مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۷۱۴
زمان انتشار : ۰۲:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۱

دلیل سقوط مریخ‌نورد اروپا چه بود؟ +عکس

آژانس فضایی اروپا طی بررسی‌هایی به این نتیجه رسید که مریخ‌نورد این سازمان به دلیل قطع شدن ارتباطش با زمین نتوانسته به خوبی فرود بیاید و به همین دلیل نابود شده است.

به گزارش سال گذشته مریخ‌نورد “شیاپارلی”(Schiaparelli) که از سوی “آژانس فضایی اروپا به فضا”(ESA) فرستاده شد نتوانست به سلامت روی سطح سیاره سرخ فرود بیاید.

پس از شکست این ماموریت، آژانس فضایی اروپا بررسی‌های خود را برای کشف دلیل ناموفق بودن فرود این مریخ‌نورد آغاز کرد و حال این سازمان گزارش خود را در اختیار رسانه‌ها قرار داده است.

براساس گزارش این آژانس، مریخ‌نورد شیاپارلی، حدود سه دقیقه پس از برخورد با جو مریخ در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۶ دچار اختلال ارسال و دریافت داده شده است.

سپس این مریخ‌نورد چتر خود را باز کرده اما به طور غیر منتظره شروع به چرخش کرده است.

این چرخش سریع کار را برای هدایت مریخ‌نورد از سوی ایستگاه‌های زمینی مشکل کرده است و عملا سامانه نرم‌افزاری هدایت این کاوشگر را ناکارآمد کرده است.

به دلیل برآورد نادرست از وضعیت مکانی، این مریخ‌نورد چتر خود را زودتر باز کرده و همچنین فقط سه ثانیه از شلیک رانشی برای کاهش شدت ضربه ناشی از فرود استفاده کرده است در حالی که این زمان باید ۳۰ ثانیه می‌بوده است. پس از این شلیک‌ها مریخ‌نورد وضعیت فرود آمدن را فعال کرده است در حالی که عملا هنوز فرود نیامده و در ارتفاع ۳٫۷ کیلومتری سطح مریخ قرار داشت.

در صورت موفقیت، هنگامی که بر روی سطح مریخ قرار می‌گرفت، شیاپارلی به اندازه‌گیری سرعت و جهت باد، رطوبت، فشار و دمای سطح و تعیین شفافیت جو می‌پرداخت.

این کاوشگر همچنین قرار بود تا به انجام نخستین اندازه‌گیری میدان‌های الکتریکی در سطح این سیاره بپردازد. شیاپارلی یک دوربین فرود نیز با خود داشت.

شدت برخورد مریخ نورد شیاپارلی با سطح مریخ به خاطر سرعت ۵۴۰ کیلومتر بر ساعتی آن بسیار زیاد بوده است و یک لکه سیاه رنگ بر سطح مریخ بر جای گذاشت که مدارگرد “سازمان ملی فضانوردی آمریکا”(ناسا) موفق شد از آن تصویربرداری کند.

 

ایسنا : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

علیرضا تاریوردی

سریال برای مخاطب حرفه ای چیزی برای عرضه ندارد و به نظر می رسد برای مخاطب عام ساخته شده است. مخاطبی که خیلی حوصله فکر و صرف انرژی برای حل معماهای پیچیده داستانی را ندارد.صرفا برای سرگرمی و قصه گویی است به اضافه کمی چاشنی ارزشهای اخلاقی و انسانی. بخشی از اوقات فراغت خانواده را پر می کند و تلنگری کوتاه مدت و موعظه وار برای خوب بودن به آنها می زند.

ماکان بند مهدی بذرافکن

مهدی بذرافکن

برای «ماکان بند»؛اگر «خدا» بخواهد، «بنده» عددی نیست که نخواهد | دمتون گرم بچه پول دارهای «یک شبه»!