودند، علاوه بر اینها محتوای این فیلم نیز محتوایی جدید بود و نگاهی جدید به همسران و مادران شهدا و رزمندگان داشت و توانست هوای تازه‌ای بر پیکره سینمای حال حاضر کشورمان وارد کند.

وی ادامه داد: تبعاً فیلم «ویلایی‌ها» با شرایط حال حاضر سینمای ایران که تماشاگران محدودی از یک قشر معین پیدا کرده که فیلم‌های شبه‌روشن‌فکری یا مبتذل فارسی را می‌پسندند، مورد توجه قرار نمی‌گیرد. قشر اصلی مردم ایران به‌علت وجود فیلمهای بی‌ارزش از سینما گریزان شده‌اند. متأسفانه تبلیغات این فیلم بسیار اندک بود، من حتی تبلیغات تلویزیونی این فیلم را هم ندیده‌ام، طبعاً با این دلایل می‌توانند این فیلم را حذف کنند در برابر انبوه فیلمهای مبتذلی که در سینمای ایران وجود دارد. این کارها برای سینمای ایران که آخرین نفس‌هایش را دم و بازدم می‌کند به‌نوعی تیر خلاص است.

این منتقد سینمای ایران درباره علت نادیده گرفته شدن این‌گونه فیلم‌ها در سینمای ایران تصریح کرد: در گام اول این نادیده گرفته شدن‌ها برمی‌گردد به مافیای سینمای ایران که فیلمهای مبتذل را در بهترین‌ سینماها و ساعت‌های نمایش فیلم قرار می‌دهند؛ چرا که فیلم‌های مبتذل برای آنها سودآور است. به‌نظرم تا زمانی که این‌گونه افراد بر سینمای ایران حکم‌فرما هستند وضع سینما به همین منوال باقی خواهد ماند. متأسفانه این موضوع باعث می‌شود جامعه از آن آرمان‌هایی که دارد، دور شده و به‌سمت ضلالت و گمراهی هدایت شود.

مستغاثی در پاسخ به این سؤال که چگونه می‌توان این فضای مسموم را از سینمای ایران دور کرد، گفت: به‌نظرم باید مدیران فرهنگی کشور و متولیان سینمای ایران وارد ماجرا شوند و با حمایت‌های خود این فضا را تغییر دهند.

تسنیم : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی