مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۱۱۹۳۷
زمان انتشار : ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۱

چالش شبکه های اجتماعی درایران | از آگاهی بخشی و توسعه عقلانیت تا ترویج شایعه و بحران سازی

تا وقتی سواد رسانه ای در جامعه ایران فراگیر نشده باشد، شبکه های اجتماعی شمشیر های دولبه ای هستند که اگرچه قادرند بسیج افکار عمومی را تحقق بخشند اما در عین حال هم می توانند از فردی بی هنر شخصیتی محبوب و معروف بسازند و هم اینکه معاندین می توانند هر خبری را به خورد مخاطب بدهند و بحران بیافرینند.

گروه اجتماعی امروزه با توجه به گسترش ابزارهای ارتباط جمعی و اپلیکیشن های پیام رسان، خانواده ها، افراد و حتی حکومت ها با چالش های متعددی مواجه شده اند.تاثیر گذاری اینترنت حتی به آنجا می رسد که در بوجود آمدن برخی خیزش های مردمی نقش اساسی ایفا می کند.

نقش فیسبوک در بهار عربی

گاردین در گزارشی به‌نقد و بررسی کتاب «اعراب جدید/ The New Arabs» نوشته «خوان کول/ Juan Cole» پرداخته و این پرسش را مطرح می‌کند که آیا فیس‌بوک در  «بهار عربی» نقش داشته است؟

او برای اثبات ادعای خود مثالی می‌آورد و می‌گوید تعداد تونسی‌های کاربر اینترنت بین سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ دو برابر شد و به ۱٫۷ میلیون نفر رسید و بازهم در طی یک سال دو برابر شد. در آن زمان ۹۰ درصد تونسی‌‌ها تلفن همراه داشتند و حدود یک‌میلیون نفر از هر ۱۰ میلیون نفر کاربر فیس‌بوک بودند. این وضعیت تقریباً در مصر و لیبی نیز همین‌گونه بود.تصاویر ضرب‌وجرحی که توسط پلیس علیه معترضان صورت می‌گرفت و اظهارات شهود شکنجه‌شده‌ از طریق ارتباطات تصویری گسترش یافت و مردم از طریق این رسانه‌ها از زمان و مکان راهپیمایی‌ها باخبر شدند و با ترانه‌ها و سرودهای اعتراض‌آمیز، توانستند بر ترس خود غلبه کرده و به خیابان‌ها بیایند.

تکنولوژی در شب کودتای ترکیه

«مردم ترکیه! برای مقابله با کودتاگران ارتش به خیابان‌ها بیایید! می‌خواهم در یکی از میدان‌های آنکارا در میان شما باشم اما تانک‌ها و نیروهای نظامی دو پل و خیابان‌های اصلی استانبول را بسته‌اند. اقدام به کودتا خارج از حوزه مسئولان نظامی بوده است و افسران با حقوق پایین علیه افسرانی که حقوق بالاتری نسبت به آنان دارند، شورش کرده‌اند.عاملان کودتا مجازات خواهند شد.»
اینها سخنان کوتاه رجب طیب اردوغان است که در شامگاه کودتای ترکیه، در شرایطی که برای مردم، زنده بودن رئیس جمهوری کشورشان هم محل ابهام بود، از طریق اپلیکیشن «فیس تایم» Facetime، به وسیله گوشی تلفن همراه از شبکه خبری سی‌ان‌ان ترکیه پخش شد.

اکنون و پس از پایان  کودتای ترکیه، در بررسی و تحلیل دلایل شکست کودتاگران، همین پیام اردوغان، در شرایطی که کودتاگران سعی کرده بودند راه‌های ارتباطی رئیس جمهوری ترکیه با مردم را ببندند به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل شکست کودتا ارزیابی می‌کنند.

 امیر عباس  و سلبریتی ها

انتشار ویدویی از  امیر عباس کودک شیرین مازنی از وی یک چهره ملی ساخت! امروز کمتر کسی است که او را نشناسد. وی بارها دربرابر دوربین فعالان رسانه و حتی صدا و سیما قرار گرفته است.

البته امیرعباس نمونه ای است از گروهی از سلبریتی های عجیبی که این روزها به کرات از برابر دیدگان ما می گذرند. یک نفر به خاطر رنگ سفید لمینت دندانش، دیگری به خاطر مدل خودکشی برای عشق از دست رفته اش و یک نفر دیگر به خاطر بددهنی ها و رفتار مضحکش!

این “آسان معروف شدن” که این روزها برخی کاربران مجازی با هشتگ #احمق_ها_را_معروف_نکنیم به آن واکنش نشان داده اند بیانگر همان چالش های شبکه های اجتماعی است. حوادث تروریستی در اروپا احساسات بسیاری از مردم جهان را جریحه دار کرد و هرکس به زعم خود نسبت به آن واکنش نشان داد.  با وجود امکانات جدید در دنیایی که به سرعت به دهکده جهانی تبدیل می شود نمی توان عنوان کرد یک خبر فقط قرار است حوزه ای کوچک را بپیماید و دیگران را تحت تاثیر قرار ندهد.

دستگیری روح الله بهمنی و رضا هلالی

چند روزی است که کانال های تلگرامی منتسب به جریان معاند خبر دستگیری دوتن از مداحان معروف کشور را مخابره کرده اند. اگرچه تا کنون هیچ نهاد رسمی این خبر را تایید نکرده اما کمتر کسی است که از این جریان بی خبر مانده باشد. فارغ از صحیح یا غلط بودن این ادعا شیوه پاسخ گویی به شایعات نیز جالب توجه است. روح الله بهمنی در لایو اینستاگرامش خبر دستگیری خود را کذب اعلام می کند و رودرو با مخاطبانش سخن می گوید.

آنچه این روزها بیشتر به چشم می آید این که حریم خصوصی افراد به شدت تنگ شده است. شما نمی توانید مدعی باشید که من دوست ندارم اخبارم را کسی دیگر بداند. چون حتی این امکان وجود دارد که فرد دیگری اطلاعاتی از شما داشته باشد و با هزاران کاربر اینترنت آن را به اشتراک بگذارد!

کوتاه سخن آن که تا وقتی سواد رسانه ای در جامعه ایران فراگیر نشده باشد، شبکه های اجتماعی شمشیر های دولبه ای هستند که اگرچه قادرند بسیج افکار عمومی را تحقق بخشند اما در عین حال  هم می توانند از فردی بی هنر شخصیتی محبوب و معروف بسازند و هم اینکه معاندین می توانند هر خبری را به خورد مخاطب بدهند و بحران بیافرینند.

انتهای پیام

اختصاصی : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

زایش و رویش، سرشت بهار و زندگی است و در آغاز سال نو همراه با عزیزان و هم‌راهانمان، قدردانی از خادمان مردم که اغلب بی‌صدا و چشم‌داشت دیگران، به «خدمت» مشغولند، ستودنی است؛ کسانی که عمری در راه اعتلای علم و فرهنگ تلاش کردند.

مهرداد خدیر

۹۶؛ سال خاموشِ مجمع تشخیص مصلحت