مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۱۴۷۸۵
زمان انتشار : ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۷

خشاب خالی، دیگرکشی، ژن خوب و دیگر هیچ

دومین کشتار هم‌خدمتی‌ها توسط یک سرباز در طول یک ماه گذشته زنگ خطر را به صدا درآورد. باز هم یک سرباز خشمگین و خشابی که روی هم‌خدمتی‌هایش خالی شد.

به گزارش  دومین کشتار هم‌خدمتی‌ها توسط یک سرباز در طول یک ماه گذشته زنگ خطر را به صدا درآورد. باز هم یک سرباز خشمگین و خشابی که روی هم‌خدمتی‌هایش خالی شد. این حادثه حدود ساعت ٣ بعدازظهر یکشنبه در یکی از پادگان‌های نیروی هوایی ارتش رخ داد. در این حادثه یک سرباز به دلیل نامعلومی به روی هم‌خدمتی‌هایش آتش گشود و آن‌ها را مجروح کرد.
سید مجتبی‌هاشمی، مسئول دفتر شورای شهر کهریزک در خصوص این حادثه گفت: «طبق شنیده‌ها یک سرباز اهل سیستان‌وبلوچستان با اسلحه به سوی هم‌خدمتی‌های خود حمله‌ور شده و یک سرگرد و ۲ سرباز را با ضرب گلوله از پای درآورده و ۱۲ نفر دیگر را نیز زخمی کرده است. پس از این حادثه نیرو‌های نظامی حاضر در این پادگان به سرعت وارد عمل شده و طی این درگیری سرباز مسلح را با شلیک گلوله هدف قرار دادند که او بر اثر جراحات وارده جان خود را از دست داد. علت این حادثه هنوز مشخص نیست و مسئولان در حال بررسی جزییات بیشتر هستند.»
این مساله با واکنش کاربران در فضای مجازی رو به رو شد. فرهاد فخرآبادی در همین خصوص نوشت: شاید با اتفاقات اخیر در پادگان‌ها زمان اصلاحات در سربازی از سربازی اجباری به سربازی حرفه‌ای رسیده باشه کاش حضرات جای کمیت دنبال کیفیت باشند.

رضا علی هم با خطرناک خواندن تکرار این قبیل حوادثو لزوم ریشه‌یابی گفت: تعدد حوادث کشتار #سربازان نشان از فشار بالای روحی و روانی حاکم بر محیط #سربازی و پایین بودن آستانه تحمل دارد و #بازبینی_سربازی لازم است.

خشاب خالی، کشتار، خون و دیگر هیچ
چند هفته پیش هم در آبیک قزوین حادثه‌ای مشابه کهریزک تهران رخ داد. در تیراندازی مذکور هم سه سربازی و یک کادر خدمت ارتش کشته شدند و ضارب هم پس از تیراندازی اقدام به خودکشی کرد.
تکرار این حادثه آن هم با فاصله زمانی بسیار کم، در کمتر از ۲۴ ساعت باعث راه‌اندازی کمپین‌هایی درخصوص اصلاح و بازبینی سربازی شد.
سوالاتی از این قبیل که چرا سربازان باید کیلومتر‌ها دور‌تر از خانه هایشان خدمت کنند و یا چرا در حوزه هایی که در آن تخصص دارند به کار گرفته نمیشوند؛ مبین معضلی است که اصلاح قوانین سربازی را میطلبد.
مطابق با پژوهش‌های انجام شده، مهم‌ترین عامل نارضایتی سربازان، اتلاف وقت در مدت زمان طولانی خدمت سربازی‌ست. مسئله‌ای که روی فرصت شغلی، وضعیت تحصیلی، موقعیت اجتماعی و ازدواج جوانان تاثیرگذار است. از سوی دیگر و در مقیاسی بزرگتر، شیوه کنونی سربازی دارای تبعات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیز هست، اثرگذاری بر روی نیروی انسانی شاغل، طولانی شدن کاذب مدت تحصیل پسران، خروج نخبگان، بالارفتن سن ازدواج و مشکلات مشمولان غایب، از جمله موارد مشهود در تبعات شیوه کنونی است.
محمد کجباف در توئیتر با ذکر معضلات اخلاقی که در دوران خدمت سربازی شیوع دارد نوشت: نزدیک به صدسال #سربازی باعث شده تحقیر، توهین، از زیرکار دررفتن، دروغگویی، زورگویی و زورپذیری به خورد نسل مردان بره.

بی‌توجهی به مطالبه رهبر انقلاب درخصوص سربازی
همانطور که گفته شد، در ایران سربازی برای پسران و مردان امری اجباری است که در سال‌های اخیر از فعالین و تشکل‌های دانشجویی گرفته تا مجلس طرح‌های «اصلاحی» متفاوتی درباره قوانین فعلی سربازی ارائه داده اند، اما علت عدم ورود ارگان‌های نظامی به این ماجرا قابل تامل است. نکته قابل تامل‌تر نگاه ویژه رهبر انقلاب به این موضوع است، ایشان در دیدار سال ۹۴ دانشجویان از بکارگیری «شیوه های» دیگری برای حل مشکل سربازی شده و فرمودند: سربازى مسئله ى مشکلى نیست؛ میشود در آن زمینه هم فکر کرد، کار کرد؛ راه حل مشکل سربازى به عنوان یک مانع در امر ازدواج، این نیست که ما مدت زمان سربازى را کوتاه کنیم؛ میتوان شیوه هاى دیگرى را به کار گرفت.

این مساله تا جایی مهم شده است که سردار پورجمشیدیان معاون هماهنگ‌کننده نیرو زمینی سپاه پاسداران هم بر این مساله صحه گذاشت و گفت:

به درخواست رهبری مبنی بر اینکه پادگان‌ها و سربازخانه‌ها تبدیل به مرکز تربیت شوند اشاره کرد و گفت: اهانت باید از نیروهای مسلح خارج شود و کسی که به سربازها اهانت کند از نیروهای مسلح نیست؛ فرماندهان باید به صورت عملی وارد میدان شوند و فرمایشات رهبری درخصوص سربازها را اجرا کنند.شیوه های سنتی اداره سربازخانه ها و پادگان‌ها باید کنار گذاشته شود و این خواسته رهبری است

اما آنچه مایه تعجب است، انکار و بیتفاوتی نسبت به چنین پدیده‌ای از سوی برخی دست اندرکاران است. کسی نیست بپرسد چرا عامل قریب به اتفاق خودزنی و دیگرکشی ها، سربازان وظیفه اجباری اند و پرسنل پایور نظامی، دست به چنان رفتاری نمیزنند؟

سربازی حرفه‌ای یا سرباز اجتماعی
تهیه «الگوی مناسب سربازی» هم یکی دیگر از چالش‌های بهبود این خدمت است. هم‌اکنون ۱۲۳ کشور سربازی اجباری ندارند و در مقابل ۱۷ کشور سربازی اجباری بیش از یک سال را به اجرا گذاشته‌اند. بقیه کشور‌ها نیز شیوه‌هایی مانند ترکیبی، سربازی اجتماعی، غیررزمی، انتخابی و سربازی داوطلبانه را در پیش گرفته‌اند. بسیاری از کشورهای مجری سربازی اجباری، فاقد صنایع نظامی و دفاعی بوده و از خودکفایی نظامی بی‌بهره هستند و در واقع کشورهای قدرتمندی به‌لحاظ نظامی محسوب نمی‌شوند. اکثر منتقدین وضعیت فعلی خدمت سربازی، با توجه به واقعیات کشور، به جای حذف کامل در پی راه حل هایی برای «بهبود» آن هستند.
سیدمحمدرضا اصنافی پیشنهادات خود را تیتروار درخصوص اصلاح وضعیت سربازی ذکر کرد و نوشت: پیشنهادم برا #بازبینی_سربازی ۱. جذب سرباز حرفه ای-برای امور نظامی نه نظافتچی/راننده/امریه ۲. آموزش ۱ ماهه اولیه تمدید با آموزش ۱ هفته‌ای هر ۵ سال

خبرگزاری دانشجو : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی