مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۱۳۴۸۶
زمان انتشار : ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹

از خواص درمانی زعفران بیشتر بدانید

گیاه زعفران با نام علمی Crocus sativus، گیاهی است علفی و بدون ساقه که در اسپانیا، فرانسه، یونان و به صورت وسیعی در نواحی مرکزی و شرق ایران پرورش داده می شود.

به گزارش  کارشناس تغذیه دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز، زعفران را منبع خوبی از مواد معدنی مانند مس، پتاسیم، کلسیم، منگنز، آهن، سلنیم، روی و منیزیم معرفی کرد که سرشار از ویتامین A، اسید فولیک، ریبوفلاوین، نیاسین و ویتامین C بوده و سایر ترکیبات این گیاه  شامل کاروتنوئیدها، آلدئیدهای مونوترپن، مونوترپنوئیدها، ایزوفرون ها و فلانوئیدها است.

“فاطمه شفیعی”، ادامه داد: ترکیبات کاروتنوئیدی آن خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و به حفاظت از بدن انسان در برابر اکسیدهای ناشی از استرس، سرطان و عفونت کمک می ، همچنین در تقویت سیستم ایمنی هم نقش دارد.

او با بیان اینکه در مطالعات مختلف، اثر ضد آترواسکلروز زعفران و مواد موثر آن بررسی شده است، افزود: مکانیسم های زیادی مانند اثر ضد چربی، ضد انعقادی، مهار تجمع پلاکتی و مهار بازجذب لیپوپروتئین های اکسید شده بیان شده است.

این کارشناس تغذیه، اضافه کرد: در گرفتگی شریان ها یا همان آترواسکلروز، رسوبات چربی و سایر مواد در سرخرگ های بدن جمع می شود و باعث بسته شدن عروق خونی قلب(سرخرگ ها) و در نتیجه بروز حمله قلبی یا درد قفسه سینه می شود.

شفیعی گفت: با توجه به مطالعات انجام شده، زعفران و کروسین با کاهش بارز چربی خون(کلسترول و تری گلیسرید خون) در موش های تحت درمان با رژِیم غذایی سرشار از کلسترول و نیز افزایش کلسترول خوب(HDL)، موجب کاهش اثرات سوء چربی بالا در بدن می شود.

او همچنین در ارتباط با اثر ضد انعقادی زعفران و مواد موثر آن، بیان کرد: اثر زعفران بر روی مدت زمان خونریزی، تجمع پلاکتی و فاکتورهای موثر در روند انعقاد بررسی شده است و مطالعات نشان داده است که کروسین سبب طولانی شدن مدت زمان انعقاد خون، مهار تجمع پلاکتی و پیشگیری ترومبوز در مطالعات حیوانی شده است.

شفیعی، در پایان با توجه به خواص مطلوب ذکر شده زعفران و مواد موثره آن، زعفران را نویدبخش حضور در آینده به عنوان عامل درمانی و کنترل بیماری گرفتگی شریان ها(آترواسکلروز) معرفی کرد

بهداشت نیوز : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

زایش و رویش، سرشت بهار و زندگی است و در آغاز سال نو همراه با عزیزان و هم‌راهانمان، قدردانی از خادمان مردم که اغلب بی‌صدا و چشم‌داشت دیگران، به «خدمت» مشغولند، ستودنی است؛ کسانی که عمری در راه اعتلای علم و فرهنگ تلاش کردند.

مهرداد خدیر

۹۶؛ سال خاموشِ مجمع تشخیص مصلحت