مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۱۰۲۳۵
زمان انتشار : ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴

برجام دوساله شد؛

اختصاصی گزارش می دهد: دستاوردهای برجام در دومین سالروز توافق هسته ای

درحالی که عده ای قرارداد نفتی توتال را نیز ثمره برجام می دانند، منتقدین دولت بهره برداری سیاسی از یک رویداد اقتصادی را نتیجه عملکرد ضعیف دیپلماسی عنوان می کنند

سرویس سیاسی /  برجام یا همان برنامه جامع اقدام مشترک (Joint Comprehensive Plan of Action) توافق جامع و نهایی هسته‌ای وین است که در ۲۳تیر ماه ۹۴(۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵) در وین اتریش بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه ۱+۵ منعقد شد.

برجام، آرمان یک ملت؟

حمید بعیدی نژاد، رئیس تیم کارشناسی مذاکرات هسته‌ای، در نخستین سالگرد برجام نوشته بود: امیدواریم یادمان نرفته باشد که چه سال‌های طولانی ملت ایران به عنوان مهم‌ترین خواسته ملی یکپارچه خواستار تثبیت حقوق هسته‌ای کشورمان بود و برای تحقق آن تحریم‌ها، فشارها، محدودیت‌ها و محرومیت‌ها را به جان خرید. امروز این حقوق هسته‌ای از طرف همان کشورهایی که وجود ۱۰ عدد سانتریفیوژ را نمی‌توانستند بپذیرند، با عالی‌ترین درجه صراحت در برجام شناسایی و تثبیت شده‌اند. آیا واقعاً این ملت حق ندارد برای این موفقیت شادمان باشد؟ پس به آرمان ملت‌مان وفادار باشیم و از تحریف یا بازتعریف آن بپرهیزیم.

بعیدی نژاد در آن یادداشت تثبیت حقوق مسلم هسته‌ای ایران، بالندگی صنعت هسته‌ای، تثبیت شرایط اقتصادی کشور، بازگشت صنعت نفت به بازار، احیای صنعت هواپیمایی، تقویت روح امید و نشاط ملی، بهبود شرایط بین‌المللی برای تقویت توان دفاعی کشور و بهبود روابط سیاسی و بین‌المللی ایران را بزرگترین دستاوردهای برجام در طول یک سال برشمرده بود.

برجام، محدودکردن ایران؟

«بوریس جانسون»، وزیر خارجه انگلیس در دومین سالگرد توافق هسته ای طی یادداشتی مدعی می شود برجام، آزادی عمل ایران را محدودتر می‌کند تا دیگر طرف‌ها را.

وی می نویسد: دیدگاه بریتانیا این است که اجرای برجام، دست ایران را محکم‌تر از دست ما می‌بندد. اگر توافق هسته‌ای فروبپاشد چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ حقیقت این است که ایران – نه آمریکا یا بریتانیا- آزادی عملش را دوباره به دست خواهد آورد.

جانسون می افزاید: با آنکه ایران از رفع بخشی از تحریم‌ها منتفع شده، هیچ شواهدی مبنی بر اینکه برجام باعث سر ریز منابع مالی برای عملیات‌های این کشور در سراسر منطقه شده، وجود ندارد.

با وجود تفاسیری که گذشت محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با المیادین از آمریکا در خواست می کند تا عملکردش در قبال اجرای توافق هسته ای با ایران را بررسی کند.

از بین رفتن اجماع جهانی علیه ایران با برجام

دکتر محمد هادی غفاری، استاد دانشگاه درباره دستاوردهای برجام در دومین سالروز توافق هسته ای به خبرنگار   می گوید:   قبل از تصویب برجام شورای امنیت در برابر مسئله هسته ای ما چندین قطعنامه صادر کرده بود و تقریبا اجماع جهانی هم در این مورد شکل گرفته بود که ایران به دنبال سلاح هسته است و هرچقدر هم بزرگان کشور و مقام معظم رهبری می گفتند که به دنبال سلاح هسته ای نیستیم، آنها قانع نمی شدند.

