مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۱۰۷۵۵
زمان انتشار : ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۵

جزئیات جلسه دادگاه متهمان نفتی

سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان نفتی با اعلام اتهامات دو متهم این پرونده آغاز شد.

به گزارش  قاضی مقیسه در آغاز اجرای این جلسه دادگاه اتهامات مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده نفتی را قرائت کرد.

وی گفت: افساد فی الارض از طریق مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور برای ضربه زدن به نظام مشارکت عامدانه و عالمانه در تأسیس شبکه سازمان یافته جعلی کلاه برداری و پولشویی مشارکت در کلاهبرداری از شرکت ملی نفت و شرکت hk و صندوق بازنشستگی نفت به مبلغ ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو با صورتحساب های بانکی جعلی فیش های مجعول و گشایش اعتبارات اسنادی به شیوه جعل برای تأسیس شرکت ها مهمترین اتهامات متهم ردیف دوم است.

در ادامه این جلسه، دادگاه عبدالعلی فلاحتی وکیل شمس گفت: اگر تحریم نبود پرونده ای تشکیل نمی شد و موکل من در این جایگاه قرار نمی گرفت.

وی ادامه داد: اگر پول ایران برمی گشت نه آقایان شاکی بودند و نه مدعی العموم می توانست طرح دعوا کند.

فلاحتی تصریح کرد: وزارت نفت قوانین خاص خود را دارد و نمی تواند یک فرد یا شخص خاص به صورت انفرادی نفت معامله کند بلکه باید از طریق یک شرکت نفت بخرد و وجه را برگرداند.

وکیل متهم ردیف دوم پرونده نفتی تصریح کرد: در این پرونده صرفاً قضیه نفت مطرح نیست بلکه اگر وزارت نفت پولی به متهمی داده که وی آن را جای دیگری هزینه کرده، ارتباطی به موکل بنده ندارد و باندی هم نیست که بخواهد مال بیت المال را ببرد اینها بچه های انقلاب هستند.

در ادامه قاضی مقیسه خطاب به وکیل شمس گفت: اینها بچه های انقلابی نیستند بلکه یک شبکه سازمان یافته هستند که از ابتدا با دسیسه شروع کردند و در محتویات پرونده هم ثبت شده است.

قاضی پرونده نفتی تأکید کرد: آقای وکیل لطفاً شعاری صحبت نکنید بلکه براساس مستندات قانونی دفاع کنید.

مقیسه گفت: در ارتباط با پرونده نفتی همه افراد احضار شدند از مدیر وقت بانک مسکن گرفته تا مدیر شرکت نیکو و حتی برخی وزرای سابق هم احضار شده اند. تفهیم اتهام شده، با برخی برخورد شده و برخورد می شود چرا که نظام با کسی تعارف ندارد.

مقیسه خطاب به وکیل شمس تأکید کرد: براساس قانون دفاع کنید.

در ادامه مهدوی فر وکیل وزارت نفت از قاضی دادگاه اجازه خواست تا مطالبی را مطرح کند.

وی گفت: براساس اسناد و مدارک موجود ما مبلغ ۱ میلیارد و ۴۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو به بابک زنجانی پرداخت کرده ایم.

وکیل وزارت نفت ادامه داد: از اردیبهشت ۹۱ تا آذر همین سال به صورت ماهانه مبالغی به زنجانی پرداخت شده و زمان تحریم ها ۴ دی ۹۱ است.

مهدوی فر تصریح کرد: در آن زمان بابک زنجانی اعلام کرده بنده بانک دارم و تحریم نیست می توانم پول را به دلار و یورو تبدیل کنم که مسئولان وقت هم فریب خوردند و زنجانی پول را برنگرداند.

 شراکتی با زنجانی نداشتم

متهم ردیف دوم نفتی گفت: بنده کارگزار زنجانی بوده ام و شراکتی با وی نداشته ام.

 مهدی شمس در جلسه امروز دادگاه به ادامه دفاعیات خود پرداخت.

وی گفت: دفاعیاتم را براساس مستندات قانونی ارائه می کنم ضمن اینکه مطالب کیفرخواست بنده به صورت گزینشی و با هدف محکوم کردن درج شده چراکه اگر فردی راستگو است نمی تواند دروغ بگوید جالب اینکه در کیفرخواست بابک زنجانی ۹۱ یکبار به دروغگویی متهم شده است.

شمس در ادامه افزود: بنده با توجه به همکاری که با زنجانی داشته ام بعنوان کارگزار عمل می کردم و از قصد مجرمانه زنجانی اطلاع نداشتم.

وی گفت: از مرداد ۹۱ وارد بحث کارگزاری و همکاری با زنجانی شدم وگرنه بنده در انگلستان زندگی می کردم.

