مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۲۰۷۵۹
زمان انتشار : ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۹

العبادی مخالفت تام خود با همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق را اعلام کرد

نخست‌وزیر عراق برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق را مردود دانست و مخالفش با تمام اشکال این همه‌پرسی را اعلام کرد.

به گزارش  «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق، روز گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران در بغداد، گفت: «همه‌پرسی مردود است خواه این همه‌پرسی الان صورت گیرد یا در آینده. (همه‌پرسی) مردود است خواه در اقلیم برگزار شود خواه در مناطق موردمناقشه.»

به درخواست «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق، همه‌پرسی جدایی این اقلیم در ۲۵ سپتامبر( سوم مهر) برگزار می‌شود.

شورای استانداری کرکوک نیز برگزاری این همه‌پرسی در این استان را تایید کرده است.

همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق با مخالفت‌های گسترده‌ای در داخل و خارج از عراق روبه‌رو شده ‌است. دولت مرکزی عراق، ترکیه و ایران با این همه‌پرسی مخالفت کرده‌اند. آمریکا نیز ضمن ابراز مخالفت با این همه‌پرسی، لغو آن را خواستار شده و گفته است این همه‌پرسی اقدامی تحریک‌آمیز است که ثبات را از بین می‌برد. در این میان،« بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفته است که تل‌آویو از اعلام استقلال اقلیم کردستان و تشکیل «دولت کرد» در شمال عراق حمایت می‌کند.

براین اساس، نخست‌وزیر عراق در سخنان روز سه‌شنبه خود مساله مداخله نظامی در کرکوک را منتفی ندانست. استان نفت‌خیز کرکوک با ترکیب جمعیت مختلط کردها، عرب‌ها و ترکمن‌ها، جزو مناطق مورد مناقشه است.

العبادی گفت: «در صورتی‌که شهروندان در کرکوک در معرض خطر قرار بگیرند، ماموریت قانونی ما برقراری امنیت است.»

وی افزود: «از پلیس کرکوک به صورت واضح خواستم که ماموریت‌شان در حفظ امنیت را انجام دهد وگرنه ابزاری( سیاسی) تبدیل می‌شوند.»

العبادی در ادامه گفت: «خواستیم که کرکوک را وارد این مناقشات نکنیم.»

در بحبوحه این تنش و در راستای تلاش‌ها برای تعویق زمان برگزاری همه‌پرسی، ایالات متحده آمریکا و برخی کشورهای دیگر هفته گذشته طرحی را به مسعود بارزانی ارائه کردند که شامل پیشنهادهای «جایگزین» برای این همه‌پرسی است .

تسنیم : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

امیر محبیان

در سال‌های اخیر در برهه حساسی مانند انتخابات، اصلاح‎طلبان نتوانستند با تکيه بر فعالیت حزبی، پیروزی کسب کنند. اصلاح طلبان هرچند ظاهرا بر تحزب پای فشاری می‌کنند و ساختار جامعه مدنی مورد نظرشان بر پایه نظام حزبی شکل می‌گیرد، ولی به‌واقع در عمل برای ریشه دواندن احزابشان در بستر اجتماعی با دشواری‌های جدی روبرو هستند که این مانع از ژرفا بخشیدن به کار حزبی از سوی آن‌ها می‌شود.

علی دینی ترکمانی

علی دینی ترکمانی

رفع مشکلات اقتصاد ایران مستلزم چیست؟