مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۱۲۶۱۹
زمان انتشار : ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۴

شاعر جوان گیلانی در گفتگو با "اختصاصی"

زنان در گیلان از آزادی های اجتماعی برخوردارند | سطح حمایت از بانوان هنرمند مطلوب نیست

به مناسبت روز دختر گفتگو کردیم با صاحب مجموعه شعر"ناشناسنامه"، مرضیه فرمانی، کارشناس ارشد ادبیات فارسی و شاعر جوان گیلانی از دختران موفقی است که برگزیده کنگره بین المللی آیینه مهر تهران در سال 94 ، مقام نخست کنگره ملی نور رشت و برگزیده جشنواره شعر آیینه مهر شیراز در سال جاری تنها بخشی از افتخارات وی است.

به گزارش  دختر بودن جنسیت نیست، جوهره ای است که با عشق و مهر پیوند خورده. دختر که باشی هم میراث دار محبت بی دریغ پدری، هم تحت حمایت برادری هستی که با تو، مشقِ غیرت می کند تا مردی بشود برای همسرش در آینده، هم محرم اسرار مادری می شوی که یادآور کوردکی و جوانی اش هستی و هم دل می دهی به بغض های خواهری که می آموزدت در زندگی باید گنجینه ای از دردها باشی اما بخندی تا بسیاری ها از دامن پر عاطفه ی تو، بالغ شوند.

دختران سرزمین ما، دغدغه های متفاوتی دارند. از تحصیل گرفته تا اشتغال و ازدواج. این دغدغه ها خاص خطه یا استان و محله ای خاص نیست. درگیری فکری یک قشر از جامعه ماست که باید برایش تدابیری اندیشیده شود.

دختران گیلانی را همه با دامن هایی پر از چین و لباس هایی رنگی می شناسند، نظیر آنچه در پس از باران به نمایش در آمد، اما واقعیت این است که این روزها به علت جا نیفتادن الگوهای اسلامی ایرانی و فرهنگ وارداتی، حجاب بخشی از دختران گیلان، تعریفی ندارد!

گیلان به سبب موقعیت خاص گردشگری سالانه میزبان میلیون ها مسافر داخلی و خارجی است که قصور فعالان فرهنگی در استان سبب شده با آرایش و حجابی التقاطی که متعلق به هیچ نقطه ای از ایران نیست و با باورها و اعتقادات دینی مان هم سازگاری ندارد، مواجه باشیم.

با این حال نباید کتمان کرد که گیلانیان از دیرباز تا کنون وام دار فرهنگی اصیل و غنی اند و همین اصالت در بزنگاه های تاریخی حامی فرهنگ این خطه بوده است. گیلان دارای روستایی است که همه دخترانش با حجابند!  دختران روستای انبوه رودبار هنوز هم به شیوه سنتی لباس می پوشند و حجاب در این منطقه یک سنت است.

دختران گیلانی در فصل برنج کاری، دوشادوش خانواده های خود در مزارع زحمت می کشند و در فعالیت های باغ داری، دام پروری، ابریشم کشی و صنایع دستی ید طولایی دارند.

در عرصه های ورزشی، المپیادهای علمی، اخذ رتبه های برتر کنکور، درکارآفرینی و در بسیاری از عرصه های دیگر نیز، دختران این خطه افتخارات بسیار به ارمغان آورده اند.

علی رغم اینکه در برخی از نقاط کشور گاها مواردی مشاهده می شود که به علت رویکرد سنتی، زنان و دختران از آزادی هایی نظیر حضور در اجتماع، تحصیل، ورزش، حق انتخاب همسر برای ازدواج و… محروم اند؛ اما گیلانیان همواره در ارزش نهادن به مقام زن از پیشگامان بوده اند و به عبارتی دختران و زنان گیلانی جایگاهی بسیار رفیع در مناسبات خانوادگی، اجتماعی و سایر عرصه ها داشته اند.

به مناسبت روز دختر گفتگو کردیم با صاحب مجموعه شعر”ناشناسنامه”، مرضیه فرمانی، کارشناس ارشد ادبیات فارسی و شاعر جوان گیلانی از دختران موفقی است که برگزیده کنگره بین المللی آیینه مهر تهران در سال ۹۴ ، مقام نخست کنگره ملی نور رشت و برگزیده جشنواره شعر آیینه مهر شیراز در سال جاری تنها بخشی از افتخارات  وی است.

فرمانی درباره مهم ترین دغدغه های دختران گیلانی می گوید: یکی از معضلات بانوهای تحصیلکرده گیلانی بیکاری است.  بیشتر باتوان گیلانی با وجود تحصیلات تکمیلی و همچنین مهارت های مختلف متاسفانه نمی توانند در مکان های مناسب با توجه به تحصیلات و مهارت خود جذب شوند.

این کارشناس ادبی می افزاید: با وجود تمام مشکلاتی که وجود دارد خوشبختانه در گیلان به دلیل فرهنگ غنی، بانوان ما از جایگاه خوبی برخوردار هستند. چنان که از نسل های خیلی قبل هم شاهد بودیم که زنان گیلانی از آزادی عمل و آزادی های اجتماعی و تحصیلی بیشتری نسبت به سایر مناطق کشور برخوردار بودند و همین در نسل حاضر نیز ترقی یافته است.

شاعر جوان گیلانی درباره به کار گیری صحیح از مهارت های دختران گیلانی برای شکوفایی استان، اظهار می دارد:  ما در گیلان بانوان هنرمند و فرهیخته بسیاری داریم که می توانند برای پیشرفت استان در زمینه های مختلف سودمند باشند؛ اما متاسفانه به شکل مطلوبی از این بانوان حمایت نمی شود؛ ضمن اینکه هنوز خیلی از این بانوان کشف نشده اند تا توانایی های خود را به شکل عملی به کار بگیرند.

مرضیه فرمانی اضافه می کند: به عنوان مثال ما بانوان شاعر مستعدی در استان خود داریم که در سطح کشوری افتخارات متعددی کسب کرده اند؛ اما شاید حتی هیچ کدام از مسئولین با نام آن ها آشنا نباشند. به نظرم قدم اول می تواند کشف آن ها و بعد شناسایی نیازهای آنان باشد تا در مراحل بعدی بتوانند نیازها را مرتفع کرده و آن ها را با توجه به مهارت ها و هنرهایشان در زمینه های مختلف به کار بگیرند.

از سخنانی که گذشت و شواهدی که موجود است می توان این گونه نتیجه گرفت که در حال حاضر نه تنها در استان، بلکه در کشور نیز برنامه و طرح مشخصی برای استفاده از مهارت، علم و استعدادهای دختران وجود ندارد. دختری که با وجود تحصیل کردگی اما امکان ورود به بازار کار نداشته باشد، ناچار است برای کسب درآمد و جلوگیری از افسردگی های ناشی از تحصیل و بیکاری، به کارهایی وارد شود که با منزلت اجتماعی و فرهنگی او همخوانی نداشته باشد و ازسویی توقعات ناشی از تحصیل کردگی نیز سبب می شود کسی را هم شان خود برای ازدواج پیدا نکند. تمامی این موارد موجبات آسیب های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی را پدید می آورد که مسئولین باید برای مرتفع سازی آن برنامه ریزی کنند.

انتهای پیام/

اختصاصی : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

اسماعیل احمدی

حمایت از کالای ایرانی به عنوان یکی از ضرورت های مهم باید به عنوان راهبردی فراتر از شعار سال در اولویت قرار گیرد.

بهار و یاد یار