مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۱۳۴۵۷
زمان انتشار : ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹

قبل از تشنگی آب بنوشید

یک کارشناس تغذیه با توصیه به نوشیدن مرتب آب در طول روز به ویژه در فصل گرما، گفت: افراد باید پیش از تشنه شدن آب بنوشند و نگذارند بدن به مرحله تشنگی برسد.

به گزارش  فرزاد بابایی، با بیان اینکه در فصل گرما نیاز بدن به آب افزایش می‌یابد، گفت: زمانی که فرد ۲۰ درصد آب بدن خود را از دست بدهد احساس تشنگی می‌کند و بنابراین ضرورت دارد افراد پیش از تشنه شدن آب بنوشند و نگذارند کمبود آب بدن به مرحله بروز تشنگی برسد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از فعل و انفعلات بدن در شرایط آبی انجام می‌شود، گفت: یکی از مشکلاتی که در فصل گرما بروز پیدا می‌کند کم آبی بدن است که ضرورت دارد افراد برای تامین آب مورد نیاز بدن حتما آب به میزان کافی بنوشند.

بابایی با بیان اینکه برخی منابع علمی نوشیدن شش تا هشت لیوان آب در ۲۴ ساعت را توصیه می‌کنند، گفت: میزان نیاز بدن به آب بسته به جنسیت، شرایط فیزیولوژیک بدن، سلامت جسم، نوع تحرک و فعالیت بدنی و سن و سال متفاوت است و آب نوشیدن باید به حدی باشد که فرد احساس تشنگی نکند.

بابایی با بیان اینکه آب ماده‌ای بی‌مزه است، گفت: برخی افراد برای اینکه نوشیدن آب را برای خود راحت کنند آن را با شربت قاطی میکنند تا مصرف آب گواراتر شود اما این کار می‌تواند زمینه ساز ابتلای این افراد به بیماری دیابت شود.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، نوشیدن شربت نه تنها تشنگی را مرتفع نمیکند بلکه با ورود مایع غلیظ شربت به بدن فرد تشنه تر می‌شود و با افزایش نوشیدن مقدار بیشتر مایعات اضافه وزن نیز برای افراد به دنبال خواهد داشت.

بابایی با بیان اینکه در طب سنتی از تخم شربتی برای رفع تشنگی استفاده می‌شود، گفت: تخم شربتی تخم گیاه است که با جذب آب حالت کلوئیدی به خود می‌گیرد و آ را به نوعی در پوسته خود ذخیره می‌کند.

وی افزود: از آنجا که تخم شربتی قابلیت نگهداری آب دارد با مصرف آن آب به تدریج وارد بدن شده و در نتیجه فرد دیرتر احساس تشنگی می‌کند.

وی با بیان اینکه همراه تخم شربتی استفاده از شکر نیاز نیست، گفت: می‎توان تخم شربتی را همراه با خیار و یا برش لیمو مصرف کرد.

بابایی با بیان اینکه تخم شربتی پتاسیم خوبی دارد، گفت: پتاسیم موجب تنظیم آب بدن شده و باعث می شود فرد دیرتر احساس تشنگی کند.

ایسنا : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

اسماعیل احمدی

حمایت از کالای ایرانی به عنوان یکی از ضرورت های مهم باید به عنوان راهبردی فراتر از شعار سال در اولویت قرار گیرد.

بهار و یاد یار