مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۱۲۱۰۸
زمان انتشار : ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۱

همه ژن های خوب! | معروفترین آقازاده های ایرانی را بشناسید

آقازاده، اصطلاحی است برای اشاره به افرادی در کشور ایران که بوسیله رانت و سوءاستفاده از نفوذ و قدرت پدران و یا اقوام نزدیکشان شروع به فعالیت‌های اقتصادی یا سیاسی‌ای می‌نمایند که از عهده سایرین خارج است و با زحمت نسبی کمتری، قدرت و ثروت هنگفتی را کسب می‌نمایند یا بخشی از موفقیت خود را مدیون روابط خانوادگیشان هستند.

به گزارش   آقازاده، اصطلاحی است برای اشاره به افرادی در کشور ایران که بوسیله رانت و سوءاستفاده از نفوذ و قدرت پدران و یا اقوام نزدیکشان شروع به فعالیت‌های اقتصادی یا سیاسی‌ای می‌نمایند که از عهده سایرین خارج است و با زحمت نسبی کمتری، قدرت و ثروت هنگفتی را کسب می‌نمایند یا بخشی از موفقیت خود را مدیون روابط خانوادگیشان هستند.

مهدی هاشمی

فرزند چهارم مرحوم آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی را باید معروفترین آقازاده ایرانی نام برد.وی در گذشته مسئولیت‌هایی را در وزارت نفت از جمله ریاست سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت بر عهده داشت. مهدی که اکنون در زندان به سر می برد متهم پرونده های متعددی است. اتهام های او در ایران از پولشویی و حضور در اغتشاشات ۸۸شروع می شود و دامنه آن به خارج از کشور نیز می رسد. اتهام دریافت رشوه از توتال و حقوق میلیونی آکسفورد تنها بخشی از حواشی پیرامون این آقازاده است.

کیهان می نویسد: مطابق آن‌چه که از کیفرخواست مهدی هاشمی برمی‌آید، کشف فساد مالی شرکت استات اویل در انعقاد قرارداد مربوط به بهره‌برداری از حوزه نفتی پارس جنوبی توسط اداره فساد کشور نروژ، یکی از اقدامات مجرمانه مهدی هاشمی را افشا نمود.

این روزنامه در ادامه مطلب خود به اشاره تیتروار جرائم مهدی هاشمی می پردازد:

۱- اخلال در نظام اقتصادی کشور
۲- اختلاس توأم با جعل اسناد و مدارک جهت تأمین هزینه انتخابات از محل بودجه سازمان بهینه سازی
۳- تبانی در انجام معاملات دولتی
۴- واگذاری قرارداد مدیریت تبلیغات شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت به شرکت نگاه شرقی سبز با مدیریت امیرعلی آقایاری به توصیه نوبخت و واعظی و فاطمه هاشمی بدون رعایت تشریفات مناقصه و بدون اخذ ضمانت‌نامه بانکی و اخذ سفته به جای آن
۵- انعقاد قرارداد با شرکت نگاه سبز شرقی علی‌رغم برنده شدن شرکت راش‌خانه
۶- تصرف غیرقانونی از طریق استفاده غیرمجاز اموال دولتی و منابع مالی و امکانات سازمان بهینه‌سازی برای تجهیز ستاد انتخاباتی
۷- جاسوسی
۸- فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی از طریق ایجاد شبهه تقلب در انتخابات دوره نهم و دهم ریاست جمهوری و سلب اعتماد عمومی نسبت به مراجع رسمی کشور
۹- اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرایم بر ضد امنیت کشور و فراهم آوردن وسایل آن
۱۰- جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده با هدف بر هم زدن امنیت کشور
۱۱- افشا و انتشار اطلاعات طبقه‌بندی شده
۱۲- امحا اسناد و ادله ارتکاب جرم پس از برگزاری انتخابات ۸۸
۱۳- مباشرت و معاونت در جعل اسناد
۱۴- استعمال سربرگ مجمع تشخیص مصلحت نظام و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی برای مکاتبه با سفارتخانه‌ها و …

ناگفته نماند تمامی فرزندان آیت الله در زمره آقازاده های معروف به شمار می روند و رفتارها و جبهه گیری های آنان در سطح کشور واکنش های متعددی به دنبال می آورد.

الیاس قالیباف

دوسال قبل خبری روی خط رسانه ها رفت که بر اساس آن الیاس قالیباف مجموعه ای تحت نظر موسسه «مهر هشتم»را اداره می کند.انصاف نیوز دراین باره نوشت: طبق آگهی روزنامه ی رسمی جمهوری اسلامی ایران، الیاس قالیباف، به همراه چهار نفر دیگر این موسسه را تاسیس کرده اند که برخی از آنها همکلاسی های «الیاس» در مدرسه مفید و دانشگاه بوده اند.

البته نکته جالب توجه اینجاست که موسسه ای که سرمایه ی اولیه بر اساس این آگهی «صد هزار تومان» اعلام شده ساختمان دبستان و پیش دبستانی و دفتر مرکزی اش در زمین نسبتا بزرگی در منطقه سعادت آباد واقع شده است. بنا بر گزارش ها، این موسسه که در سال ۹۰ تاسیس شده و حداقل یک بخش دیگر به عنوان «مرکز یادگیری و مشاوره» نیز زیرمجموعه آن است.

به این ترتیب الیاس قالیباف در سال ۹۰ یعنی زمان تاسیس موسسه، به عنوان اولین مدیر عامل به سازمان ثبت شرکت ها معرفی می شود و کلیه اوراق و اسناد بهادار و تعهدآور موسسه از قبیل چک، سفته، بروات و قراردادها و عقود اسلامی با امضای متفق مدیرعامل «الیاس» و رییس هیات مدیره «حمید رضا زرین» معتبر بوده است. اما یک سال بعد در اردیبهشت ماه ۹۱ جابجایی صورت می گیرد؛ «الیاس» به ریاست هیات مدیره و زرین مدیر عامل می شود و این روند ادامه دارد و معلوم نیست آقای معلم چگونه توانسته چنین سرمایه گذاری را انجام دهد.

مهدی احمدی نژاد

مهدی احمدی نژاد پسر بزرگ رئیس جمهور ایران، دکتر محمود احمدی نژاد است. وی علاوه بر اینکه فرزند بزرگ خانواده احمدی نژاد است داماد یار غار رئیس جمهوری، یعنی اسفندیار رحیم مشایی است. وجه تمایز مهدی احمدی نژاد را با سایر آقازاده های دیگر باید عروسی او عنوان کرد.

افکار نیوز درباره او می نویسد:در بهمن سال ۹۰سایت های خبری مدعی شدند که پسر احمدی نژاد همراه با همسرش در پردیس بین المللی دانشگاه شریف در حال ادامه تحصیل در مقطع دکتراست که پس از پیگیری های انجام شده معلوم شد که هزینه تحصیل تمامی رشته های دکترا در واحد کیش دانشگاه شریف نزدیک به ۲۰میلیون تومان(در هر ترم) است.

البته موضوع فقط هزینه بیست میلیونی تحصیل او نبود بلکه محل اقامت او در کیش نیز بحثو جدل بسیار زیادی را به راه انداخت. گفته می شد که محل سکونت مهدی احمدی نژاد نیز در یکی از بهترین مکان های جزیره کیش بوده و در همین برج نیز دو واحد برای همراهان پسر رئیس جمهور تهیه شده است. این شرکت که محل زندگی مهدی احمدی نژاد را تهیه دیده از بزرگترین موسسات و پیمان کاران جزیره کیش است.

اگرچه این خبر بعدها از سوی دانشگاه تکذیب شد اما با احتساب هزینه تحصیل در پردیس بین المللی دانشگاه شریف مشخص شد که هزینه تحصیل آن هم در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد، ۴۰۰۰یورو است که با یورو ۱۵۰۰تومانی(قیمت یورو در بهمن سال گذشته و بدیهیست که در حال حاضر قیمت یورو بیشاز این میزان است) معادل حدود ۶میلیون تومان برای هر ترم است.

علی مطهری

علی مطهری به واسطه پدر شهیدش، ایت‌الله مطهری وارد فضای سیاسی کشور شد و بسیاری او را به جای علی مطهری، فرزند مطهری خطاب می‌کردند و بر این باور بودند وی تمام اعتبارش را از پدرش بدست آورده است و خود به تنهایی دارای شخصیت مستقلی نیست. بسیاری از ناظران سیاسی در دهه ۸۰، مطهری را نیز مانند دیگر آقازاده‌ها، کسی می‌دانستند که با نام پدر پله‌های ترقی را طی کرده است. فاطمه رجبی همسر غلام حسین الهام و نویسنده کتاب « احمدی نژاد؛ معجزه هزاره سوم علی مطهری را اینگونه روایت می‌کند: «علی مطهری تا پیش از بسته شدن لیست انتخابات مجلس هشتم، که بود؟ و کجا بود؟ ای کاش اشتباه احمدی نژاد یا نمایندگانش باعث نمی شد که این آقازاده مرفه بی درد که وجه اشتراکش با «موسوی» بیست سال یا بیشتر سکوت است و عافیت طلبی، مطرح شود و با نام پدر، آری فقط با نام پدر، به مجلس راه یابد.» یا مهدی کوچک زاده که اعتقاد دارد این آقا زاده قدمی برخلاف پدر خود بر می‌دارد. او می‌گوید:«متاسفانه آقای علی مطهری به فرمایش پدر بزرگوارش هم توجه نمی‌کند، چرا که شهید مطهری فرمود ما مخالفتی با مباحثه با مارکسیست‌ها نداریم اما با اینکه مارکسیستها با استناد به آیات قرآن جوانان ما را فریب بدهند، مخالفیم»

 فاطمه حسینی

فاطمه حسینی (متولد ۱۳۶۴) چهره سیاسی اصلاح طلب و نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی است او دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت اجرائی است و دختر سید صفدر حسینی رئیس صندوق توسعه ملیایران در دولت یازدهم و وزیر کار و وزیر اقتصاد دولت هشتم است.

فاطمه حسینی در یک جلسه رسمی‌ مجلس که محمود واعظی وزیر ارتباطات میهمان مجلس بود و گزارشی از روند وزارتخانه خود بیان می‌ کرد، به بهانه‌ی اعتراض به وزارت ارتباطات وقت گرفت، اما به جای صحبت در موضوع، در دفاع از پدرش، صفدر حسینی که در پی‌ رسوایی فیش‌های حقوقی مدیران دولتی ایران برکنار شده بود، و اتهامات مالی‌ خانواده اش‌ صحبت کرد. او همچنین از دولت خواست فضای مجازی را کنترل کند. علی مطهری رئیس موقت مجلس پس از چند بار تذکر، مجبور به قطع میکروفون او شد. این سخنرانی‌، به دلیل استفاده شخصی‌ از تریبون مجلس و زیر سوال بردن اعتبار لیست امید با انتقاداتی مواجه شد.

حمیدرضا عارف

سخنان پسر محمدرضا عارف در برنامه خیلی محرمانه سایت ویدیوگرام درباره مسائل مختلف از جمله فعالیت های خودش و پدرشاین روزها با حواشی متعددی روبرو شده است. حمیدرضا عارف در این برنامه می گوید:

هر کسی که توانایی داشته و به نقطه ای رسیده، حتما استعدادهایی در وجودش بوده؛ بالاخره تاثیر وراثت وجود دارد، ژن وجود دارد. پدر و مادر من هر دو جزو شاگرد اول‌های کنکور در کشور بودند، مادر من رتبه ۱۵ کنکور داشته؛ این ژن منتقل می‌شود. ما سه برادر، هر سه درس‌هایمان خوب بوده و خوب تحصیل کردیم؛ من خودم بعد از اینکه تحصیلاتم در دانشگاه صنعتی شریف به اتمام رسید، در سال ۸۵ رفتن آمریکا و با رزومه و نمرات خوبم (من زبانم همیشه خوب بود) در دانشگاه جرج واشنگتن پذیرش گرفتم و PHD روابط بین الملل را در دانشگاه فلوریدا خواندم. آنجا نگاه نمی‌کنند که تو پسر چه کسی هستی؟ به رزومه نگاه می‌کنند.

 

ماجرای مزایده MTN در دهه هشتاد هم از موضوعاتی بود که در این گفتگو مطرح شد. فرزند دکتر عارف می‌گوید: افتخار کردم و می‌کنم زمانی که سیم کارت تلفن همراه اول فقط وجود داشت (که آن زمان فقط از طرف دولت و وزارت پست و تلگراف و شرکت ارتباطات سیار توزیع می‌شد و سیم‌کارت صفی بود و قیمت بالایی داشت) در یک مزایده رسمی با ۳۲ شرکت، من در سن ۲۵ سالگی، یک شرکتی را از افریقای جنوبی آوردم، که همان موقع همه می گفتند مگر آفریقایی‌ها هم از این کارها بلدند؟ همه می‌رفتند دنبال شرکت‌های اروپایی و چشم آبی؛ من با بضاعت خودم رفتم مذاکره کردم و MTN را آوردم.

واکنش کاربران فضای مجازی به ژن خوب عارف

انتهای پیام/

اختصاصی : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی