مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۱۲۷۱۸
زمان انتشار : ۰۱:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۵

ماراتن مرغ و تخم مرغ برای افزایش قیمت در بازار

بازار این روزها یکی از پرخبرترین مراکز شده زیرا افزایش قیمت کالاها به خصوص کالاهای اساسی از حبوبات تا انواع گوشت،روزانه مصرف کننده را با تغییراتی چشم گیر مواجه کرده و این افزایش قیمتها امروز تخم مرغ را در صدر اخبار بازار قرار داده است.

به گزارش  از سطح شهر امروز تخم مرغ شانه ای ۱۲ هزار تومان و دانه ای بیش از ۴۰۰ تومان در مراکز عمده فروشی عرضه می شد که این رقم با در نظر گرفتن سود خرده فروشی و هزینه حمل و نقل در واحدهای صنفی رقمی چشمگیر را به خود اختصاص داده است.

به گفته یکی از خریداران مرغ و تخم مرغ گرانی این کالاها در واحدهای صنفی مانع از خرید آن از سوی مردم شده است.

در حالی که تخم مرغ هم با افزایش قیمت کم کم جایگاه خود را در سبد کالا از دست می دهد، مسئولین ؛ آنفولانزای مرغی و معدوم سازی مرغ ها را دلیل کاهش عرضه و افزایش قیمت می دانند.

قیمت مرغ نیز امروز در بازار با ارقام متفاوت عرضه شد به نحوی که در خیابان مولوی ۷۵۰۰ تومان، نواب ۸۲۰۰ تومان و این رقم در یوسف آباد تا ۸۸۰۰ تومان در هر کیلوگرم فروخته شده است.

حمید یوسفی رئیس انجمن تولیدکنندگان مرغ گوشتی با اشاره به کاهش ۵ درصدی عرضه در بازار گفت : این کاهش تا ۳۰ درصد قیمت مرغ را افزایش داده است.

مرغ ، کالای اساسی و پرمصرف سبد خانوار است که نرخ گذاری آن در ستاد تنظیم بازار و شورای نظارت انجام می شود.

این در حالی است که به گفته یوسفی نهاده های آن در این ستاد مورد توجه قرار نمی گیرد و افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی نهاده ها و بالا رفتن هزینه حمل ونقل از ۷۰ تومان در هر کیلوگرم تا ۱۰۰ تومان تنها بر تولیدکننده تحمیل می شود.

وی با اشاره به قیمت مرغ زنده از ۲ هزار تا ۵۳۰۰ تومان درب مرغداری ادامه داد : عرضه مرغ از ۸ هزار تا ۸۳۰۰ تومان در خرده فروشی رقمی متعادل است.

رییس انجمن تولید کنندگان مرغ گوشتی با اشاره به تذکرهای داده شده به دولت و ستاد تنظیم بازار در خصوص زیان دهی تولید کنندگان مرغ گفت: ادامه این روند سبب تعطیلی بسیاری از ۲۰ هزار واحد تولیدکننده مرغ گوشتی در ایران خواهد شد.

وی با اشاره به محدودیت تولید تخم مرغ در برخی استان ها افزود: تهران، اصفهان، آذربایجان شرقی، قزوین و خراسان از مراکز تولید تخم مرغ هستند که به دلیل برخی آنفولانزای مرغی مجبور به معدوم سازی مرغ ها شده اند.

با شروع فصل تابستان و آغاز دورجدید سفرها بیشتر استان های تامین کننده مرغ تهران تولیدات خود را در استان های خود عرضه می کنند که این هم دلیل دیگر افزایش قیمت مرغ در بازار است.

خبرگزاری صدا و سیما : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

سید مجتبی حسینی

امروز، اگرچه به لطف وجود شبکه‌های اجتماعی،‌ فضا بازترشده و همین اندک شفافیت موجود هم از صدقه سر همین شبکه‌هاست، اما هنوز جای سازوکارهای قانونی برای حمایت از رسانه‌های آزادی که بتوانند با شجاعت به کشف و افشای مفاسد بپردازند خالیست. هنوز هم آنجا که پای رسانه‌های شناسنامه‌دار در افشای چنین مفاسدی به میان می‌آید، تیغ برخورد قضایی و امنیتی بالای سرشان خودنمایی می‌کند و محافظه‌کاری را بر قلمشان جاری.

افسانه هزارپایان

زینب علیپور

نگاهی به مجموعه طنز «افسانه هزارپایان»| روایت افسانه ای که نیمه کاره ماند!