مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۱۲۵۶۳
زمان انتشار : ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۴

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی خبر داد؛

سود سهام عدالت مشمولان ۱۵۰هزار تومان است/زمان واریز مشخص نیست

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به اینکه سود تقسیمی سهام عدالت میان مشمولان در سال جاری حداکثر ۱۵۰هزار تومان است، گفت: زمان دقیق واریز سود مشخص نیست؛ چرا که هم شرکتها باید سود خود را به حساب این سازمان واریز کنند و هم قانون اجازه تقسیم سود بدهد.

به گزارش  پوری حسینی صبح امروز در جریان نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به این‌که در روز ۱۷ اسفند پارسال سامانه سهام عدالت با حضور معاون اول رئیس جمهور رونمایی شد، گفت: بر این اساس مشمولان می‌توانند با مراجعه به این سامانه از صورت‌حساب خود مطلع شوند و به‌صورت اختیاری نسبت به تسویه اقساط باقی‌مانده اقدام کنند.

اجرای فاز اول آزادسازی

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی افزود: این مرحله، فاز نخست آزادسازی سهام عدالت است که بر اساس آن ۴۷ میلیون از ۴۹ میلیون نفری که سهام عدالت دریافت کرده‌اند می‌توانند با مراجعه به این سامان اقدام به مشاهده صورت‌حساب و تسویه اقساط خود کنند که البته ۲ میلیون نفر باقی مانده از متوفیان این سهام هستند.

فاز دوم، دادن سود است

وی اضافه کرد: فاز دوم آزادسازی سهام عدالت نیز از ۲۰ فروردین امسال با دریافت شماره شبای حساب بانکی مشمولان برای واریز نقدی سود این سهام اجرایی شده است که تا کنون ۲۹ میلیون نفر شماره شبای خود را وارد سامانه کرده‌اند که از این تعداد ۲۷ میلیون شماره شبا تأیید نهایی شده و ۲ میلیون شبای دیگر هم در مرحله بررسی و تأیید نهایی هستند.

پوری حسینی ادامه داد: از نظر تعداد، این میزان تعامل با عامه مردم در کشور بی‌نظیر بوده است و از سوی دیگر باعث شده تا اطلاعات مشمولان در سیستم بانکی کشور نیز تا حدودی اصلاح و به‌روز شود.

۲۰میلیون نفر شماره شبا ندادند

وی در ادامه با دعوت از ۲۰ میلیون مشمولی که شماره شبای خود را به سامانه سهام عدالت ارائه نداده‌اند، گفت: در فاز نهایی مرحله دوم آزادسازی سهام عدالت قرار بر این است تا پس از دریافت و تأیید شماره شبای مشمولان طبق قانون، سود نقدی میان آنها توزیع شود.

۴۶ شرکت به مجمع رفتند، ۳۰ شرکت سود دادند

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی افزود: بر این اساس تاکنون از ۴۹ شرکت در سبد سهام عدالت که قیمت‌گذاری قطعی آنها انجام شده، ۴۶ شرکت به مجمع رفته‌اند که از این تعداد ۳۰ شرکت اقدام به تقسیم سود کرده‌اند و ۱۶ شرکت دیگر هم بنا به دلایل مختلف سودی برای مشمولان سهام عدالت تقسیم نکرده‌اند.

امیدها به مجمع هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس

وی اذعان داشت: تنها برگزاری مجامع سه شرکت دیگر باقی مانده است تا سود تقسیمی نهایی امسال میان مشمولان مشخص شود که یکی از مهمترین این شرکتها هلدینگ خلیج فارس است که پیش‌بینی می‌شود سودی بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد تومان برای سهام عدالت در مجمع آن تقسیم شود.

۳۳۴۵ میلیارد تومان سود میان مشمولان توزیع می‌شود

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی اظهار داشت: تا به امروز سود تقسیمی مجامع ۳۰ شرکت متلعق به سهام عدالت برای تقسیم میان مشمولان ۳۳۴۵ میلیارد تومان بوده است که با برگزاری مجامع سه شرکت باقی‌مانده این رقم افزایش پیدا خواهد کرد.

سود ۱۵۰هزار تومانی در انتظار مشمولان

وی در خصوص میزان سود تقسیمی میان مشمولان گفت: از ۳۳۴۵ میلیارد تومان سود تقسیمی تا به امروز، سود آن دسته از مشمولانی که سهام عدالت آنها از محل تخفیفات ارائه شده و تسویه دلبخواهی اقساط، یک‌میلیون تومان می‌ارزد، ۱۲۵ هزار تومان است که پیش‌بینی می‌شود با برگزاری مجمع سه شرکت باقی‌مانده سود دریافتی سهام عدالت از شرکتها در مجموع به بیش از ۴هزار میلیارد تومان برسد که در این صورت به هر مشمول ۱۵۰ هزار تومان سود خواهیم داد.

وی ادامه داد: یعنی هر خانوار ۵نفره ۷۵۰ هزار تومان سود می‌گیرد که البته این سود به‌خلاف یارانه به حساب خودِ مشمول واریز می‌شود و تمامی سودها به حساب سرپرست خانوار واریز نخواهد شد.

سود دریافتی به اقساط پرداخت‌شده بستگی دارد

وی ادامه داد: همچنین مشمولان می‌توانند با مراجعه به سامانه سهام عدالت و مشاهده صورت‌حساب خود از میزان ارزش سهام عدالت خود آگاهی پیدا کنند و بر اساس میزان ارزش سهام عدالت به آنها سود تعلق خواهد گرفت، به‌عنوان مثال اگر سهام عدالت مشمولی ۵۳۰ هزار تومان ارزش داشته باشد و بقیه اقساط خود را تسویه نکرده باشد، این مشمول ۵۳ درصد از رقم ۱۲۵ هزار تومان سود را دریافت خواهد کرد که حدود ۶۵ هزار تومان می‌شود.

پوری حسینی با اشاره به این‌که برخی شرکتها بلافاصله پس از تقسیم سود اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند که این موضوع می‌تواند سود تعلق‌گرفته به سبد سهام عدالت را تحت تأثیر قرار دهد، گفت: تا به امروز پس از تقسیم سود هیچ افزایش سرمایه‌ای صورت نگرفته است و بنابراین به‌طور پیش‌فرض همان ۳۳۴۵ میلیارد تومان میان مشمولان توزیع خواهد شد.

فعلاً سود نمی‌دهیم

وی در خصوص زمان واریز سود نقدی میان مشمولان گفت: فعلاً نمی‌توان زمان دقیقی برای این کار مشخص کرد چرا که توزیع سود از اختیارات سازمان خصوصی‌سازی نیست و برای این منتظر چراغ سبز شورای عالی اجرای سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی هستیم.

وی با اعلام این‌که تا به امروز از ۳۳۴۵ میلیارد تومان سود تقسیمی شرکتهای حاضر در پرتقوی سهام عدالت تنها ۱۳۰ میلیارد تومان به حساب سازمان خصوصی‌سازی واریز شده است، گفت: بر اساس قانون شرکتها تا ۸ ماه پس از فصل مجامع برای دادن سود سهام عدالت مهلت دارند و بنابراین هرچند سازمان خصوصی‌سازی مایل به تقسیم تدریجی سود میان مشمولان است اما به‌ناچار باید منتظر وصول سود سهام و نیز نظر شورای عالی اصل ۴۴ باشیم.

انتهای پیام/

تسنیم : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

اسماعیل احمدی

حمایت از کالای ایرانی به عنوان یکی از ضرورت های مهم باید به عنوان راهبردی فراتر از شعار سال در اولویت قرار گیرد.

بهار و یاد یار