مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۱۱۱۸
زمان انتشار : ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۱

کاهش وزن بیشتر با این روش

اگر قصد کاهش وزن و خلاصی از شر چربی‌های اضافی بدنتان را دارید اما هنوز به نتایج مطلوب خود دست نیافته‌اید، محققان می‌گویند بهتر است از برنامه رژیم غذایی خود فاصله بگیرید.

به گزارش  طی مطالعه‌ای که در مجله بین‌المللی چاقی (International Journal for Obesity) منتشر شده است، محققان «واکنش قحطی» بدن را به ادامه رژیم غذایی و اثرش بر از دست دادن وزن را بررسی کردند و به نتایجی جالب دست یافتند.

سرپرست این تحقیق، نولا بایرن، استادیار دانشگاه تاسمانیا در استرالیا توضیح داد: «وقتی هنگام رژیم، کسب انرژی (غذا) را کاهش می‌دهیم، سوخت‌وساز خفته‌مان به حد بیش از انتظاری تنزل پیدا می‌کند و با نوعی سازگاری تعریقی به نام adaptive thermogenesis روبرو می‌شویم و در نتیجه، کاهش وزن سخت‌تر می‌شود».

محققان گفته‌اند که بهتر است برای غلبه بر این شرایط، رژیم غذایی خود را برای مدتی تغییر دهیم.آنها به دو گروه از شرکت‌کنندگان، رژیم غذایی ۱۶ هفته‌ای دادند و در حالی که یک گروه سراسر ۱۶ هفته را از این رژیم غذایی پیروی می‌کرد، به گروه دیگر گفته شد پس از دو هفته رژیم غذایی خود را ترک کنند.

نتیجه چنین اقدامی آن بود که شرکت‌کنندگان با پیروی از رژیم غذایی دوهفته‌ای نه تنها وزن بیشتری از دست دادند بل‌که پس از اتمام دوره آزمایش نیز دیرتر و کمتر دچار اضافه وزن شدند. در واقع، گروه دوم به طور متوسط ۸ کیلوگرم بیشتر از گروه پیرو رژیم مستمر وزن از دست دادند.

به گفته بایرن، «این واکنش به قحطی عملکردی نجات‌بخش از سوی بدن برای کمک به حفظ گونه انسانی است و از هزاره‌های گذشته‌ای به یادگار مانده است که ذخیره غذایی مناسبی در دسترس بشر نبود و هنوز هم ویژگی آن در بدنمان مشهود است».

در حالی که مطالعات قبلی نشان داده بودند رژیم غذایی مداوم با کاهش وزن بیشتری همراه است، این مطالعه تازه با استفاده از واکنش قطحی به موفقیت و بهبود شرایط کاهش وزن نزدیک شده است

سلامت آنلاین : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی