مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۸۰۰۱
زمان انتشار : ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۱

توتال فرانسه در آستانه خیانتی مجدد به مردم ایران

خروج توتال از بازار ایران خسارتی معادل ارزش این قرارداد، یعنی حدود 5میلیارد دلار دربر خواهد داشت و بخش نفت و انرژی کشور را با شرایط شبه بحرانی مواجه خواهد کرد.

به گزارش  توتال یکی از شرکت‌هایی بود که در فضای پسابرجام برای سرمایه‌گذاری در بخش نفت و انرژی ایران پیش‌قدم شد. درحالی‌که یک‌بار درگذشته به دلیل تحریم ایران همکاری خود را یک‌طرفه قطع کرده بود، ورود مجدد او با استقبال عجولانه و شتاب‌زده مسئولان دولت ایران مواجه شد.

۱- طبیعی بود که برای ورود مجدد این شرکت شروط سفت و محکمی در نظر گرفته شود، اما عجله‌ای که در انعقاد قرارداد محرمانه با توتال برای توسعه میدان مشترک نفتی آزادگان جنوبی صورت گرفت باعث شد تا سازوکار لازم برای جلوگیری از خیانت دوباره این شرکت نفتی در نظر گرفته نشود.

۲- هرچند قرارداد با توتال محرمانه است، اما تحلیل امرواقع نشان می‌دهد بندهایی در این قرارداد وجود دارد که به این شرکت اجازه می‌دهد تا در صورت احیای حتی تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران، در قرارداد تجدیدنظر، دوباره از زیر تعهدات خود شانه خالی و بازار ایران را ترک کند.

۳- پشتوانه این تحلیل، اظهارات اخیراً مدیر ارشد مالی توتال است که اعلام کرده است؛ «اگر تحریم‌ها برگردد در توافق با ایران تجدیدنظر می‌کنیم»

احتمال خروج توتال از بازار ایران بنا به اظهارات مدیران این شرکت تا حدود بسیار زیادی بالا است؛

۱- اظهارات «پاتریک دلا شواردیر»، مدیر ارشد مالی شرکت فرانسوی توتال که پس از انتشار نتایج عملکرد این شرکت در سه‌ماهه سوم سخنرانی می‌کرد، مبنی بر بلاتکلیفی این شرکت پس از عدم تائید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای توسط دونالد ترامپ، نشان‌دهنده این احتمال بالا است.

۲- علاوه بر اینکه؛ این شرکت امضای قراردادهای اصلی مناقصه خود برای اجرای پروژه گاز پارس جنوبی را به اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی، یعنی زمانی که دولت آمریکا تصمیم نهایی را در مورد برجام و تحریم‌های ایران بگیرد، موکول کرده است.

۳- خروج توتال از بازار ایران خسارتی معادل ارزش این قرارداد، یعنی حدود ۵میلیارد دلار دربر خواهد داشت و بخش نفت و انرژی کشور را با شرایط شبه بحرانی مواجه خواهد کرد.

۴- علاوه بر این عجله و شتاب غیرمنطقی مسئولان در انعقاد قرارداد چند میلیارد دلاری با توتال، اعتبار و منطق همکاری ایران با شرکای قدیمی و نسبتاً وفادار را با تردیدهایی جدی مواجه کرده است که می‌تواند آسیب خود را در انتخاب جایگزین برای توتال نشان دهد.

پارس : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی