مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۱۱۲۳۷
زمان انتشار : ۰۵:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸

اختصاصی گزارش می دهد؛

تب تند تابستان و آزمون دستگاه های فرهنگی |برنامه ریزی برای اوقات جوانان؛ فراغت یا بطالت؟

غنی سازی اوقات فراغت، مقوله مهمی است که برای تحقق آن باید تمام دستگاه ها بسیج شوند و با طرحی مدون و ساماندهی شده، برای تجهیز فرهنگ و تفکر فرزندان این سرزمین تلاش کنند.

به گزارش   تابستان برای کودکان و نوجوانان، که ایام  فراغت از تحصیل را می گذرانند، همواره با دغدغه هایی نیز همراه بوده است. بعضا برخی از خانواده ها هم تلاش می کنند تا برای غنی سازی این زمان طلایی، برنامه ریزی های مفیدی برای فرزندان خود داشته باشند. اما به نظر می رسد این دغدغه مندی و برنامه ریزی هنوز در میان مسئولین ما نهادینه نشده و غالبا به شکلی شتابزده، سطحی، بدون برنامه ریزی و جزیره ای برای ایام فراغت کودکان و نوجوانان برنامه ریزی می کنند.

عمده تلاش مسئولان در این فصل برای غنی سازی، برگزاری کلاس های ورزشی، فرهنگی یا هنری است و شاید سرگل تمام اقداماتشان چندین اردوی سیاحتی و زیارتی باشد. البته موارد ذکر شده نه تنها ایرادی ندارد؛ بلکه اگر هدفمند باشد مثمر ثمر نیز خواهد بود.

اما به کار گیری برخی اساتید غیر خبره برای آموزش مهارت های هنری در کلاس های تابستانی، ساده انگاشتن این آموزش ها و از همه مهم تر کاربردی نبودن و رها کردن آن بعد از یک دوره دو یا سه ماهه، بی نتیجه بودن این اقدامات را هویدا می سازد.

مهارت آموزی، کارآفرینی و اشتغال زایی تدبیر آموزش و پرورش برای تابستان

آموزش و پرورش استان گیلان، از جمله نهادهایی است که به نظر می رسد برخلاف سایر دستگاه ها، با برنامه ریزی مدون و حساب شده به سراغ ایام فراغت فرزندان این سرزمین رفته است.

جابر اخلاقی ، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش گیلان درگفتگویی از آغاز برنامه های غنی سازی اوقات فراغت در ۸۰۰ پایگاه این استان با رویکرد مهارت آموزی، کارآفرینی و اشتغال زایی از دهم تیر ماه خبر داده بود.

وی با پیش بینی شرکت ۱۱۰ هزار دانش اموز در برنامه های اوقات فراغت آموزش و پرورش گفته بود: کلاسها در مدارس، کانون های فرهنگی، تربیتی، کانون های ورزشی، دارالقرآن ها، اردوگاه ها، پژوهش سراها و غیره برگزار می شود.

اخلاقی تشکیل کارگاه های مهارت آموزی سفال و کتیبه، چرم دوزی، خیاطی، رباتیک، معرق کاری، گلیم بافی، حصیر بافی و رشتی دوزی، برگزاری کلاس و برنامه های هویتی، دینی، معرفتی شامل آموزش روخوانی و روانخوانی قرآن کریم و تشکیل کارگاه های مهارتی مراقبت از خود، پیشگیری از آسیب های اجتماعی و آتش نشانی را از جمله مهمترین برنامه ها و فعالیت های بهبود اوقات فراغت دانش آموزی برشمرده بود.

دین، معرفت و بصیرت برنامه سپاه قدس گیلان برای بسیجیان در تابستان

مسئول تربیت و آموزش سپاه قدس گیلان نیز در نشست خبری با اصحاب رسانه در تیرماه سال جاری از برگزاری طرح غنی‌سازی اوقات فراغت در ۶۴۰ مسجد استان گیلان خبر داد و گفت: برنامه‌های متنوع فرهنگی، ورزشی و تفریحی با محوریت ۲۷۰ مسجد به‌منظور غنی‌سازی اوقات فراعت در استان گیلان برگزار می‌شود.

حجت الاسلام صابر انصاری کتاب‌خوانی، قرآن‌خوانی، کلاس‌های معرفتی، احکام و بصیرتی را از جمله برنامه‌های غنی‌سازی اوقات فراغت سپاه قدس گیلان بیان کرد و افزود: اردوهای تفریحی و زیارتی از دیگر برنامه‌ها در راستای غنی‌سازی اوقات فراغت بسیجیان گیلانی است.

همان طور که پیش از این هم اشاره شد، برگزاری این کلاس ها در نوع خود اقدام مبارکی است. اما رها کردن دانش آموزان و هنرجویان پس از یک دوره دو یا سه ماهه و ورود مجدد آن ها به دنیای مدرسه، ارتباط با دانش آموزان و دوستانی را در پی دارد که هرکدام حاملان فرهنگ های متفاوتی اند. بنابراین برای تقویت غنای شخصیتی دانش آموزان، نیاز است تا این آموزش ها روندی مستمر و متناسب با نیاز های روز داشته باشد.

استفاده از فراغت تابستان برای تفهیم مطالب اجتماعی

سارا جلیلی، کارشناس کودک و از مربیان کلاس های تابستانی درباره شیوه آموزش به کودکان و نوجوانان در فصل تابستان می گوید:  ما تلاش کرده ایم طی کلاس هایمان ضمن آموزش برخی هنرها نظیر سفال گری، خوشنویسی، نقاشی و طراحی، در زمینه های فرهنگی و دغدغه های اجتماعی  نیز به دانش آموزان مواردی را آموزش دهیم.

ایشان می افزاید: به عنوان مثال کمتر کودکی است که از گوشی های هوشمند یا تبلت بی بهره باشد. اگرچه بسیاری ها این تکنولوژی را خطرناک می بینند اما به نظر من حساب شده و با برنامه ریزی می توان از ابزارهای روز، برای نهادینه کردن مسائل آموزشی بهره برد.

جلیلی تصریح می کند: ما کوشیده ایم در قالب پوسترها، آهنگ ها و مطالبی که به صورت تصویری به گوشی دانش آموزان انتقال می دهیم فرهنگ هایی نظیر نریختن زباله در مکان های عمومی، آداب و رفتارهای اجتماعی، آداب معاشرت با افراد و دوستان و مسائلی از این دست را به فرزندان بیاموزیم.

اگرچه بخشی از صحبت های این کارشناس مسائل کودکان کاملا درست به نظر می رسد؛ اما با توجه به هجمه عظیم فرهنگی و برنامه ریزی غرب برای نابودی بنیان خانواده و به ابتذال کشیدن نوجوانان و جوانان، تنها در صورتی می توان تکنولوژی های روز را در جهت آموزشی به کار برد که دستگاه های داخلی نیز، در برابر این حملات مذبوحانه، با دستی پر قرار گرفته باشند.حال آنکه چنین چیزی تا کنون دیده نشده یا بسیار محدود بوده است.

آسیب های عملکرد جزیره ای در فعالیت های فرهنگی

در گیلان، آنقدر تفریحگاه های طبیعی هست که بتوان هفته ای یک بار از آن ها استفاده کرد و بهره برد؛ اما، ترویج فرهنگ های وارداتی، بدحجابی های مزمن و شیوع برخی اخلاق غربی نظیر نگهداری از حیوانات یا روابط اجتماعی آزاد، خانواده را از حضور در برخی مراکز تفریحی باز می دارد.

در تعدادی از شهرستان های استان گیلان، حتی یک سینما هم وجود ندارد که دانش آموزان حداقل چندین ساعت از این سه ماه تعطیلات را در سینما بگذرانند و البته، عدم ساخت فیلم های متناسب با کودکان و نوجوانان نیز از دیگر مشکلات کشور در این فصل است!

از طرفی برخی دیگر از نهادها با رسیدن فصل تابستان، شتابزده گمان می کنند باید در بحث غنی سازی اوقات فراغت ورود کنند و عملا با برگزاری برخی کلاس های بی کیفیت مانع بهره گیری دانش آموزان از دیگر کلاس هایی می شوند که در موازات همین برنامه های آموزشی برگزار شده بود. به عنوان مثال شهرداری یکی از شهرستان های گیلان با برگزاری مسابقات پنالتی همزمان با کلاس های تابستانی پایگاه های بسیج، نه تنها کمکی به سالمسازی اوقات فراغت دانش آموزان نکرد، بلکه چالش هایی جدی میان خود و برخی نهادهای دیگر به وجود آورد که در نهایت تنها کودکان و نوجوانان ا زاین قضیه متضرر شدند و از هردو فضای آموزشی بازماندند.

لزوم پرداخت جدی تر رسانه ملی به غنی سازی اوقات فراغت نیز به شدت احساس می شود. صداو سیما باید از سطح چارچوب های معمول که صرفا برای پر کردن اوقات فراغت به کار می رود فراتر رود و اصل غنی سازی را جدی تر دنبال کند.

غنی سازی اوقات فراغت، مقوله مهمی است که برای تحقق آن باید تمام دستگاه ها بسیج شوند و با طرحی مدون و ساماندهی شده، برای تجهیز فرهنگ و تفکر فرزندان این سرزمین تلاش کنند.گزارش: بهاره مقدم

انتهای پیام/

اختصاصی : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی