مجله الکترونیکی
[ نسخه آزمایشی ]
کد خبر : ۳۹۱۴۵
زمان انتشار : ۰۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴

نوبخت: ریال را به دلار تبدیل نکنید | تهدیدات ترامپ توخالی است

سخنگوی دولت با اعلام اینکه شاخص اشتغال در کشور بالا رفته، گفت: در مقایسه دوازده ماهه سال ٩٦ با مدت مشابه سال ٩٥، ٧٩٠ هزار نفر شاغل شدند.

به گزارش  محمدباقر نوبخت در نشست خود با خبرنگاران با اشاره به خصومت های رژیم صهیونیستی، آمریکا و برخی کشورهای منطقه با ایران گفت: صندوق بین المللی پول ایران را با ۴۰ شاخص ارزیابی می کند و همه شاخص هایش مثبت است.

وی با اشاره به بی ثابتی ترامپ در تصمیم گیری ها افزود: تهدیدهایی که به کشور وارد می شود توخالی است اما ما نمی توانیم بایستیم تا در ۲۲ اردیبهشت حرفی زده شود و بعد تازه بگوییم برویم برنامه ریزی کنیم. خیر، برنامه ریزی ها شده است. ما نباید دغدغه ای را به جامعه منتقل کنیم.

معاون رئیس جمهور یادآور شد: ما فزونی ارز در کشور داریم اما اگر بنا باشد هر کس در جیبش ریال است احساس ناامنی کند و بخواهد ریالش را تبدیل به ارز خارجی مثل دلار کند این فزونی ارز در کشور از بین می رود. مخصوصا اینکه برخی بخواهند سرمایه خود را خارج کنند و در کشورهای همسایه آپارتمان و خودرو بخرند.

وی ادامه داد: شاید در یک پس کوچه ای معامله ای صورت بگیرد اما این مبنای قیمت ارز نیست. قیمت دلار ۴۲۰۰ است و طبق آن ال سی در نظام بانکی باز می شود. هرچه خارج این باشد قاچاق است. همه کالاهایی که باید وارد شود و ثبت سفارش صورت بگیرد دلار ۴۲۰۰ تخصیص پیدا می کند. البته برخی اقلام طبق قانون باید با ارز مبادله ای وارد شوند که حدود ۷ میلیارد دلار می شود، درباره این اقلام، برای جبران فاصله ۳۸۰۰ تومان تا ۴۲۰۰ تومان جمعا فاصله ۳ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می شود.

سخنگوی دولت اظهار کرد: فرض کنیم تهدید اتفاق بیفتد. از تجارب گذشته ۴۰ ساله، در مدیریت منابع استفاده می کنیم چون ایران کشوری نیست که برای اولین بار با تحریم اقتصادی مواجه شود.

وی افزود: اهداف ما در سال ۱۳۹۶ دو هدف برجسته بود در چارچوب اقتصاد مقاومتی تعریف شده بود که باید روی تولید اشتغال متمرکز شویم. رشد اقتصادی در ۹ ماه سال ۹۶ در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۵ با نفت ۴٫۴ درصد و بدون نفت ۴٫۷ درصد بود. در ۹ ماه سال ۹۶ ، از ۸۳۶ هزار نفری که وارد بازار کار شدند و دنبال شغل بودند، ۸۱۹ هزار نفر مشغول کار و ۱۷ هزار نفر نیز به جمعیت بیکار اضافه شدند. نرخ بیکاری هم کاهش پیدا کرد.

اهم پاسخ های نوبخت به سوالات خبرنگاران را در ادامه بخوانید:

* آنقدر مسائل کشور در این جغرافیای جهانی آنقدر سخت است که برای برون رفت باید از ظرفیت بزرگ و سرمایه درخور استفاده کنیم. در داخل بخشی از ظرفیت مربوط به منابع انسانی است که اگر براساس نوع نگرش سیاسی تقسیم بندی شود، قطعا از بخشی از ظرفیت ها استفاده نخواهد شد.

*ما نمی توانیم برای منابع انسانی خود فقط از گرایش سیاسی اصلاح طلبان یا اصولگرایان استفاده کنیم. بخشی از ظرفیت های انسانی کشور هم در خارج از کشور هستند. در این اوضاع ما به بعضی مدیران مان در خارج نیازمندیم. همه مدیران سرمایه های کشور هستند و نباید با برچسب زنی آنها را کنار بگذاریم. باید با مراقبت جلوی نفوذ گرفته شود اما این طور هم نیست که هر کس از خارج به کشور برگشت، او نفوذی است.

*{موضوع کاوه مدنی و مدیران دوتابعیتی به کجا رسیده است}: برای این بحث وزارت اطلاعات به دنبال شناسایی این افراد بوده تا جایگزینی‌ها در این زمینه انجام شود و ما تقریبا مدیر دو تابعیتی دیگر نداشتیم. البته بازهم وزارت اطلاعات موظف به پیگیری این موضوع است و سیاست دولت این است که از مدیران دو تابعیتی استفاده نکند.

* قطعا این کار غیراخلاقی است که ما احترام و آبروی افراد را بریزیم و اسرار دیگران را افشا کنیم. اینکه کسی در خارج از کشور عکسی گرفته و حالا بیایم و آن را نشان بدهیم نادرست است و دولت هم باید از سرمایه‌های علمی ما حمایت کند.

خبرآنلاین : منبع
ارسال نظر
( انصراف از پاسخگویی )
مرا از نظرات بعدی با خبر کن
مرا فقط از پاسخ به نظرم با خبر کن
کلید را به سمت چپ بکشید

اولین دیدگاه را برای این مطلب ارسال کنید.

صدا و سیما هیچ وقت به صورت شفاف از همین نظرسنجی ها و میزان مخاطبان و رضایت آنها صحبت نکرده است. کاش صدا و سیما می گذاشت همین جشنواره مردمی را جای دیگری به غیر از صدا وسیما برگزار می کرد. کاش صدا و سیما می گفت دغدغه اصلی مردمش چیست و آنها چه چیزهایی از رسانه ملی می خواهند. کاش صدا و سیما می گفت که مهمترین ایراداتش در برنامه های رادیویی و تلویزیونی چیست که مخاطبانش روز به روز کاهش دارد نه افزایش!

متین مسلم

آیا امید بازگشت آرامش پایدار به خلیج فارس هست؟ | ۲ منطق متناقض یک دیپلماسی