مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۱۰۴۷۵
زمان انتشار : ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴

اگر توتال قراردادش را لغو کند، سودی عایدش نخواهد شد

معاون امور توسعه شرکت ملی نفت ایران گفت: اگر به هر دلیل، قرارداد توتال با شرکت ملی نفت ایران لغو شود، پیمانکار هیچ وجهی تا پایان ساخت پروژه دریافت نخواهد کرد.

به گزارش  منوچهری در نشست توجیهی قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی افزود: توتال باید کار را تمام کند تا بتواند اصل سرمایه و سود خود را دریافت کند و در متن قرارداد موضوع بازگشت تحریم‌ها پیش بینی نشده، اما اگر شرایط کار غیر ممکن شود، باید هر دو شرکت فرانسوی و چینی مدارک ناتوانی از ادامه فعالیت را ارائه کنند و طبق قرارداد، در مرحله اول توتال از کار کنار گذاشته می‌شود و کار به شرکت چینی cnpci و پتروپارس واگذار می‌شود.

وی افزود: اگر شرکت چینی هم نتواند به فعالیت ادامه دهد آنگاه کل طرح به شرکت پتروپارس واگذار می‌شود و این شرکت که مجری چند فاز پارس جنوبی بوده، کار را به سرانجام خواهد رساند.

معاون امور توسعه شرکت ملی نفت ایران افزود: در این قرارداد، موضوع‌های مهمی از جمله انتقال فناوری و رعایت قانون استفاده از ۵۱ درصد تجهیزات ساخت داخل گنجانده شده است و پیمانکار باید این قانون را که در نهایت به افزایش انتقال فناوری و اشتغال منجر خواهد شد رعایت کند.
منوچهری تصریح کرد: کنسرسیوم مکلف به سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیون دلاری در امر تحقیق و توسعه در این میدان است.
وی افزود: این قرارداد هم مثل قراردادهای دیگر این میدان پارس جنوبی از طریق ترک مناقصه و مذاکره اجرا شد چراکه میدان پارس جنوبی ویژگیهای خاص و پیچیده‌ای دارد، اما آنچه مهم است اینکه پیمانکار مکلف به انجام همه قراردادهای خود از طریق مناقصه بصورت بین المللی است.
منوچهری گفت:در این مناقصه ها، امتیازات ویژه‌ای برای شرکتهای ایرانی درنظر گرفته شده و در مناقصات، دو شاخص عمده سهم بالاتر شرکتهای ایرانی و استفاده از تجهیزات ساخت ایران تعیین شده است که تا ۱۰ درصد امتیاز شرکتهای ایرانی را در مناقصه بالاتر از شرکتهای خارجی می‌برد.

فارس : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

سید مجتبی حسینی

امروز، اگرچه به لطف وجود شبکه‌های اجتماعی،‌ فضا بازترشده و همین اندک شفافیت موجود هم از صدقه سر همین شبکه‌هاست، اما هنوز جای سازوکارهای قانونی برای حمایت از رسانه‌های آزادی که بتوانند با شجاعت به کشف و افشای مفاسد بپردازند خالیست. هنوز هم آنجا که پای رسانه‌های شناسنامه‌دار در افشای چنین مفاسدی به میان می‌آید، تیغ برخورد قضایی و امنیتی بالای سرشان خودنمایی می‌کند و محافظه‌کاری را بر قلمشان جاری.

افسانه هزارپایان

زینب علیپور

نگاهی به مجموعه طنز «افسانه هزارپایان»| روایت افسانه ای که نیمه کاره ماند!