مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۱۰۷۷۰
زمان انتشار : ۰۲:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۶

حاشیه نوشتی بر "زیر سقف دودی"

آسیب شناسی بی راهکار | فیلمی که “درخشنده” نیست

زیر سقف دودی قصه جدیدی ندارد، داستان همان اتفاقات روتین جامعه سنتیِ درحالِ گذار ایران است که با شتاب به سوی مدرنیته می دود.

گروه فرهنگی | بهاره مقدم –  اگر بنا باشد آخرین ساخته پوران درخشنده با یکی از محبوب ترین فیلم های ژانر اجتماعی یعنی “هیس دخترها فریاد نمی زنند” مقایسه شود باید گفت که “زیر سقف دودی” نمره قبولی نمی گیرد!
با این حال سازندگان دغدغه مندِ فیلم هایی با رویکرد اجتماعی و روانشناسی، برای منتقدین قابل احترام اند.
زیر سقف دودی قصه جدیدی ندارد، داستان همان اتفاقات روتین جامعه سنتیِ درحالِ گذار ایران است که با شتاب به سوی مدرنیته می دود.
رابطه بهرام(فرهاد اصلانی) با همسرش شیرین (مریلا زارعی) به بن بست رسیده و با وجود طلاق عاطفی هم چنان یکدیگر را تحمل می کنند.

فرزندشان آرمان (ابوالفضل میری) با کیانا (لاله مرزبان) قصد ازدواج دارد؛ اما مشکلات اقتصادی و اختلال های روانی این روند را به تاخیر می اندازد.
بهرام با رعنا (بهنوش طباطبایی) ارتباطات پنهانی دارد و آرمان از این جریان مطلع است.
فیلم روایتگر خانواده ای متمول است که شکاف های عاطفی عمیقی بینشان حکفرماست.
بازی بازیگران همان طور است که ازنامشان انتظار می رود. اتفاق خارق العاده ای در نقش ها نیفتاده، داستان هیچ گره یا فرود خاصی ندارد که با خود بگوییم این خانواده به خاطر این ویژگی خاص قابلیت فیلم شدن را داشته اند.
بازیگران جوان فیلم درخشش خاصی رقم نزده اند، با وجود کوتاهی نقش اما بهنوش طباطبایی بیش از سایرین موفق بوده است.

دغدغه های درخشنده همان همیشگی هاست. آسیب شناسی از مشکلات جامعه.
فرزندانی که رفتارشان متاثر از شرایط خانوادگی شان است، زنانی که درک نمی شوند و چون سنتی باقی مانده اند مورد جفا واقع می شوند.
شیرین به خاطر فاصله داشتن از تکنولوژی مورد نکوهش است. نقش اینستاگرام در صحنه هایی از فیلم که خواهرشیرین در آمریکا از قهرکیانا و آرمان مطلع می شود یا سکانسی که بهرام پست های همسر دومش را چک می کند و درباره آن ها تو ضیح می خواهد؛ برجسته می شود.
زنانگی برخی سکانس ها یادآور فیلم های تهمینه میلانی است. دیالوگ هایی مانند “زن نیستی تا بفهمی”، “پدرت اصلا منو نمی بینه”، “خانم های همسن شما یا ازدواج نکردن یا دوست پسر ۲۰ ساله دارن” تلاشی تکراری است برای اثبات مظلومیت زنان.
این جفا درحق زنان در رفتار سلطه گرانه آرمان نسبت به کیانا که از پدرش ارث برده نیز تجلی می یابد.

عدم شخصیت پردازی صحیح ازضعف های مشهود فیلم است. به موازات داستان اصلی که طلاق عاطفی بهرام و شیرین است دو داستان دیگر هم روایت می شود.
رابطه بهرام با رعنا و علاقه  آرمان و کیانا به یکدیگر.
بهرام شخصیتی رو به سیاهی دارد. اگرچه از قصه چنان برمی آید که درک غلط شیرین از نقش مادری مقصر فاصله گرفتن این زوج ازهم شده اما لجاجت های بهرام و رفتارصددرصد دفعی اش از او یک بدمن واقعی ساخته است.
همانطور که پیش ازاین نیز گفته شددغدغه کارگردان ارزشمند است اما فیلم بیان یکسری بدیهیات است. آسیب ها را شناخته و بیان می کند اما علاجی برایش نمی یابد. حرف های روانکار (آزیتاحاجیان ) بیانیه هایی است که نویسنده تلاش کرده در لابلای آن راه حلی برای شکاف احساسی دنیای معاصر ارائه دهد.
اما راه حل ها جدید نیستند و تلنگری ایجاد نمی کنند. مثلا روانکاو، عشق ورزی تجویز می کند. این را همه می دانند اما راهکار نهادینه سازی این عشق چیست. شاید اگر تلاش می شد به جای آنکه شعارهای فیلم بر زبان روانکاو جاری شود، هنرمندانه در بطن فیلم می نشست اکنون با اثر بهتری رو برو بودیم.

غفلت، خیانت و عدم رعایت یکدیگر، تهدید بزرگی پدید آورده اند. غفلت مادر شیرین از او، غفلت شیرین از بهرام، غفلت بهرام از آرمان. خیانت همان عشق ممنوع بهرام به دختری جوان است که در آرزوی بچه دار شدن است اما بهرام تلاش می کند او را منصرف کند و عدم رعایت یکدیگر هم سبب شده هرکدام از شخصیت ها با مشکلات روانی متعددی رو برو باشند.
به هرحال اگرچه زیر سقف دودی، درخشنده نیست اما دیدنش هم خالی از لطف نیست؛ به این امید که حداقل رعناهای جامعه ما بدانند چه آینده ای در انتظارشان است!

انتهای پیام/

اختصاصی : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

زایش و رویش، سرشت بهار و زندگی است و در آغاز سال نو همراه با عزیزان و هم‌راهانمان، قدردانی از خادمان مردم که اغلب بی‌صدا و چشم‌داشت دیگران، به «خدمت» مشغولند، ستودنی است؛ کسانی که عمری در راه اعتلای علم و فرهنگ تلاش کردند.

مهرداد خدیر

۹۶؛ سال خاموشِ مجمع تشخیص مصلحت