مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۸۳۵۵
زمان انتشار : ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴

ظریف: هیچ نیروی نظامی خارجی نمی‌تواند در دریای خزر مستقر شود

وزیر امور خارجه کشورمان می‌گوید که طبق توافق صورت گرفته بین ۵ کشور حاشیه دریای خزر، هیچ نیروی نظامی خارجی نمی‌تواند در این پهنه آبی مستقر شود.

به گزارش  محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای حاشیه دریای خزر عازم پایتخت روسیه شده است، با اشاره به مذاکرات صورت گرفته در ارتباط با کنوانسیون دریای خزر بین ۵ کشور حوزه دریای خزر اعلام کرد: طبق توافق صورت گرفته هیچ نیروی نظامی خارجی نمی‌تواند در این دریا مستقر شود.

محمد جواد ظریف در هنگام ورود به مسکو در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری هفتمین اجلاس وزرای خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر در مسکو، اظهار کرد: تاکنون ۴۹ اجلاس کارشناسی در ارتباط با این موضوع برگزار شده و در دو سه روز گذشته نیز اجلاس ویژه کارشناسی جهت آماده سازی برگزاری اجلاس وزرا برگزار شد و در امروز و فردا نیز اجلاس وزرا برای آماده سازی اجلاس سران که قرار است در آستانه تشکیل شود، برگزار می شود.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان با بیان اینکه تاکنون پیشرفت‌های خوبی در بحث کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر حاصل شده است افزود: در کنار این کنوانسیون ۱۲ سند نیز مورد توافق قرار گرفته است.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه مذاکرات جدی در حال انجام است تا در مورد تمام مسائل مربوط به کنوانسیون بین ۵ کشور توافق حاصل شود ادامه داد: در بیشتر حوزه‌ها توافق حاصل شده ولی همانطور که گفتم باید در مورد تمام مفاد کنوانسیون به توافق برسیم.

این دیپلمات عالی رتبه با اشاره به برخی از توافقات حاصله بین ۵ کشور این حوزه در مورد کنوانسیون دریای خزر خاطر نشان کرد: بر اساس توافق صورت گرفته هیچ نیروی نظامی خارجی نمی‌تواند در این دریا مستقر شود و از دیگر سو ۵ کشور توافق کردند که در بحث کشتیرانی در این دریا از پرچم  ۵ کشور استفاده شود.

ظریف با بیان اینکه در ارتباط با همکاری‌های زیست محیطی دریای خزر به توافقاتی رسیدیم گفت: در اجلاس امروز و فردا قرار نیست سندی تولید شود، بلکه قرار است که سندها برای اجلاس سران آماده شود.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه در طی این دو روز وزرای خارجه ۵ کشور ساحلی دریای خزر مذاکرات فشرده‌ای خواهند داشت و شاید فرصت دیدار دو جانبه بین وزرا فراهم نشود، در پاسخ به این سوال که این ۵ کشور در بحث کنوانسیون در چه مواردی اختلاف نظر دارند، گفت: ممکن است در مورد یک موضوع دو کشور از دو زبان مختلف و یا دو عبارت متفاوت استفاده کرده باشند که باید برای رسیدن به تفاهم، مذاکره شود و اینکه الان بگوییم بر روی کدام موضوعات تفاهم نداریم یک نوع پیشداوری است و صحبت در این زمینه زود است.

تسنیم : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی