مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۱۱۵۶۴
زمان انتشار : ۰۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۰

آمریکا پایبند برجام نیست؛ ایران وارد عمل شود

نمایندگان مجلس خواستار پاسخ قاطع و صریح ایران به تحریم ها و بهانه های جدید آمریکا شدند.

به گزارش کمال دهقانی فیروزآبادی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی در واکنش به تحریم های جدید آمریکا علیه افراد و شرکت های ایرانی خاطرنشان کرد: آمریکا از تحریم به دنبال فشار به ایران است تا سیاست های مستقلی که در منطقه و جهان دنبال می کند دست بکشد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: آمریکا کشورهایی مثل عربستان را می خواهد که وابسته باشند و در حقیقت سیاست های آنها را در منطقه دنبال بکند.

دهقانی فیروزآبادی گفت: دوران تحریم و دوران تک قطبی گذشته است.

وی افزود: تحریم های آمریکا ادامه همان خصومت این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران را نشان می دهد که به صورت مستقیم و غیرمستقیم دنبال می شود و همه آنها برخلاف توافقنامه برجام است.

دهقانی فیروزآبادی گفت: آمریکا هم اکنون به تنهایی به عنوان یک عضو از ۶ عضو توافق با جمهوری اسلامی ایران است که همچنان به دنبال خصومت با ایران است در صورتی که برجام یک توافق بین المللی و لازم الاجرا برای همه کشورهاست.

وی به عهدشکنی آمریکا اشاره کرد و افزود: این کشور سابقه طولانی در نقض تعهدات بین المللی دارد که ما می بینیم در کنار نقض تعهد برجام حتی از تعهداتی که در اجلاس آب و هوا که داده بود نیز خارج شد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی به واکنش مجلس در مقابل نقض برجام اشاره کرد و گفت: ما در آن قانون تعهد کردیم که به همه قوانین بین المللی پایبند هستیم روحیه جمهوری اسلامی ایران روحیه تعامل است اما اگر طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکند دولت جمهوری اسلامی ایران مکلف است از ساز و کارهای تعیین شده مجلس اقدام متقابل را انجام دهد.

دهقانی فیروزآبادی افزود: در این زمینه هیات عالی برجام مسایل را رصد می کند و اگر نقض عهدی صورت گرفته باشد راجع به آن اقدام خواهد کرد.

وی در پایان تاکید کرد: سیاست ما سیاست مقابله به مثل خواهد بود و ما به این سیاست باور داریم و تحریم را مقابله به مثل می کنیم.

ذوالنور: تحریم ها تاثیری بر ایران نخواهد داشت

مجتبی ذوالنور عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس هم در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما راجع به تحریم های جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی گفت: تحریم های جدید چند نکته را ثابت می کند که اولین آن حقانیت جمهوری اسلامی است و دوم اینکه آمریکایی ها با براندازی و دنبال کردن تحریم نمی توانند راه به جایی ببرند.

وی افزود: هرچه تحریم بیشتر شود وحدت مردم نیز بیشتر خواهد شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: تحریم ها تاثیری بر ایران نخواهد داشت و هرچه فشار وارد کند انسجام درونی بیشتر خواهد شد.

ذوالنور در پایان افزود: با شناخت واقعی دشمن باید راه برون رفت کارآمد و تقابل را دولت طراحی کند و اقدام تقابلی ما باید بازدارندگی لازم و هزینه لازم را بر دشمن ایجاد کند.

نقوی حسینی: آمریکایی​ها به هیچ توافقی آنها پایبند نیستند

حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز در واکنش به تحریم های جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: آمریکایی ها رفتار خصمانه و کینه توزانه خود را از اول انقلاب تاکنون نه تنها کاهش ندادند بلکه افزایش هم داده اند.

وی افزود: وقتی مذاکرات برجام صورت گرفت انتظار بین المللی و جهان از این توافقنامه این بود که اینگونه رفتارها با ایران تغییر کند یعنی دست از رفتارهای تهدیدآمیز و اعمال تحریم بردارند.

نقوی حسینی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر غیرقابل اعتمادبودن آمریکا و عهدشکنی این کشور گفت: بارها و بارها شاهد رفتار خصمانه و دشمنانه آمریکا بودیم.

وی افزود: وقتی آمریکاییها صحبت از براندازی می کنند نشان می دهد که به هیچ توافقی آنها پایبند نیستند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: البته آمریکا یکی از ۶ کشور عضو توافق برجام با جمهوری اسلامی ایران است و ۵ کشور دیگر مصر به اجرای این توافقنامه هستند و ایران حساب آمریکا را از مابقی ۵ کشور جدا می داند و اقدامات لازم را در مقابل رفتارهای خصمانه آمریکا انجام خواهد داد.

خبرگزاری صداوسیما : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

زایش و رویش، سرشت بهار و زندگی است و در آغاز سال نو همراه با عزیزان و هم‌راهانمان، قدردانی از خادمان مردم که اغلب بی‌صدا و چشم‌داشت دیگران، به «خدمت» مشغولند، ستودنی است؛ کسانی که عمری در راه اعتلای علم و فرهنگ تلاش کردند.

مهرداد خدیر

۹۶؛ سال خاموشِ مجمع تشخیص مصلحت