مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۱۴۸۸۸
زمان انتشار : ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۷

سردبیر خبرگزاری کودک در گفتگو با اختصاصی مطرح کرد:

امنیت شغلی بزرگترین دلمشغولی خبرنگاران است | شرافت قلم ارجح بر وابستگی های حزبی

یادمان نرود خبرنگار چشم بینای جامعه است و اگر ذهن وی از مسائل روزمره خالی نباشد نمی تواند به درستی کار خود را انجام دهد و ضرر این مورد به کل جامعه سرایت پیدا میکند.

به گزارش ۱۷مرداد روز خبرنگار بهانه ای است تا پای دردو دل برخی فعالان این عرصه بنشینیم و مجالی دهیم تا صداهای رسای ملت از مشکلات صنف و حرفه خود سخن بگویند. از این رو با علی ترابی، سردبیر خبرگزاری کودک و از فعالان رسانه ای به گفتگو نشسته ایم که ماحصل آن از نظرتان می گذرد:

مهم ترین مشکلاتی که خبرنگاران در ایران با آن مواجهند چیست

یکی از مهم ترین مشکلاتی که خبرنگاران در ایران با آن دسته و پنجه نرم می کنند نداشتن امنیت شغلی است. اکثر خبرنگاران در ایران در چند شیفت کار می کنند و بعد از زمان موظفی برای رسانه خود، فعالیت های دیگری را برای گذران معیشت خود انجام میدهند. یادمان نرود خبرنگار چشم بینای جامعه است و اگر ذهن وی از مسائل روزمره خالی نباشد نمی تواند به درستی کار خود را انجام دهد و ضرر این مورد به کل جامعه سرایت پیدا میکند. شاید قلم خبرنگاری که اسیر معیشت باشد را راحت تر هم بتوان خرید و … .

 معمولا رسم است هرجا گرهی در کار میفتد مردم از اهالی رسانه می خواهند تا صدایشان نزد مسئولین باشند و هرجا مسئولین میخواهند کاری دیده شود به شراغ خبرنگاران می روند، چه شده که طی این همه سال مشکلات خبرنگاران پابرجا مانده و کسی پیگیر مرتفع ساختن آن نیست؟

چندی پیش جمله زیبایی دیدم که خبرنگار همه را بزرگ می کند ولی خود بزرگ نمی شود. در همین رابطه رفتار دوگانه برخی مسئولان را مشاهده می کنیم که وقتی بناست کارهای نیک و خدمات آنها انعکاس داده شود نامه های بلند بالا به رسانه ارسال می کنند و لحن رئوفانه ای را در پیش می گیرند اما در مقابل برخی از همان مسئولان بعد از ایجاد مشکلی یا بروز شکستی به جای آسیب شناسی و پیداکردن علل سبب ساز آن مشکل، فوری علیه رسانه جبهه گیری می کنند که چرا رسانه به این موضوع می پردازد و این مشکلاتی که مردم حس می کنند از بازی رسانه ای برخی سایت ها نشات می گیرد!

به عنوان یک فعال عرصه رسانه بنظرتان مهم ترین مقوله ای که حال حاضر باید درکشورپیگیری و مطالبه شود را چه میدانید؟

بنده با توجه به اینکه در حوزه کودک فعالیت می کنم یکی از مهم ترین مشکل روز کشور را بی توجهی سیاسیون به قشر کودک و نوجوان می دانم. شما نگاه کنید در همین انتخابات ریاست جمهوری حتی یکی از کاندیداها درباره برنامه اش برای کودکان و نوجوانان سخنی نگفت. کشورهای پیشرفته روی جزئی ترین امور مربوط به این قشر برنامه دارند در حالیکه در کشور ما ظاهرا کلی ترین امور مربوط به حوزه کودک هم فراموش شده است.

برخی مردم می پندارندخبرنگاران وابسته به جناح های سیاسی یا مراکز قدرت و ثروتند. آیا این ادعا را می پذیرید یاخیر و آیا با چنین وابستگی موافقید؟

شرافت قلم بالاتر از آن است که بخواهد خود را به یک جناح بزرگ یا کوچک سیاسی بفروشد. اما در هر جامعه ای هستند افرادی که پشت به ارزشها کرده و هنر و تخصص خود را برای تامین منافع برخی به حراج می گذارند. طبیعتا خبرنگاران هم از این قاعده مستثنا نیستند. البته این افراد خبرنگار نما هستند که ارزش کار و حرفه خود را نمی دانند. ولی برخی از افراد هم بخاطر همان موردی که در ابتدای عرایضم به آن اشاره کردم به قلم فروشی روی آورده و با حب و بغض قلم می زنند.

خیلی ازکارشناسان رسانه معتقدند آنچه امروز در پایگاه های خبری کشور مخابره میشود ویژگی های یک خبر را دارا نیست. خبر به معنای اتفاقی که روی داده است در واقع معتقدند خبرنگار با حب و بغض های شخصی اش به خبر جهت می دهد . معایب این کار چیست؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم که امروزه تعریف خبر با آنچه در گذشته به صورت آکادمیک و کلاسیک تدریس می شد متفاوت است. سبک های نوین در خبرنویسی دقیقا می خواهند مخاطب آنگونه که صاحبان رسانه میل دارند اخبار را دریافت کنند. این موضوع هم در تمام رسانه های بزرگ دنیا مشاهده می شود و اتفاقا معتقدم که این موضوع و این سبک از خبرنویسی نوین هنوز در ایران جا نیافتاده است و اکثر رسانه های ایران فقط به صورت کلیشه با کلمات “وی گفت” و “وی افزود”  خبر را بدون هیچ اشاره ای به پیشینه نقل می کنند.

مهم ترین نقدی که به هم صنفی های خودتان دارید چیست؟

خبرنگار باید از کلیشه ای کار کردن و روزمرگی فاصله بگیرد. باید فکرش آزاد باشد تا مهم ترین مشکلات جامعه را رصد کند و برای دغدغه هایش کار کند. اصلا نمی توان به چشم یک کار کارمندی به خبرنگاری نگاه کرد. کار خبر عشق و علاقه می خواهد و متاسفانه همین تفکر کاسبکارانه برخی از همکاران ما باعث می شود تا دید سیاسیون و بعضی از مسئولان به خبرنگار و رسانه تغییر کرده و آنها را از پاسخگویی فراری دهد.

با وجود همه مشکلات اعم از درآمد کم، ممیزی های متعدد، کار مداوم و همیشه در صحنه بودن علت گرایش بسیاری از جوانان به سمت دنیای خبر و رسانه را چه میدانید؟

به هر حال حرفه خبرنگاری حرفه ای پر از هیجان و اتفاقات جدید است. طبعا جوانان هیجان و عدم روزمرگی را دوست دارند. این دید که بتوانی اتفاقی که در گوشه ای از جامعه در حال رخ دادن است را برای همه تعریف کنی و به گوش همه برسانی باعث بروز عشق و علاقه به این حرفه می شود. اینکه به توانی با صدای بلند فعالیت های ارزنده و مناسبی که در جامعه رخ می دهد را به همه اعلام کنی بسیار جالب توجه است.

در کنار این مسائل باید توجه داشت یکی از وظایف خبرنگار رسیدگی به مشکلات جامعه است. خبرنگاری برای جوانی که مطالباتی از مسئولان دارد قطعا حائز اهمیت است چرا که به این وسیله می تواند تریبونی کسب کند و دغدغه هایش را برای جامعه بیان کند.

انتهای پیام/

اختصاصی : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی