مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۰۸۱۰
زمان انتشار : ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۹

چالش شبکه های اجتماعی برای مردم و مسئولین | وقتی معاندین و حزب اللّابی ها همصدا می شوند

چند وقتی است که یک کانال مجعول با مدیری خارج نشین تلاش می کند تا مناسبات استانی را برهم بزند و با یکی به نعل زدن و یکی به میخ کوبیدن، مخاطب جذب کند. ماجرا آن وقتی تاسف آور تر می شودکه برخی رسانه های مدعی حزب اللهی گری با الهام از مطالب کانال مجعول شخصیت های اول استان را به چالش می کشند.

گروه اجتماعی |  تمدن چندین هزارساله ایران وقتی به اسلام محمدی آمیخته می شود، فرهنگ و آیین ریشه دار و اصیلی را بوجود می آورد که در دنیای مدرن از آن به “سنت” یاد می کنند.سنت که تلفیقی از اعتقادات و فرهنگ غنی ایرانی-اسلامی است جامعه ی درحالِ گذارِ ایران را در مواجهه با برخی مظاهر تکنولوژی و مدرنیته دچار چالش می کند.
امروز در ایران کمتر کسی است که دست کم نیمی از اوقات روزانه خود را در شبکه های اجتماعی نگذراند. تلگرام، اینستاگرام، توییتر، فیس بوک، واتس آپ، ایمو و اسکایپ تنها بخشی از شبکه های عظیم تبادل اطلاعاتی هستند. گردش آسان اطلاعات و سرعت مخابره سبب می شود در دهکده جهانی، مردم نیم کره شمالی زمین، در کمتر از چند ثانیه از وقوع طوفان در نیمه جنوبی کره زمین آگاه شوند و با هشتگ ها و تصاویر و شیوه های متفاوت با همنوعان خود در کیلومترها آن سو تر از محدوده جغرافیایی همذات پنداری کنند.
این روزها سرعت و آزادی انتقال اطلاعات به شمشیر دولبه ای بدل گشته که گاه امنیت ملی را هم به خطر می اندازد. انتشار یک خبر دروغ مبنی بر بمب گذاری در فلان نقطه از شهر و کپی سایر رسانه هایی که با اخبار جنجالی نه چندان موثق، مردم بسیاری را با خود همراه ساخته اند سبب می شود تا طی چند ساعت خبری در صدر رسانه های کشور قرار گیرد که از اساس کذب بوده است. چنانکه چندی پیش صداهایی در آسمان آستارا با عناوینی چون آزمایشات ناسا، جنگ کیهانی، صیحه های آسمانی و نشانه های آخرالزمان، نقل محافل خبری و شبکه های اجتماعی شد!
متاسفانه رسانه های معتبر خبری نیز از رسالت اصلی خویش فاصله گرفته اند واسیر رقابتی پوشالی برای افزایش ممبر کانال های تلگرامی خود نسبت به سایررقبا شده اند. از همین رو به جای اینکه اخبار روز را با رفرنس از سایت در کانال منتشر کنند، شان خود را در حد کانال های تلگرامی تنزل داده و اخبار بی اساس شبکه های مجازی را تیتر یک سایت قرار می دهند!
در این میان کانال های تلگرامی معاند با استفاده از یکسری مقدمات صحیح، نتیجه مطلوب خود را می گیرند و کاملا هوشیارانه تلاش می کنند تا اعتماد مخاطبان، به نظام و مسئولین را از بین ببرند. از فساد مالی یکی از مدیران جزیی فلان شهرستان حکم به فساد استاندار و نمایندگان مجلس می دهند و در نهایت عدم توجه مسئولان طراز اول حکومتی به فساد یک مدیرسطح چندم را دستمایه فاصله گرفتن مردم ازحکومت می کنند.
فراموش نکنیم بسیاری از این معاندین از دانش کم عمق مخاطبین و پایین بودن سطح مطالعه و مطالبه گری آن ها سو استفاده می کنند و با جعل واقعیات و تزریق دروغ تلاش می کنند تا به اهداف خود برسند و نزد اربابان خود ترفیع درجه بگیرند!

