مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۱۹۵۸۵
زمان انتشار : ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷

آمریکا و وسوسه لغو برجام

هیلی گفت اظهاراتش زمینه چینی برای لغو برجام نیست. او گفت تصمیم گیری در این باره بر عهده ترامپ است و او حتما استدلال هایی قوی برای عدم تایید پای بندی ایران به برجام خواهد داشت.

به گزارش نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد دیروز در موسسه محافظه کار ” آمریکن اینترپرایز” در واشنگتن سخنرانی کرد.

بخش های مهمی از سخنرانی دیپلمات ارشد دولت دونالد ترامپ به موضوع ایران و برجام اختصاص داشت.

خانم هیلی ضمن انتقاد مجدد از مفاد برجام و رفتارها و سیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران، تاکید کرد عدم تایید پای بندی ایران به برجام از سوی رییس جمهور آمریکا به معنای لغو یکجانبه برجام از سوی آمریکا نیست

هیلی گفت با این کار رییس جمهور آمریکا، توپ به زمین کنگره می افتد و کنگره آمریکا ۶۰ روز فرصت خواهد داشت تا درباره بازگشت دوباره تحریم های هسته ای ایران تصمیم بگیرد.

او افزود:” می دانم که کنگره مسئولیت چنین کاری را نمی خواهد چون برای کنگره وضعیت آسانی نیست. اما ما نباید تصمیم های آسان بگیریم. ما باید تصمیم های درست بگیریم.”

این دیپلمات آمریکایی همچنین گفت تصمیم گیری درباره تایید یا عدم تایید پای بندی ایران به برجام در اختیار شخص رییس جمهور است و او نمی خواهد از هم اکنون درباره تصمیم دونالد ترامپ در این باره پیشداوری کند. او گفت در صورت عدم تایید پای بندی ایران به برجام از سوی ترامپ، او قطعا استدلالی قوی برای این کار خواهد داشت.

دولت ترامپ تا کنون دو مرتبه پای بندی ایران به برجام را تایید کرده است، اما گزارش های حاکی است این کار را با اکراه بسیار انجام داده و دولت ترامپ تیمی را مسئول بررسی عواقب عدم تایید پای بندی ایران به برجام در گزارش ماه اکتبر به کنگره کرده است.

نیکی هیلی در سخنان ۲۰ دقیقه ای خود در موسسه اینترپرایز بار دیگر از برجام انتقاد کرد و گفت این توافق آن قدر به گفته او اشکال و ایراد دارد که خروج از آن وسوسه انگیز است اما به گونه ای تنظیم شده که خروج از آن جذابیت چندانی برای طرف های امضا کننده توافق نداشته باشد.

هیلی تاکید کرد که اظهاراتش به معنای زمینه چینی برای لغو برجام از سوی ترامپ نیست، اما رسانه های آمریکایی در تفسیر اظهارات او بر خلاف این استنباط بودند، و اظهارات این دیپلمات ارشد دولت ترامپ را به معنای نشانه ای از عدم تایید پای بندی ایران به برجام در گزارش ماه اکتبر کاخ سفید به کنگره دانسته اند.

عصر ایران : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

محمدرضا یزدان‌پرست
امروز، زادروز شاعری است که حتی اگر با کج‌سلیقگیِ مٶلّفان، هیچ ردّپایی در کتاب‌های درسی از او نباشد، نقشِ ماندگارش تا همیشۀ تاریخ، بر تارُک فرهنگ این سرزمین، حک شده است. برای چه با این مقدمه آغاز کردم؟ به دلیل این بیتِ حسین منزوی: "من عاشقِ خودِ تو اَم ای عشق و هر زمان/نامی زنانه بر تو نهادم، بهانه را". آنچنان، تغزّل در وجود او نهادینه بود که می‌شود آموخت باید "عاشق زیست" و "عاشقانه نگریست"؛ بی بهانۀ بود یا نبودِ معشوق.
نصرت الله تاجیک

نصرت الله تاجیک

حاج زلفعلی خان ترامپ و مرگ چندجانبه‌گرایی!

علی نصری

جامعهٔ بیمار تخیلی

سید حمید حسینی

رشد ٧ درصدی اقتصاد بدون نفت