مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۴۶۵۱
زمان انتشار : ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۹

معلم اخلاق هم می تواند خطا کند | از برخورد تند با آقای دوربینی تا احیای فرهنگ عذرخواهی

به هرحال از معلم اخلاقی چون حجت الاسلام قرائتی جز این نیز انتظار نمی رفت که به قول خودشان خطا را با عذرخواهی پاسخ دهند. باشد که این فتح بابی باشد بر اصلاح رفتار برخی مسئولین که خطاهای گاه گاهشان چندین نفر را متضرر می کند اما هیچ صدایی از آنان حول محور عذرخواهی و ندامت شنیده نمی شود!

گروه اجتماعی  | ساسان حسن نژاد/ سکانس اول:در روز های اخیر فیلمی از سخنرانی حجت الاسلام قرائتی منتشر شد که در آن فیلم ایشان به آقای نمازی یا همان آقای دوربینی معروف می گویند شما جای خود را تغییر دهید به این خاطر که تمرکز بنده را مخدوش می کنید و بر خورد نسبتا تندی با ایشان داشتند. این فیلم بازتاب گسترده ای بین شبکه های اجتماعی و مردم داشت. بلافاصله اظهار نظر ها در این باره شروع شده ، عده ای ایشان را تقبیح و سرزنش کرده و عده ای به دفاع از ایشان پرداختند.
سکانس دوم: در روز بعد از این اتفاق سکانس بعدی این ماجرا اتفاق افتاد. آقای قرائتی ابتدا در شبکه های اجتماعی و سپس به این هم اکتفا نکرده و کلیپ چند دقیقه ای از خود منتشر کردند و در آن از آقای دوربینی معروف عذرخواهی کردند و مورد مدح مردم با سلایق مختلف قرار گرفتند.
اصولا فرهنگ عذرخواهی به دنبال اشتباهات فرهنگی فراگیر و مورد پسند همه ی مردم با ادیان، ملیت ها، قومیت ها و فرهنگ های متفاوت است.
نمونه های متفاوتی از این گونه عذرخواهی ها در کشور های مختلف وجود دارد. شاید در یک عذرخواهی خاص بتوان به تعظیم بیست دقیقه ای وزیر نیروی ژاپن به خاطر بیست دقیقه خاموشی برق در برابر مردم اشاره کرد.
عذرخواهی دیگری که شاید کمی تعجب برانگیز باشد، عذرخواهی تونی بلر نخست وزیر اسبق انگلیس بود که در مصاحبه ای با خبرنگار سی ان ان بیان کرد در حمله ی سال ۲۰۰۳ به عراق با هدایت های آمریکا دچار خطا های محاسباتی و اطلاعاتی شده اند.
نمونه ی جالب می توان به عذرخواهی سگولن رویال، وزیر محیط زیست و انرژی فرانسه از تولید کنندگان محصولات نوتلا اشاره کرد. او ابتدا گفته بود تولید این محصولات موجب آسیب و صدمات فراوان به مردم و محیط زیست می شود که نهایتا حرف خود را پس گرفت و عذرخواهی نمود.

به هرحال از معلم اخلاقی چون حجت الاسلام قرائتی جز این نیز انتظار نمی رفت که به قول خودشان خطا را با عذرخواهی پاسخ دهند. باشد که این فتح بابی باشد بر اصلاح رفتار برخی مسئولین که خطاهای گاه گاهشان چندین نفر را متضرر می کند اما هیچ صدایی از آنان حول محور عذرخواهی و ندامت شنیده نمی شود!

اختصاصی : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی