مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۱۲۸۸۲
زمان انتشار : ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۷

به بهانه محک برجام؛

آسوشیتدپرس: آمریکا درصدد بازرسی از سایت‌های نظامی ایران است

بنابر اعلام منابع آگاه، دولت ترامپ درصدد است سایت‌های نظامی ایران به بهانه محک زدن برجام مورد بازرسی قرار گیرند.

به گزارش  به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقامات ارشد آمریکا اعلام کردند دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا درصدد است به منظور محک زدن برجام، خواستار بازرسی از سایت‌های نظامی ایران شود.

به نوشته آسوشیتدپرس، این بازرسی‌ها با هدف اتخاذ رویکردی تهاجمی تر در قبال ایران طراحی شده است.

به گفته چندین مقام آمریکایی، دولت ترامپ می‌کوشد برای دستیابی به این هدف، ایران را وادار کند زیر بار بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از برخی تأسیسات نظامی خود برود. آمریکا مدعی است ایران در این مراکز ، برجام را زیر پا گذاشته است.

به گفته یکی از این مقام‌ها، هفته گذشته توماس شانون – معاون سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا – در وین – مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی– این پیشنهاد را در حضور اعضای اروپایی ناظر بر برجام مطرح کرد.

آمریکا برای دریافت مجوز در بحث بازرسی باید حمایت آژانس و بیشتر کشورهای درگیر در برجام را جلب کند. اما به گفته این مقامات، از آنجایی که واشنگتن هنوز نتوانسته است برای ترغیب آن‌ها استدلالی موجه مطرح کند، با مخالفت بسیاری از طرف‌های حاضر در توافق هسته‌ای ایران روبرو شده است.

مقامات آمریکایی می‌گویند، تلاش‌های دولت ترامپ همچنین بحث و گفتگو با کشورهای اروپایی برای مذاکره درباره یک توافق ثانویه برای جلوگیری از  توسعه برنامه هسته‌ای ایران بعد از منقضی شدن محدودیت‌های برجام در حدود یک دهه دیگر را نیز شامل می‌شود.

گفتنی است دولت ترامپ تاکنون دو بار در گزارش دوره ای خود به کنگره، پایبندی ایران به برجام را تایید کرده اما پس از هر تایید، با هدف ضربه زدن به برجام، تحریمهای جدیدی را علیه ایران وضع کرده است.

رسانه های آمریکایی هفته گذشته گزارش دادند ترامپ پیش از ارسال دومین گزارش ۹۰ روزه دولت خود به کنگره درباره روند اجرای برجام، به شدت با مقامات ارشد وزارت خارجه و شورای امنیت ملی بر سر تایید یا عدم تایید پایبندی ایران به برجام به مشاجره پرداخت اما در نهایت برخلاف خواست خود مجبور شد گزارش وزارت خارجه درباره پایبندی ایران به مفاد برجام را امضا کند.

پس از آن خبر رسید که ترامپ رکس تیلرسون وزیر امور خارجه خود را به دلیل ناتوانی در اثبات عدم پایبندی ایران به برجام از تیم بررسی توافق هسته ای کنار گذاشته و برای تهیه گزارش سه ماهه سوم دولت خود درباره روند اجرای برجام، تیم دیگری را مامور بررسی پایبندی ایران به برجامکرده است.

اکنون با توجه به نقل قول ها و گمانه زنی هایی که درباره تصمیم ترامپ برای تایید نکردن پایبندی ایران به برجام در گزارش ۹۰ روزه بعدی وجود دارد، قصد وی برای درخواست بازرسی از سایت های نظامی ایران به بهانه راستی آزمایی فعالیت های هسته ای ایران را می توان اقدام بهانه جویانه دیگری از جانب وی  برای شانه خالی کردن از زیر بار تعهدات آمریکا در قبال برجام تلقی کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

اسماعیل احمدی

حمایت از کالای ایرانی به عنوان یکی از ضرورت های مهم باید به عنوان راهبردی فراتر از شعار سال در اولویت قرار گیرد.

بهار و یاد یار