مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۱۳۴۱۹
زمان انتشار : ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹

توهین کن تا دیده شوی؛

از مدیرکل سیاسی استاندار گیلان تا دختر کمدین خنداننده شو | خواص هنوز آداب معاشرت با مردم را بلد نیستند

تا کی باید مردم بازیچه عقده گشایی ها و مطامع شخصی افرادی شوند که هویت "خاص بودنشان" را از همین مردم دارند. تز " توهین کن تا دیده شوی" این روزها آفت جان شخصیت های معروف شده و اخلاقمداری و مردم داری رنگ باخته است.

گروه اجتماعی | از دیر باز تا کنون چنین بوده. هرگاه مردم قدمی بر علیه منافع عده ای خاص بردارند به عوامی سطح نگر تقلیل داده می شوند که درک درستی از فرهنگ، سیاست، اقتصاد و اجتماع ندارند و پاسخگویی دربرابر مطالباتشان حائز اهمیت نیست.

 حیاکن، رها کن!

نمونه بارز این ادعا در استادیوم های فوتبال جلوه می کند. وقتی تماشاچیان یک صدا فریاد”حیاکن، رها کن” در برابر بی تعصبی و عملکرد ضعیف سر می دهند، مربی، بازیکن و سران باشگاه مربوط مردم را فاقد درک ورزشی قلمداد می کنند که بر اساس احساسات و جو، شعار داده اند. این که تا چه حد تماشاگران تحت تاثیر فضای استادیوم به تشویق یا تنبیه بازیکن و … می پردازند را باید در مجالی دیگر بررسی کرد اما آنچه مبرهن است این که باشگاه های ورزشی اگر حمایت مردمی نباشد چگونه موفق خواهند شد؟ چه کسی از بازیکن ستاره می سازد و با عدم اقبال مردمی از بازی ها چه خسارت های سنگین اقتصادی تیم ها متحمل خواهند شد؟

رای حلال

در همین انتخابات اخیرریاست جمهوری، برخی از چهره های جناح شکست خورده با توهین به مطالبات مردمی، رای دهندگان به پیروز انتخابات را افرادی دانستند که دلمشغولی هایشان در سطح کنسرت، آزادی و بی حجابی خلاصه می شود. این افراد بدون اینکه یک سوزن به خود بزنند و بعد جوالدوزی به دیگران حواله کنند، خود و جناحشان را حق مطلق نامیدند و رقیب را به استفاده ابزاری از باور مردم متهم کردند و مبحث رای حلال و غیرحلال مطرح شد.

بی سواد بی شناسنامه

از سویی دیگر دولتمردان و شخص رییس جمهور بارها در قالب ادبیاتی غیرمرسوم منقدین و جریان غیرموافق را مورد عتاب قراردادند و درباره عباراتی چون “لبو فروش” و “ّبی شناسنامه” و “کاسب تحریم” که از سوی دولتی ها مطرح شد، بارها رسانه ها قلم فرسایی کردند.

همچنین جملاتی چون ” قدرت رقابت در هیچ صنعتی جز قرمه‌سبزی و آبگوشت بزباش را نداریم” یا “مردم قبل از دولت یازدهم کف زمین زایمان می کردند” هم نمونه ای دیگر از توهین ها به مردم است.

مردم به شدت بی فرهنگی داریم

یکی از دختران کمدین خنداننده شو که بخشی از سخنانش در استندآپ ها با حواشی ریز و درشتی همراه شد در گفتگویی با توهین به مردم ایران با انتقاد از اینکه چرا در رسانه ها اغراق می شود که ما مردم فهیم و با فرهنگ و مهربانی داریم می گوید: ما چنین مردمی نداریم. ما مردم به شدت بی فرهنگی داریم. چیزی که دنیا از ما میبیند ۲میلیون فحشی است که زیر پیج مسی و دختر ترامپ می رود.

او می افزاید: مردم ما سانسور را دوست دارند. دلشان نمی خواهد فکر کنند و به شدت حسودند. می گویند چرا باید یک دختر هم از سیاست سر دربیاورد هم از سینما هم از ورزش.

سوال اینجاست که اگر این کمدین با رای مردمی به مرحله دیگر صعود می کرد بازهم درباره مردم چنین اظهار نظر می کرد؟ وی با تکیه بر کدام ویژگی منحصر به فردش به خود حق می دهد فرهنگ ملتی با اصالت را زیر سوال ببرد. اگر بنا باشد پس از این در عرصه نویسندگی طنز فعالیت کند قرار است مخاطبانش چه کسانی باشند جز مردم؟

خواص هنوز آداب معاشرت با مردم را بلد نیستند

اخیرا مدیر کل سیاسی استانداری گیلان در نشست هم اندیشی اصلاح طلبان ماسال سخنانی اظهار داشته که بار دیگر این ادعا را ثابت می کند که خواص اعم از فرهنگی، سیاسی، ورزشی و … هنوز آداب معاشرت با مردم را به درستی نیاموخته اند.

علی اکبرپوراوزان در این نشست ماسال را از جهت مشارکت جز سه شهرستان برتر استان و از لحاظ افزایش مشارکت رتبه اول استانی می داند و می گوید: ۱۰۱ درصد مردم ماسال پای صندوق های رای آمدند. این یعنی روستایی ای ندارید که واجد شرایط باشد اما تشخیص سیاسی نداشته باشد. تلاش ما هم همین سیاسی شدن مردم است.این نشان می دهد آن چوپان که به دنبال دام خودش هست و آن کسی که در جنگل ها با احشامش کار می‌کند یا آنکه در مزرعه یا اداره کار می‌کند از لحاظ شعور سیاسی همراه هستند!

وی می افزاید: شعارهایی که دادیم چه بود؟ می‌خواستند ما را در انتخابات به شعارهای اقتصادی سوق بدهند که بگوییم اشتغال، اقتصاد، حتی اقتصاد مقاومتی، بیکاری، مشکلات اینطوری. اما ببینید شعارهای مردم اولین موضوع که بولد بود و نشان داده شد حقوق شهروندی و سیاسی و اجتماعی بود. کلام آقای رئیس جمهور این بود که چرا نمی گذارید شجریان بیاید بخواند، چرا نمی گذارید مردم آزاد باشند، رسانه ها حرفشان را بزنند، چرا نمی گذارید ماهواره سر جایش باشد. چرا ظلم میکنید. اینها شدند مسایل اساسی و اول.

سوال اینجاست که اگر آن روستایی و کشاورز مشارکت سیاسی را حفظ می کرد اما به جناح رقیب مدیر کل سیاسی استانداری رای می داد بازهم شعور سیاسیش ارتقا یافته بود یا نه همانند سال ۸۴آنان عوام پابرهنه ای نامیده می شدند که به دنبال شعارهای پوپولیستی رفتند و فقط غم نان و شکم داشتند؟

آقای مدیر کل آن قدر سطح شعارهای رییس جمهور منتخب را تنزل داده اند که فراموش کردند، روحانی ایجاد شرایط برای کار و تولید ملی، اشتغال‌زایی پایدار و مولد با تاکید بر توسعه تولید، زندگی با رفاه در نتیجه سختکوشی، حقوق مساوی مردم و رفع تحریم ها را نیز وعده داده بود و مردم بنابراین سرفصل ها به وی اعتماد کرده اند.

منکر اختلالات فرهنگی نباشیم

سطح ادب، فرهنگ و تربیت افراد یک جامعه یکدست نیست. در بروز و ظهور اختلالات فرهنگی نیز عوامل متعددی دخیل اند که در این مجال فرصت پرداخت به آن نیست و جامعه شناسان، روانشناسان و مشاوران دینی و تربیتی باید در جهت سطح ارتقای فرهنگی مردم بکوشند. آنچه اینک مورد توجه است این که تا کی باید مردم بازیچه عقده گشایی ها و مطامع شخصی افرادی شوند که هویت “خاص بودنشان” را از همین مردم دارند. تز ” توهین کن تا دیده شوی” این روزها آفت جان شخصیت های معروف شده و اخلاقمداری و مردم داری رنگ باخته است. مردمی که اگر دست حمایتشان را از سر مسئولین و چهره ها بردارند ابهت پوشالی بسیاری ها فرو خواهد ریخت.

اختصاصی : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید
جاوید
جاوید
پاسخ
۰
۰
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
از یه چیز سایتتون خوشم میاد ، اونم اصل بی طرفیه ، با همه مشکل دارید و از طرفی هم از همه تعریف میکنید ؛ دمتون گرم
رسانه یعنی همین
ص
ص
پاسخ
۰
۰
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
خدایی با انصاف صحبت کنیم مردم ما چقدر با فرهنگ بالا اشنایی دارن کجای فحش دادن و مسخره کردن ما فرهنگه کجای رانندگی ما فرهنگیه کجای رابطه اجتماعی ما با فرهنگ بالا مطابقت داره ما تو کوچه و خیابونا حتی با هم درست رفتار نمی کنیم و هر جایی که نظرمون با دیگری جور نباشه به خودمون اجازه می دیم هر چی بخواهیم به اطرافیانمون بگیم خدایی منصفانه قضاوت کنیم
طارمی۶۶۶
طارمی۶۶۶
پاسخ
۰
۰
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
قشنگ بود
این متن در واقع حقایق موجود در جامعه امروز هستش که هر گروه یا جریانی اونو به نفع خودش مصادره می کنن ودر این حلقه جریانات گروه ها مردم حلقه گمشده هستن
واقعا سوال اینه اصلا فرهنگ چیه ؟
متولیش کیه ؟

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی