مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۱۱۱۸
زمان انتشار : ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۱

کاهش وزن بیشتر با این روش

اگر قصد کاهش وزن و خلاصی از شر چربی‌های اضافی بدنتان را دارید اما هنوز به نتایج مطلوب خود دست نیافته‌اید، محققان می‌گویند بهتر است از برنامه رژیم غذایی خود فاصله بگیرید.

به گزارش  طی مطالعه‌ای که در مجله بین‌المللی چاقی (International Journal for Obesity) منتشر شده است، محققان «واکنش قحطی» بدن را به ادامه رژیم غذایی و اثرش بر از دست دادن وزن را بررسی کردند و به نتایجی جالب دست یافتند.

سرپرست این تحقیق، نولا بایرن، استادیار دانشگاه تاسمانیا در استرالیا توضیح داد: «وقتی هنگام رژیم، کسب انرژی (غذا) را کاهش می‌دهیم، سوخت‌وساز خفته‌مان به حد بیش از انتظاری تنزل پیدا می‌کند و با نوعی سازگاری تعریقی به نام adaptive thermogenesis روبرو می‌شویم و در نتیجه، کاهش وزن سخت‌تر می‌شود».

محققان گفته‌اند که بهتر است برای غلبه بر این شرایط، رژیم غذایی خود را برای مدتی تغییر دهیم.آنها به دو گروه از شرکت‌کنندگان، رژیم غذایی ۱۶ هفته‌ای دادند و در حالی که یک گروه سراسر ۱۶ هفته را از این رژیم غذایی پیروی می‌کرد، به گروه دیگر گفته شد پس از دو هفته رژیم غذایی خود را ترک کنند.

نتیجه چنین اقدامی آن بود که شرکت‌کنندگان با پیروی از رژیم غذایی دوهفته‌ای نه تنها وزن بیشتری از دست دادند بل‌که پس از اتمام دوره آزمایش نیز دیرتر و کمتر دچار اضافه وزن شدند. در واقع، گروه دوم به طور متوسط ۸ کیلوگرم بیشتر از گروه پیرو رژیم مستمر وزن از دست دادند.

به گفته بایرن، «این واکنش به قحطی عملکردی نجات‌بخش از سوی بدن برای کمک به حفظ گونه انسانی است و از هزاره‌های گذشته‌ای به یادگار مانده است که ذخیره غذایی مناسبی در دسترس بشر نبود و هنوز هم ویژگی آن در بدنمان مشهود است».

در حالی که مطالعات قبلی نشان داده بودند رژیم غذایی مداوم با کاهش وزن بیشتری همراه است، این مطالعه تازه با استفاده از واکنش قطحی به موفقیت و بهبود شرایط کاهش وزن نزدیک شده است

سلامت آنلاین : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

امیر محبیان

در سال‌های اخیر در برهه حساسی مانند انتخابات، اصلاح‎طلبان نتوانستند با تکيه بر فعالیت حزبی، پیروزی کسب کنند. اصلاح طلبان هرچند ظاهرا بر تحزب پای فشاری می‌کنند و ساختار جامعه مدنی مورد نظرشان بر پایه نظام حزبی شکل می‌گیرد، ولی به‌واقع در عمل برای ریشه دواندن احزابشان در بستر اجتماعی با دشواری‌های جدی روبرو هستند که این مانع از ژرفا بخشیدن به کار حزبی از سوی آن‌ها می‌شود.

علی دینی ترکمانی

علی دینی ترکمانی

رفع مشکلات اقتصاد ایران مستلزم چیست؟