مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۱۲۱۲۵
زمان انتشار : ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۱

روزنامه اسپانیایی: نقش تهران در خاورمیانه مهم و کلیدی است

روزنامه «لاوانگواردیا» اسپانیا در مقاله ای نوشت: اکنون که تحریم ها از ایران برداشته شدند و این کشور به جامعه بین المللی بازگشته، نقش تهران در ثبات خاورمیانه مهم و کلیدی است.

به گزارش  روزنامه اسپانیایی لاوانگواردیا مدعی شدکه فضای پرتنش در خاورمیانه فرصتی برای ایران جهت به دست آوردن نفوذ و خروج از انزوای طولانی که پس از سرنگونی رژیم فاسد شاه و انقلاب در سال ۱۹۷۹ به آن محکوم شد را فراهم کرده است.
روزنامه اسپانیایی به تسخیر سفارت آمریکا و بحران ۴۴۴ روزه گروگان ها، برقراری نظام جمهوری اسلامی‌ و جنگ تحمیلی ۸ ساله از سوی رژیم بعثی عراق پس از پیروزی انقلاب مردم ایران اشاره کرد و نوشت: آن دوره آشفته، فاصله بین ایران و غرب را تشدید کرد و همزمان، آغاز یک رقابت شدید بین تهران مرکز کشور شیعه و ریاض که حاکمان آن خانواده آل سعود، نگهبانان اماکن مقدس مکه و مدینه هستند و از یک عقیده ارتدکسی دفاع می‌ کنند، بود .
نشریه اسپانیایی افزود: بر خلاف نظر اسرائیل و عربستان سعودی، «باراک اوباما» رئیس جمهوری پیشین آمریکا همه شگردهای دیپلماسی را برای جلوگیری از آنچه عنوان می شد ایرانی ها در مسابقه برای دستیابی به سلاح هسته ای قرار دارند را به کار گرفت. در مقابل ایران با لغو تحریم های اقتصادی و تجاری اعمال شده از سالهای ۸۰ میلادی جایگاه شایسته در جامعه بین المللی، با توجه به وزن و تاریخ این کشور را به دست آورد.
مقاله نویس روزنامه اسپانیایی مدعی شد که مشکلات کنونی، از نقش نفوذ کننده هر چه بیشتر ایران در منطقه که نتیجه منطقی‌ فروپاشی دیکتاتوری «صدام حسین» در عراق، جنگ داخلی‌ سوریه، شکنندگی لبنان پس از پایان آرامش در سوریه و موج انفجاری بهارهای عربی‌ در کشوری نظیر بحرین با یک جمعیت اکثرا شیعه و حکومت شده از سوی یک سلسله سنی‌ متحد با عربستان سعودی ، سرچشمه می‌ گیرد .
به نوشته روزنامه اسپانیایی لا وانگواردیا،این یک ناهنجاری تاریخی و غم انگیز است که ایران در نیم قرن اخیر به یک دولت منفور تبدیل گشته زیرا بدون نقش نوکر و نگهبان غرب در زمان «محمد رضا پهلوی» ، از صفات و بهترین سنت ها برای عامل ثبات بودن برخودار بود .
روزنامه اسپانیایی افزود:اکنون نیز به نظر می‌ رسد که راه بازگشت تهران به حالت عادی به عنوان یک قدرت منطقه ای مسئول، هموار نیست؛ به خاطر بلندپروازی، محاسبات یا فقط تمایل به ثبات بخشیدن به منطقه فرو رفته در خلاء قدرت، ایران به اندازه خود از طریق ظرفیت نظامیش یک نقش مهمی‌ در حفظ دولت دمشق و در تعادل لبنان از طریق حزب الله اعمال می‌ کند.
مقاله نویس روزنامه اسپانیایی ادعا کرد که ایران همچنین کلید ثبات عراق را در دست دارد و به بافت یک همکاری نوپا با قطر پرداخته، موردی که سبب بایکوت دوحه از سوی همسایگان عربش شده است .
نشریه اسپانیایی ادامه داد :تغییر در ریاست جمهوری آمریکا ، سبب یک عقبگرد روانی‌ به دوران «جورج دبلیو بوش» شده که ایران را در محور شرارت قرار داد. واشنگتن بار دیگر، تهران را با القای سعودی ها و اسرائیلی‌ ها، همچون یک دولتی که باید به آن بی‌ اعتماد بود، می‌ بیند.
به عقیده مقاله نویس روزنامه اسپانیایی؛ رقابت بین ایرانی ها و سعودی ها به گسترش زمینه های تنش در منطقه منجر خواهد شد.
مقاله نویس روزنامه اسپانیایی به نقش مخرب آل سعود در حمله نظامی صدام به ایران؛ تشدید ایران هراسی در حوزه بین الملل از سوی دولت ریاض و تشویق قدرت های جهانی به اعمال تحریم های ظالمانه علیه مردم با لابی سعودی ها و صهیونیست ها اشاره نکرد.

ایرنا : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

سید مجتبی حسینی

امروز، اگرچه به لطف وجود شبکه‌های اجتماعی،‌ فضا بازترشده و همین اندک شفافیت موجود هم از صدقه سر همین شبکه‌هاست، اما هنوز جای سازوکارهای قانونی برای حمایت از رسانه‌های آزادی که بتوانند با شجاعت به کشف و افشای مفاسد بپردازند خالیست. هنوز هم آنجا که پای رسانه‌های شناسنامه‌دار در افشای چنین مفاسدی به میان می‌آید، تیغ برخورد قضایی و امنیتی بالای سرشان خودنمایی می‌کند و محافظه‌کاری را بر قلمشان جاری.

افسانه هزارپایان

زینب علیپور

نگاهی به مجموعه طنز «افسانه هزارپایان»| روایت افسانه ای که نیمه کاره ماند!