وی می افزاید: چون ما به دنبال سلاح هسته ای نبودیم، با برجام چیزی را از دست ندادیم و آنها هم با امضای برجام ادعا کردند که ایران را از دستیابی به سلاح هسته ای بازداشته اند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه با برجام اجماع جهانی علیه ایران از بین رفت و از این تحریم های هسته ای رها شدیم، می گوید: اینکه گفته می شود چرا همه تحریم ها به یکباره لغو نشد باید بگوییم که همه تحریم ها در ارتباط با صنعت هسته ای نبوده اند.الان نفت ما به فروش می رسد، ارتباط تجاری ما بیشتر شده و این ها آثار برجام است که یکی یکی خود را نشان می دهند.

از برجام نباید انتظار معجزه داشت

غفاری با اشاره به اینکه اگر از توافق هسته ای انتظار معجزه داشته ایم، تصور عجولانه ای بوده است، می افزاید: انتظار اینکه ۵+۱ به خصوص آمریکا به این توافق مثل یک پسر خوب بعد از امضا عمل کند، ساده انگارانه است؛ اما کنون سرمایه گذاری ها در کشور رو به افزایش و شرایط متفاوت شده است.

وی با استناد به سخنان عراقچی که قرار نیست ما به موجب برجام با آمریکا دوست شویم، اضافه می کند: آمریکایی ها به هر نحوی می خواهند این تعهدنامه را عمل نکنند و این ریشه در دشمنی دیرینه دوکشور دارد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه اگر وضعیت کشور در حالت پیش از برجام ادامه پیدا می کرد در شرایط به مراتب بدتری بودیم، می گوید: ما  انتظار شرایط بهتری داریم اما امروز نیز آرامش و امنیت بیشتری نسبت به قبل حکمفرماست.

غفاری با بیان اینکه اقتصاد ما قبل از برجام فلج بود می افزاید: درست است که اکنون نیز اقتصاد شکوفایی نداریم اما در گذشته نفت ما به فروش نمی رفت و ارتباطات تجاری و اقتصادی نداشتیم. ثمره برجام در سال های آینده خود را نشان خواهد داد و در بلند مدت بازدهی آن مشخص خواهد شد.

وی در نهایت می گوید:  لازمه به بار نشستن برجام ایجاد شرایط روانی مناسب برای حضور کشورهای خارجی به منظور ارتباطات اقتصادی است.

سرانجام برجام

درحالی که عده ای قرارداد نفتی توتال را نیز ثمره برجام می دانند، منتقدین دولت بهره برداری سیاسی از یک رویداد اقتصادی را نتیجه عملکرد ضعیف دیپلماسی عنوان می کنند (اینجا بخوانید) و با استناد به سخنان وزیر امور خارجه کشورمان آمریکا را به روح برجام پایبند نمی دانند. باید منتظر ماند و دید واکنش دستگاه دیپلماسی و هیات مذاکره کننده ایرانی در مواجهه با کارشکنی ها برای عدم پایبندی به توافق هسته ای چگونه خواهد بود و آیا برجام موفق خواهد شد که درهای جدیدی به سوی اقتصاد کشور و اعتماد سازی بین المللی باز کند یا خیر.

انتهای پیام/

اختصاصی : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

سید مجتبی حسینی

امروز، اگرچه به لطف وجود شبکه‌های اجتماعی،‌ فضا بازترشده و همین اندک شفافیت موجود هم از صدقه سر همین شبکه‌هاست، اما هنوز جای سازوکارهای قانونی برای حمایت از رسانه‌های آزادی که بتوانند با شجاعت به کشف و افشای مفاسد بپردازند خالیست. هنوز هم آنجا که پای رسانه‌های شناسنامه‌دار در افشای چنین مفاسدی به میان می‌آید، تیغ برخورد قضایی و امنیتی بالای سرشان خودنمایی می‌کند و محافظه‌کاری را بر قلمشان جاری.

افسانه هزارپایان

زینب علیپور

نگاهی به مجموعه طنز «افسانه هزارپایان»| روایت افسانه ای که نیمه کاره ماند!