مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۱۳۲۳۲
زمان انتشار : ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸

واردات درب بطری، شایعه یا واقعیت

ماجرا از این قرار بود که یک کانال تلگرامی با انتشار خبری نوشت: "این شی پیچیده درب بطری آب معدنی است، وارد می شود، از آلمان هم وارد می شود، با پول نفت هم وارد می شود. فقط در سال 94 بالغ بر 11میلیون و 300هزار دلار درب بطری وارد شده است."

گروه اجتماعی | اگرچه این روزها قتل آتنا و بنیتا، عکس های بدون حجاب خانم مجری معروف و نقض برجام سوژه اصلی شبکه های مجازی به شمار می رود اما انتشار خبری مبنی بر واردات “درب بطری” آب معدنی نیز سرو صدای بسیاری راه انداخته است.

ماجرا از این قرار بود که یک کانال تلگرامی با انتشار خبری نوشت: “این شی پیچیده درب بطری آب معدنی است، وارد می شود، از آلمان هم وارد می شود، با پول نفت هم وارد می شود. فقط در سال ۹۴ بالغ بر ۱۱میلیون و ۳۰۰هزار دلار درب بطری وارد شده است.”

این خبر که به سرعت فضای مجازی را در نوردید بازخوردهای متعددی در پی داشت. عده ای آن را نادیده گرفتنِ فرمان اقتصاد مقاومتی از سوی دولت عنوان کردند و عده ای دیگر با پیش کشیدن بحث واردات در دولت احمدی نژاد تلاش کردند آن را امری عادی جلوه دهند.

با یک سرچ ساده در موتورهای جستجوگر به اسامی شرکت های وطنی برخورد می کنیم که تولید کنندگان بطری PETو درب آن هستند. بنابراین فرض واردات باید مبنی بر کمبود درب موجود در کشور باشد. در همین باره پیمان فروهر دبیر انجمن آب‌های معدنی و آشامیدنی کشور این ادعا را از اساس کذب می خواند و درگفتگو با یکی از پایگاه های خبری می گوید:  قریب به ۲۰ سال است كه صنعت بسته‌بندی آب از واردات درب بطری از خارج از کشور  بي‌نياز است و در حال حاضر بهترين درب بطری با تكنولوژی روز جهان توسط توليدكنندگان در ایران توليد می‌شود.

با پذیرفتن این اظهار نظر اینک یک سوال اساسی مطرح می شود و آن اینکه اگر ۲۰سال است در ساختن درب بطری خوکفاییم چرا  پایگاه خبری آفتاب در ۱۸شهریور ۹۴با انتشار خبری چنین ادعا می کند:” تنها در سال ۱۳۸۹، ۴۱ تن کاغذ سیگار و ۵۲ تن چوب اره به کشور وارد شده است.براساس آمار در سال ۱۳۸۹، ۳ تن خلال کبریت، یک تن خال چوب پنبه، ۴۸ تن رخت‌آویز چوبی به‌جز صنایع دستی، ۶ تن درب بطری، ۸۳۹ تن کاغذ سیگار (که در جای دیگر گفته نشده و مشمول شماره دیگر تعرفه نبوده است)، ۴۱ تن کاغذ سیگار به شکل دفترچه یا لوله، ۱۶ تن کارت پستال، ۵۲ تن چوب اره، ۴۹۴ تن دستمال کاغذی، ۵۱ تن کاغذ توالت و ۴۷ تن دفترچه مشق به کشور وارد شده است.”

علاوه بر همه این ها جدولی از تعرفه واردات درب بطری در فضای مجازی منتشر شده که موید خبر نخست یعنی واردات بالغ بر ۱۱میلیون و ۳۰۰هزار دلار درب بطری است.

به هرحال واردات اگر بجا و منطقی باشد و چرخ تولید در داخل کشور را خدشه دار نکند امری مذموم نیست. انتظار می رود متولیان امر با آمار متقن و سندهای معتبر در رد یا تایید ادعای واردات درب بطری و دلایل این امر، شفاف سازی کنند.

انتهای پیام/

اختصاصی : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

سید مجتبی حسینی

امروز، اگرچه به لطف وجود شبکه‌های اجتماعی،‌ فضا بازترشده و همین اندک شفافیت موجود هم از صدقه سر همین شبکه‌هاست، اما هنوز جای سازوکارهای قانونی برای حمایت از رسانه‌های آزادی که بتوانند با شجاعت به کشف و افشای مفاسد بپردازند خالیست. هنوز هم آنجا که پای رسانه‌های شناسنامه‌دار در افشای چنین مفاسدی به میان می‌آید، تیغ برخورد قضایی و امنیتی بالای سرشان خودنمایی می‌کند و محافظه‌کاری را بر قلمشان جاری.

افسانه هزارپایان

زینب علیپور

نگاهی به مجموعه طنز «افسانه هزارپایان»| روایت افسانه ای که نیمه کاره ماند!