شمس تصریح کرد: با توجه به سوابق قبلی ام بنده قصد خیر داشتم و حتی پول نقد هم داده ام.

متهم ردیف دوم نفتی افزود: بنده درحال حاضر بخاطر دور زدن تحریم ها در انگلستان و امریکا تحت تعقیب قرار گرفته ام و به نوعی از آنجا مانده و از اینجا رانده شده ام.

قاضی مقیسه خطاب به شمس گفت: لطفاً وضعیت مشارکت خود را با زنجانی مشخص کنید. چراکه زنجانی سه روز پیش به شعبه دعوت شده و اظهارات وی را برای شما قرائت می کنم.

قاضی پرونده نفتی ادامه داد: در اظهارات زنجانی آمده که وی از فروش و فروشنده لوازم آرایشی بوده و شخص فلاح و شمس زنجانی را به وزارت نفت معرفی کرده اند.

وی گفت: زنجانی می گوید من از سال ۸۸ با شمس و فلاح رفیق شدم و به این نتیجه رسیدم که شمس می تواند به بنده در قضایای اقتصادی و نفت کمک کند. زنجانی گفته شمس را از انگلیس به مالزی دعوت کردم فرد دیگری هم که اخیراً دستگیر شده(ز.ح.م) و فلاح هم در این جلسه حضور داشته اند.

قاضی مقیسه ادامه داد: زنجانی می گوید شمس اعلام کرد آماده ام نفت را انبار کنم که پس از اخذ موافقت وزیر نفت وقت و امضای قرارداد همان شب اقدامات انجام شد و ما هم قرارداد امضاء کردیم. زنجانی تأکید داشته که من به شمس اعتماد کردم و نفت را به شرکت فال داده ام.

قاضی مقیسه خطاب به شمس تأکید کرد: بنابراین شما در سیستم اقتصادی زنجانی کارگزار ساده نبودید.

  شمس نقش مهمی در جرائم زنجانی دارد

نماینده دادستان گفت: براساس تحقیقات کیفرخواست روشن است که شمس نقش مهمی در مشارکت با زنجانی داشته است.

نجفی نماینده دادستان پس از ارائه بخشی از دفاعیات مهدی شمس افزود: متهم ردیف دوم نفتی صرفا معرف نبوده بلکه هزاران اعمال مجرمانه درباره وی مطرح است.

وی گفت: مشارکت در ارتکاب جرم به این معنی نیست که نقش شمس به اندازه زنجانی است اما اقدامات موثر و مهم وی نشان می دهد که در جرائم متهم ردیف اول نفتی مشارکت داشته است.

نماینده دادستان گفت: وجود خانم مهربانی در تشکیلات زنجانی و ساخت اسناد مجرمانه بانکی یک نقش است- صدیقیان در تاجیکستان یک نقش دارد و قرارداد مجرمانه ترجمه و ارائه می کرده ضمن اینکه کارمندان دیگر زنجانی نیز به نوعی دیگری در جرائم او شرکت داشته اند.

وی افزود: ال سی بانک ها در موسسه خودساخته زنجانی صادر می شده و تایید کننده هم بانک خودش بوده و شمس در این اعمال مجرمانه نقش موثر داشته است.

نجفی خطاب به شمس گفت: نقش شما فعال تر از این است و راس هرم فعالیت های زنجانی را مدیریت می کردید ضمن اینکه در تحویل بار هم نقش داشتید.

نماینده دادستان تصریح کرد: براساس اطلاعات کیفرخواست ۱٫۲ میلیارد یورو به شما تحویل داده شده و شما در تبدیل این وجوه برای خرید هواپیما نقش فعال داشته اید و پس در حوزه کیفرخواست از خودتان دفاع کنید.

شمس در پاسخ به نماینده دادستان افزود: موضوع تحویل بار مشخص است شرکت ایزو خریدار بوده و شرکت نفت هم فروشنده، بنابراین باید کسانی که ال سی ها را ارزیابی و دقت می کردند و بنده در صدور ال سی ها نقش نداشته ام.

 پایان سومین جلسه دادگاه دو متهم نفتی

سومین جلسه رسیدگی به پرونده دو متهم نفتی پایان یافت.

قاضی مقیسه پایان سومین جلسه رسیدگی به پرونده دو متهم نفتی را اعلام کرد.

جلسه بعدی رسیدگی به اتهامات این دو متهم نفتی سه شنبه ۲۷ تیر ۹ صبح در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی مقیسه برگزار خواهد شد.

خبرگزاری صدا وسیما : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

اسماعیل احمدی

حمایت از کالای ایرانی به عنوان یکی از ضرورت های مهم باید به عنوان راهبردی فراتر از شعار سال در اولویت قرار گیرد.

بهار و یاد یار