مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۰۸۴۷
زمان انتشار : ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۳۰

بدهی دولت،معضلی جدی که دودش به چشم مردم می‌رود

موضوع بدهی دولت به بانک ها،حدیث مفصلی است که حجم و میزان آن در چهار سال گذشته روندی صعودی را طی کرده است.

به گزارش  بر اساس اعداد و ارقام منتشر شده در رسانه ها، حجم و میزان بدهی دولت به بانک ها در چهار سال گذشته روندی صعودی را طی کرده است.

امیر حنیفه زاده،دانش آموخته رشته اقتصاد ،با اشاره به افزایش قابل توجه بدهی بانکیِ دولت در دوره یازدهم،اظهار کرد:بدون تردید استقراض از بانک مرکزی برای تامین هزینه های مورد نیاز،از پدیده ای است که پیامدهای منفی و خسارت باری را برای اقتصاد کشور در پی خواهد داشت.

وی عنوان کرد:میزان استقراض دولت از بانک مرکزی در طول قریب به چهار سال گذشته از ۱۹ هزار میلیارد تومان به بیش از ۳۶ هزار میلیارد تومان افزایش یافته که پیامدهای آن در کاهش توان بانک ها برای ارائه تسهیلات به متقاضیان بروز و نمود پیدا می کند.

این دانش آموخته رشته اقتصاد گفت:این پدیده تولید کشور را نیز دچارآسیب می کند زیرا در مواقع ضروری،قدرت مانور بانک ها برای ارائه تسهیلات محدود می شود،در نتیجه واحدها و مراکز تولیدی متحمل خسارات بیشتری خواهند شد.

وی افزود:یکی دیگر از پیامدهای منفی افزایش بدهی دولت به بانک ها به بُعد نظارتی آن باز می گردد،زیرا دولتی که بدهکار است نمی تواند به نحو شایسته،دقیق و معقولی به عملکرد و نحوه فعالیت بانک ها نظارت کند.

دانش آموخته رشته اقتصاد گفت:اصل و نفس استقراض دولت از بانک ها،پدیده ای غیر منتظره نیست و نباید آن را بدعت آمیز تلقی کرد اما مشکل زمانی بروز پیدا می کند که دولت برای تامین هزینه های جاری خود، اقدام به استقراض می کند و بعضا زمان دقیقی نیز برای بازپرداخت آن تعریف نمی شود و بازخورد این عارضه متوجه اقشار ضعیف و کم درآمدی می شود که بعضا یک وام چند میلیون تومانی،زندگی آنها را متحول می کند.

باشگاه خبرنگاران جوان : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

جلال خوش چهره

فارغ از شکل اهداف راهبردی دولت «دونالد ترامپ» علیه ایران، ماهیت ابزاری آن، از اهمیت بیشتری برخوردار است. ترامپ در سخنرانی جمعه گذشته خود از برجام و تعهدات ایران در قبال آن بد گفت‎، به رایزنی با متحدان اروپایی آمریکا درباره بازبینی برجام اشاره کرد، محافظه‌کارانه از سپاه پاسداران و اقدام برای تحریم آن از سوی خزانه‌داری آمریکا گفت، به دلجویی از افکار عمومی ایران پرداخت و سرانجام دو اعتراض اصلی خود را به برجام بیان کرد: مدت‌دار بودن این توافق و عدم مشمولیت همهٔ اختلاف‌های -به زعم او- غرب با ایران در توافق‌نامه هسته‌ای. در واقع اشاره آخری همانی است که از ابتدا همهٔ ناظران درباره‌اش گمانه‌زنی کرده بودند.

احسان محمدی

احسان محمدی

بابک زنجانی درون ما!