مخاطبِ مجازی نیز که در عصر کنونی به شدت تنبل و بی مطالعه بار آمده، کم پیش می آید صحت و سقم یک خبر را بررسی کند و با یک کلیک ساده و ارسال مجدد اخبار دروغ، برای دوستان و آشنایان و تکرر این چرخه، آب در آسیاب دشمن می ریزد.
معاندین که به انواع و اقسام فسادهای اخلاقی، مالی و سیاسی آلوده اند، خود را ناجی ملت نشان می دهند و با تفسیر ناقص از آیات و روایات، تهییج افکار عمومی را رقم می زنند.
اگرچه بی انگیزگی و عدم مطالعه یکی از دلایل مهم اعتماد مخاطبین به برخی کانال های کذاب است اما باید به این نکته هم توجه کنیم آن گاه که پایگاه های درجه یک خبری کشور اسیر در سیاسی بازی ها و جناح بندی ها شدند، مرز مشخصی میان خود و برخی از مردم بنا نهاده اند که یکی دیگر از دلایل مهم بی اعتمادی به خبرگزاری ها و پایگاه های خبری کشور از سوی مردم، همین نگارش با غرض و مرض است! همین می شود که برای راستی آزمایی اخبار مجازی، حتی خبرگزاری ها هم مرجع مورد اعتمادی برای مردم به شمار نمی آیند!

چند وقتی است که یک کانال مجعول با مدیری خارج نشین تلاش می کند تا مناسبات استانی را برهم بزند و با یکی به نعل زدن و یکی به میخ کوبیدن، مخاطب جذب کند. تکنیک استفاده از قراردادن ده ها دروغ درمیان دو خبر راست را در دستور کار قرارداده و مردمی که چون به اطلاعات درست دسترسی ندارند هر کذبی را در لباس صدق می پذیرند، جذب آن شده اند. ماجرا آن وقتی تاسف آور تر می شودکه برخی رسانه های مدعی حزب اللهی گری بدون فهم درست از مقتضیات زمان و اینکه شتاب زدگی در بزرگ کردن خودشان، پازل چه کسی را تکمیل می کند با الهام از مطالب کانال مجعول شخصیت های اول استان را به چالش می کشند.

این ها همان کسانی اند که به تعبیر وحید جلیلی باید از آنان به حزب اللابی یاد شود. کسانی که با قدرت لابی و تشکیلات، شایسته تر ها را حذف کردند و نوچه بازی و قبیله گرایی راه انداختند. حال وارد دنیای رسانه شده اند و به اسم دغدغه سعی در مطرح سازی خود دارند و چشم بسته هرکه سر راهشان بیاید را می زنند. آن قدر هدف، وسیله را برایشان توجیه کرده که در این راه حتی از هم صدایی با جریان معاند نیز دست بر نمی دارند و اینجاست که دم خروس فساد عقیدتی و سکولاریسم روشی شان بیرون می زند.

درواقع این حربه ای قدیمی در عالم رسانه و خبرنگاری به شمار می رود که به افراد با مناصب بزرگ توهین کن و اعمالشان را زیر سوال قرار بده تا دیده شوی!

اما در آن سوی میدان نیز مدیران باید بدانند و آگاه باشند که دوران زد و بندهای پشت پرده به پایان رسیده است. باید همان دستور العمل امام خمینی (ره) که عالم محضر خداست را در دستور کار قرار دهند و خطا نکنند. باید همواره هوشیار باشند که آیا درباره عملکردشان به قشر مطالبه گر می توانند پاسخگو باشند یا خیرو اینکه اشتباهاتشان چه آسیبی به بدنه باوراجتماعی می زند.

ازبین رفتن حریم خصوصی و عمومی در جامعه ی در حالِ گذار ایران قطعا تبعات به مراتب سهمگین تری خواهد داشت اگر سواد رسانه ای عموم مردم را افزایش ندهیم و مدیرانمان را با اخلاق اسلامی و وظیفه شناسی آشنا نکنیم!

انتهای پیام/

اختصاصی : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی