مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۱۳۶۰۳
زمان انتشار : ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰

به بهانه برگزاری اولین جلسه دادگاه رونالدو؛

مدارای فرا قانونی شامل حال ستاره پرتغالی نشد | چرا با متهمان در ایران مماشات می شود؟

بسیاری از افرادی که در دولت های پیشین یا فعلی مرتکب جرایمی شدند مدت ها طول می کشد تا قانون با آن ها برخورد کند. در واقع این شخصیت ها گاها شامل مدارای فراقانونی دستگاه های قانونی می شوند.

گروه اجتماعی | رونالدو یکی از ستاره های بی چون و چرای فوتبال جهان است و در زمره میلیاردرهاست. تا کنون ۴بار توپ طلای جهان را برده؛ افراد محبوب تر و بزرگ تر از او در دنیای فوتبال به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسند. با این حال متهم به کلاهبردای مالیاتی ۱۴٫۷ میلیون یورویی در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ است و دادگاهش با حضور وی و بدون سانسورهای معمول رسانه ای برگزار می شود. رونالدو در این جلسه شرکت می کند و خود را از اتهامات مبرا می داند.

این که سرانجام این اتهامات چه خواهد شد مورد بحث ما نیست. آنچه اینک مهم است این که چگونه یک ستاره جهانی بدون جارو جنجال و توهین به نهادهای قضایی به قانون تمکین می کند و برای پاسخگویی به اتهامات شخصا حاضر می شود.

مقایسه کنید این رویداد را با احضار برخی بازیکنان ایرانی به کمیته انضباطی. ضمن اینکه از صدر تا ذیل نهادهای نظارتی و انضباطی زیر سوال می رود انواع و اقسام تهدیدها و توهین ها در پیج منتسب به بازیکن در فضای مجازی منتشر می شود و افکار عمومی را نیز نسبت به اعتماد به نهادها می شوراند.

چندی پیش یکی از خبرگزاری ها خطاب به بازیکنان ایرانی نوشته بود: “فوتبالیست‌های ایرانی احترام رونالدو به مربیانش را الگو کنند”. این خبرگزاری با اشاره به درگیری های طارمی و برانکو این نکته را خاطر نشان کرده بود که رونالدو اگر چه در سراسر دنیا به بازیکن اخلاقمداری معروف نیست اما نوع ایستادن و نوع حرف زدنش دربرابر مربیان قابل توجه است.

این خبرگزاری افزوده بود: رونالدو حتی وقتی تعویض هم می شود مثل یک بازیکن حرفه ای و منظم بیرون می آید و با مربی خود دست می دهد و می رود روی نیمکت می نشیند و به تیمش کمک می کند.

حقیقت این است که حرفه ای گری فقط در قرارداد میلیاردی و ماشین آنچنانی و لباس های عجیب خلاصه نمی شود. “اخلاق حرفه ای” حلقه گمشده ی این روزهای زنجیره رابطه ستاره ها با مردم و مسئولین است.

به یاد بیاورید رابطه بهناز جعفری با خبرنگار را. در برابر نقد آنقدر می آشوبد که خبرنگار را با انواع و اقسام القاب ناشایست خطاب می کند.

اخلاق حرفه ای صرف ستاره های ورزشی و هنری نیست. حرفه ای گری که شاید نام دیگرش وظیفه شناسی باشد حکم می کند هرگاه هر شخصیتی از نظام و جامعه خطا کرد و خطایش مسجل شد با وی برخورد شود. فارغ از مسئولیتی که عهده دار آن است. کما اینکه شاهدیم بسیاری از افرادی که در دولت های پیشین یا فعلی مرتکب جرایمی شدند مدت ها طول می کشد تا قانون با آن ها برخورد کند. در واقع این شخصیت ها گاها شامل مدارای فراقانونی دستگاه های قانونی می شوند. رسیدگی به پرونده آن ها آنقدر طول می کشد تا یا دوران مسئولیتشان تمام شود و یا سوژه اتهام اهمیت خود را از دست دهد؛ در حالی که رسیدگی به تخلفات اگر در زمان خود صورت گیرد اثر بخش تر خواهد بود و جامعه باید به این درک برسد که هر متهمی، لزوما مجرم نیست.

اختصاصی : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

متین مسلم

یک تحلیل‌گر ارشد عرب مقیم لندن می‌گوید به اعتقاد من مشکل اصلی این است که عربستان تصور می‌کند اگر بتواند با حذف ایران هژمونی خود را به منطقه تحمیل کند همه چیز تمام خواهد شد! بسیار خب، اما شما فکر می‌کنید مصر، اردن، لبنان و یا اکثر کشورهای آفریقای عربی با این پدیده کنار خواهند آمد؟ محال است! از آلیس در سرزمین عجائب هم محال‌تر است!

رسول جعفریان

محمد بن سلمان سوار چه موجی شده است؟